Please wait...

مطالب وبلاگ

پروکسی سرور چیست؟

پروکسی سرور چیست؟

پروکسی سرور یک کامپیوتر است که با ارائه یک سرویس شبکه کامپیوتری به مشتریان اجازه می دهد که یک ارتباط شبکه غیر مستقیم به خدمات شبکه های دیگر داشته باشند مشتری متصل به سرور پروکسی، درخواست یک اتصال، فایل، یا منابع دیگر موجود در سرور های مختلف را میکند و پروکسی با اتصال به سرور مشخص شده خدمت آن را از یک کش فراهم می کند همچنین ممکن است پروکسی درخواست مشتری و یا پاسخ سرور را برای اهداف مختلف تغییر دهد.

پروکسی های وب

نرم افزار پروکسی مشترک مخصوص ذخیره وب است این کش ذخیره فایل ها و صفحات وب را بر روی سرور انجام می دهد و اجازه می دهد مشتریان شبکه محلی به آن دسترسی داشته باشند و همچنین سریعتر و قابل اعتماد تر است.

هنگامی که یک درخواست باز شدن یک وب سایت (مشخص شده توسط یک URL) به سرور می رسد به نظر می رسد در حافظه پنهان آن ذخیره می شود و معمولا در استفاده های بعدی آن را به سرعت و سریعا باز خواهد کرد و این موجب صرفه جویی و افزایش روند کارها خواهد شد کش به طور کلی دارای دو الگوریتم می باشد یکی حذف آدرس هایی که اخیرا استفاده شده (LRU) و و ( LFU ) حذف اسناد حداقل استفاده شده.

پروکسی های وب نیز میتوانند مانند یک فیلتر کننده محتوای وب عمل کنند همچنین برخی برنامه وجود دارد که تلاش میکند تا محتوای توهین آمیز وب را سانسور کند به طور مثال PDA تلاش میکند تا توسط پروکسی به رهگیری ویروس های کامپیوتری و دیگر محتوای خصمانه از صفحات وب از راه دور بپردازد.

پروکسی CGI یک مورد خاص از پروکسی ها هستند که اجازه دسترسی به یک یا چندین وب سایت از طریق سرور به آنها داده می شود پروکسی CGI به صورت مکرر برای به دست آوردن دسترسی به وب سایت های مسدود شده استفاده می شود همچنین از آن در مدارس یا شرکت ها بزرگ نیز استفاده می شود لازم به ذکر است که گاهی اوقات نیز برای به دست آوردن درجه ای از گمنامی استفاده می شود.

ارجاع شما به چهار نوع از سرور های پروکسی:

 • پروکسی شفاف

  این نوع از پروکسی آدرس IP اصلی را از طریق HTTP در دسترس قرار میدهد آنها معمولا برای توانایی خود از کش وب سایت ها استفاده می کنند با استفاده از این پروکسی IP شما کاملا شفاف ( قابل پیگیری و مشاهده ) است.

 • پروکسی ناشناس

  این نوع از پروکسی سرور خودش را به عنوان یک پروکسی سرور مشخص می کند ما آدرس IP اصلی را در دسترس قرار نمی دهد این نوع از پروکسی سرور قابل تشخیص است، اما هویت و حریم شخصی افراد را فاش نمیکند.

 • تحریف پروکسی

  این نوع از پروکسی سرور خودش را به عنوان یک پروکسی سرور شناسایی میکند اما مطمئنن IP اصلی نادرست را از طریق HTTP در اختیار قرار می دهد.

 • پروکسی فوق ناشناس

  این نوع از پروکسی سرور خود را به عنوان یک پروکسی سرور شناسایی نمی کند و دسترسی به IP اصلی ندارد.

  منبع:خرید vpn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =