Please wait...

مطالب وبلاگ

یک IP آدرس خصوصی چیست؟

یک IP آدرس خصوصی چیست؟

هنگامی که شما میخواهید برای دوست خود نامه ای ارسال کنید باید آدرس و محل زندگی او را بدانید تا بتوانید نامه را برایش ارسال کنید شبکه های کامپیوتری اینترنتی نیز هیچ تفاوتی با این موضوع ندارد در فضای مجازی شما با IP شناخته خواهید شد و در واقع IP شما آدرس شماست که به شما اجازه میدهد با استفاده از آن داده های خود را ارسال کنید ( ارسال ایمیل , سوالات شما از گوگل و … )

در تئوری واقعی کامپیوتر شخصی شما دارای یک IP منحصر به فرد است و اطلاعات شما از طریق آن ارسال خواهد شد مانند ارسال ایمیل , جستجو در گوگل و … ( با استفاده از سایت WhatIsMyIPAddress.com میتوانید آی پی خود را مشاهده کنید )

با این حال یک استثنا نیز وجود دارد وقتی در یک محیط کوچک کاری یا یک خانواده از یک روتر استفاده می شود و به کمک روتر شبکه به اشتراک گذاشته می شود همه دستگاه ها دارای یک IP آدرس هستند و IP آنها یکسان می باشد.

یعنی زمانی که اینترنت را به روتر متصل می کنیم و سرویس اینترنتی شروع به کار میکند هر دستگاهی که به روتر متصل می شود و از آن استفاده می کند آپی یکسانی دارد و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

سازمان doles طیف وسیعی از آدرس های IP برای شبکه های خصوصی را در اختیار دارد و شما برای شبکه های خصوصی می توانید در هر نقطه از IP آدرس های زیر استفاده کنید.

  • ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۰ – ۱۹۲٫۱۶۸٫۲۵۵٫۲۵۵ (۶۵,۵۳۶ IP addresses)
  • ۱۷۲٫۱۶٫۰٫۰ – ۱۷۲٫۳۱٫۲۵۵٫۲۵۵ (۱,۰۴۸,۵۷۶ IP addresses)
  • ۱۰٫۰٫۰٫۰ – ۱۰٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ (۱۶,۷۷۷,۲۱۶ IP addresses)

فرض بر این است که این محدوده آدرس های خصوصی به طور مستقیم به اینترنت متصل نیست، به طوری که آدرس لازم نیست به منحصر به فرد باشد در جهان امروز، این محدوده آدرس خصوصی اغلب برای شبکه محافظت پشت دستگاه ترجمه شبکه استفاده می شود.

چرا اینطور است؟ از آنجا که در یک شبکه خصوصی، روتر به اینترنت متصل می شود معمولا دستگاه های دیگر ( رومیزی، لپ تاپ ها و تبلت ها) نیز به آن متصل می شود.

از آنجا که محدوده آدرس های خصوصی در یک شبکه لازم نیست با بقیه جهان هماهنگ شود، محدوده آدرس کامل IP ها در دسترس هر شبکه است. مدیر شبکه با استفاده از این آدرس های خصوصی جای بیشتری برای subnetting دارد

این بلوک از آدرس ها میتواند توسط هر کسی و در هر مکانی استفاده شود به طور مثال اگر همسایه شما از آت استفاده نماید هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد همچنین این دستگاه ها (شناخته شده به عنوان روتر) تشخیص داده خواهد شد که این آدرس های خصوصی متعلق به شبکه شما هستند و هرگز ترافیک اینترنت شما را قطع یا محدود نمی کند.

شما میتوانید یک آدرس واقعی عمومی را با استفاده از با استفاده از روتر خانه خود NAT ( ترجمه آدرس شبکه ) کنید و محل دقیق آن را شناسایی کنید NAT فرایندی است که در آن IP خصوصی خود را به IP عمومی تغییر می دهید به طوری که ترافیک بر روی اینترنت شما قابل ارسال و پیگیری باشد همچنین زمان دریافت اطلاعات در این فرایند IP واقعی شما به یک IP خصوصی تغییر خواهد کرد.

در اتصال به اینترنت در روتر شبکه خانگی معمولا دو IP آدرس نگه داشته می شود یکی (LAN) که برای دستگاه های محلی و اتصال به سراسر شبکه محلی مورد استفاده قرار میگیرد و دیگری (WAN) که برای شبکه های خارجی و یا گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

IP آدرس داخلی روتر ها معمولا به صورت پیش فرض تنظیم می شود برای مثال، استفاده از ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ برای آدرس IP داخلی می باشد همچنین مهم نیست که نوع روتر و تنظیمات پیش فرض آن به چه صورت است مدیران باید گزینه تغییر IP را در آن قرار داده باشند مگر اینکه این کار فقط به صورت دستی امکان پذیر باشد.

WAN آی پی خارجی می باشد که به ارائه دهنده خدمات اینترنت مرتبط است این آدرس بر روی کنسول های اداری و روتر ها نیز قابل مشاهده می باشد IP WAN را میتوان با مشاهده به یک وب سایت مشاهده نمود .( WhatIsMyIPAddress.com )

مورد حمله قرار گرفتن توسط یکی از IP آدرس ها !

اگر در حال دیدن ترافیک اینترنت خود به اعداد غیر قابل توضیحی برخورد کردید به موارد زیر توجه کنید :

  • این ترافیک از IANA آمده است از آنها به عنوان مرجع IP استفاده کنید و یا از آنها به عنوان منبع ترافیک استفاده کنید.
  • استفاده از این اعداد بدون محدودیت است و ما نمیتوانیم مقادیر خاصی به شما بدهیم.
  • اگر شما یک خانه یا دفتر کوچک دارید مشاهده این اعداد طبیعی است زیرا اکثر نقاط دسترسی به کامپیوتر های محلی شما داده شده است و به احتمال زیاد این اعداد نشان دهنده تعداد کامپیوتر های موجود در شبکه داخلی می باشد.
  • اگر شما این جریان را در یک ایمیل به صورت ناخواسته مشاهده کنید آنها معمولا نشان دهنده انتقال داده بین سرور ها و ISP شرکت ها خواهد بود که منشاء مفیدی برای شناسایی نمی باشد در چنین مواردی شما معمولا منشاء واقعی را میتوانید از طریق اولین فرستنده پیدا کنید .
  • منبع:خرید vpn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =