IPsec VPN چیست و چگونه کار می کند؟

IPSec دارای برنامه های متعدد در امنیت است، اما بیشترین استفاده را در بخش VPN پیدا کرده است، جایی که در کنار L2TP و IKEv2 استفاده می شود. هنگامی که در Tunnel mode استفاده می شود (در مقایسه با Transport) می تواند به طور کامل یک بسته داده را برای اطمینان از محرمانه بودن و امنیت کامل محرمانه کند. ما در حال بررسی IPSec هستیم، چگونه می توانیم حریم شخصی شما را بهبود ببخشیم، و چرا IPSec پروتکل انتخابی برای بسیاری از VPN ها است.

IPsec VPN چیست؟

IPSec  مخفف Internet Protocol Security از چند پروتکل مختلف امنیتی ساخته و طراحی شده شده است تا اطمینان حاصل شود که بسته های داده ارسال شده توسط یک شبکه IP باقی نمی ماند و توسط اشخاص ثالث غیرقابل دسترسی می باشند. IPSec سطح بالایی از امنیت را برای پروتکل اینترنت فراهم می کند. رمزگذاری برای اطمینان از محرمانه بودن و برای احراز هویت استفاده می شود.

چرا IPsec VPN محبوب است؟

با توجه به رویکرد دو جانبه، IPSec یکی از امن ترین روش های رمزگذاری داده ها است. همچنین مزایای عمده ای در سطح شبکه دارد، در حالی که سیستم هایی نظیر SSL در سطح برنامه عمل می کنند. سیستم های امنیتی SSL نیاز به اصلاح برنامه های فردی دارند، اما IPSec فقط نیاز به تغییر در سیستم عامل دارد.

IPsec VPN چگونه کار می کند؟

بیشتر پروتکل های امنیتی دیگر در لایه کاربرد ارتباطات شبکه عمل می کنند. یک مزیت عمده IPsec این است ,چرا که در شبکه به جای سطح برنامه عمل می کند، می تواند تمام بسته IP را رمزگذاری کند. این کار را با دو مکانیسم انجام می دهد:

Header Authentication مخفف AH-یک امضای دیجیتالی را بر روی هر بسته قرار می دهد، حفاظت از شبکه و داده های شما در مقابل دخالت هر شخص ثالث. یک AH به معنای محتویات یک بسته داده را نمی توان بدون تشخیص تغییر داد و همچنین امکان تایید هویت بین دو انتهای یک اتصال را فراهم می کند.

Encapsulating Payload Security   به معنای ESP – در حالی که AH مانع از دستکاری در بسته می شود، ESP تضمین می کند که اطلاعات درون بسته رمزگذاری شده و قابل خواندن نیست. هدر، تریلر و بلوک احراز هویت ESP برای رمزگذاری کل بارگیری یک بسته استفاده می شود.

جزییات فنی

سازگار با ویندوز 7+، ویندوز سرور 2008، روتر سیسکو، macOS و دستگاه های iOS.
پشتیبانی از نسخه های سازگار برای لینوکس و سایر سیستم عامل ها.
پروتکل اولیه Exchange Exchange Key < IKE
با استفاده از انجمن امنیت اینترنت و پروتکل مدیریت کلید (ISAKMP)  تعریف شده در IETF RFC 2408 برای پیاده سازی مذاکرات سرویس VPN

IPsec VPN چگونه در کنار پروتکل های VPN کار می کند؟

IPSec همراه با دیگر پروتکل های VPN برای ارائه خدمات سریع و امن استفاده می شود. دو گزینه اصلی وجود دارد:

L2TP / IPSec

Layer 2 Tunneling Protocol یک پروتکل تونلی است که در اکثر سیستم عامل ها و دستگاه های آماده VPN برنامه ریزی شده است. به خودی خود، هیچ گونه رمزگذاری را ارائه نمی دهد. با این حال، همراه با IPSec، یک ابزار ایده آل برای  VPN می شود. L2TP / IPSec دارای سرعت بالا و امنیت بسیار بالایی برای بسته های داده است. به طور کلی از رمزهای AES برای رمزگذاری استفاده می کند.

IKEv2 / IPSec

Exchange Key Exchange Version 2 یک توسعه مشترک از مایکروسافت و cisco بود و توسط ویندوز 7+، iOS و Blackberry پشتیبانی می شود. نسخه های منبع باز برای لینوکس نیز توسعه یافته اند. مانند L2TP، یک پروتکل تونل زنی است که برای استفاده به عنوان یک VPN زمانی که با IPSec مرتبط می شود موثر است. نقاط اصلی آن پاسخگویی و انعطاف پذیری است: IKEv2 به طور خودکار پس از قطع سیگنال مجددا برقرار می شود و به لطف پروتکل MOBIKE می تواند به راحتی تغییرات در شبکه را مدیریت کند.

مزایا و معایب IPsec VPN چیست؟

IPSec مانند تمام سیستم های امنیتی دارای مزایا و معایب خاص خود است. در این مقاله به تعدادی از مزا و معایب آن اشاره می کنیم:

مزایای

همانطور که IPSec در لایه شبکه عمل می کند، باید تغییرات فقط در سیستم عامل و نه برنامه های کاربردی خاص انجام شود.
IPSec به طور کامل در عمل خود نامرئی است، و این یک ویژگی ایده آل برای سرویس ها vpn می باشد.
استفاده از AH و ESP بالاترین سطح ممکن امنیت و حریم خصوصی را تضمین می کند.

معایب

IPSec پیچیده تر از پروتکل های امنیتی جایگزین است.
برای استفاده از IPSec یک کلید عمومی امن موردنیاز است.اگر کلید شما به خطر بیفتد ممکت است دچار مشکل شوید.
برای انتقال بسته های کوچک، IPSec می تواند راه ناکارآمدی برای رمزگذاری داده ها باشد.
یادداشت نهایی
با ترکیب تعدادی از ویژگی های امنیتی و رمزنگاری مختلف با هم، می تواند بالاترین سطح حریم خصوصی را تضمین کند. با گذشت زمان، IPSec بیشتر و بیشتر مطمئن می شود که به استاندارد صنعت برای امنیت VPN تبدیل می شود.

اگر می خواهید به پیام رسان تلگرام دسترسی داشته باشید اگر قصد استفاده از تویتر ,فیسبوک و یوتیوب را دارید همین الان برای خرید vpn دست به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =