Please wait...

مطالب وبلاگ

IPv6 چیست؟

IPv6 چیست؟

پروتکل اینترنت نسخه ۶ (IPv6 ) یک لایه برای پروتکل می باشد که شبکه را قادر می سازد تا ارتباطات داده بیش از یک سوئیچ بسته باشد سوئیچینگ بسته شامل ارسال و دریافت داده ها در بسته بین دو گره در یک شبکه می باشد استاندارد کار برای پروتکل IPv6 توسط نیروی ضربت مهندسی اینترنت (IETF) در سال ۱۹۹۸ منتشر شد پروتکل اینترنت نسخه ۴ (IPv4) به عنوان ستون فقرات اینترنت می باشد و از پروتکل IPv6 با نام اینترنت مدرن یاد می شود زیرا بسیار قابل گسترش و رشد می باشد لازم به ذکر است در سال ۲۰۰۴، ژاپن و کره به عنوان داشتن اولین اماکن عمومی مجهز به IPv6 شناخته شده اند.

این پروتکل دارای رشد بسیار انفجاری شد و در میان دستگاه های تلفن همراه و کامپیوتر، نوت بوک، و دستگاه های بی سیم دستی بسیار محبوب شد به طوری که در حال حاضر IPv4 از حداکثر حدود ۴٫۳ میلیارد آدرس IP منحصر به فرد پشتیبانی میکند در حالی که IPv6 از حدود بیش از ۲۱۲۸ IP آدرس پشتیبانی می کند پیشرفت های اخیر در تکنولوژی شبکه از جمله ترجمه آدرس شبکه (NAT) به طور موقت کاهش ضرورت برای پروتکل جدید را از بین برده است با این حال برآورد های اخیر نشان داده است که IPv4 در مقابل IPv6 بسیار کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

IPv6 و IPv4 معماری مشابهی دارند و اکثر لایه های حمل و نقل که با پروتکل IPv6 عمل میکنند در IPv4 نیز قابل انجام هستند البته انتظار می رود که تمامی لایه ها بجز FTP با پروتکل IPv6 سازگاری داشته باشند .

مزیت اصلی IPv6 این است که فضای آدرس آن طولی ۱۲۸ بیتی دارد در حالی که در IPv4 از ۳۲ بیتی استفاده شده است و لازم به ذکر است که IPv6 اجازه دسترسی به IP آدرس را به تعداد بی حد و حصر میدهد اما در IPv4 این چنین نیست لازم به ذکر است که IPv6 کمتر به فعالیت های مخرب میپردازد و بسته به بار بیشتری که نسبت به IPv4 قابلیت نگهداری آن را دارد در عملیات های حمل و نقل افزایش بهره وری دارد.

یکی از دلایل کلیدی رشد سریع IPv4 پشتیبانی از تلفن های همراه می باشد که قادر به سوئیچ بین شبکه و دریافت یک اعلان رومینگ بدون در نظر گرفتن مکان فیزیکی آن می باشد MIPv6 یک مشخصه از پروتکل است و به عنوان یک نیاز طراحی شده است و از آن استفاده می شود.

پیکربندی خود کار یکی دیگر از قابلیت های IPv6 است که به عنوان یک سود بزرگ برای مدیران شبکه محسوب می شود دستگاه های IPv6 میتوانند زمانی که به یک دستگاه IPv6 دیگر متصل می شوند به صورت خودکار پیکربندی شوند البته لازم به ذکر است که این پیکربندی خودکار نیازمند اختصاص IP آدرس و شماره دستگاه. یک روتر IPv6 در توانایی تعیین آدرس IPv6 خود با استفاده از لایه پیوند داده پرداختن پارامترها می باشد .

پروتکل IPv6 نسبت به IPv4 از نظر حفظ حریم شخصی و احراز هویت قدرت بیشتری دارد به همین دلیل از IPv6 برای انجام انتقال داده بین دو میزبان استفاده می شود که چارچوب امنیتی در انتقال داده ها در سطح شبکه فراهم و اجرا می سازد.

استقرار شبکه های IPv6 در سراسر جهان قابل رشد می باشد و انتظار می رود که جایگزینی برای IPv4 شود و به عنوان پروتکل اینترنت به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد ایالات متحده آمریکا، چین و هند کشورهایی هستند که اخیرا IPv6 در آنها استقرار یافته و بر روی آن سرمایه گذاری های بزرگ انجام داده اند دولت ایالات متحده دستور داده است که سازمان های فدرال باید زیرساخت انتقال داده را IPv6 نمایند وهمچنین تمامی شرکت های نرم افزاری نیز از مجهز به پشتیبانی از پروتکل IPv6 باشند به طور مثال ویندوز مایکروسافت، ویندوز ویستا و… نیز دارای پشتیبانی از پروتکل IPv6 کامل به صورت پیش فرض می باشد.

منبع:خرید vpn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =