داغ ترینها: ....

امضای الكترونیكی در وزارت ارتباطات ریشه می زند

امضای الكترونیكی در وزارت ارتباطات ریشه می زند

كمیاب آنلاین: امضای الكترونیكی یكی از روش های حذف كاغذ در فرآیندهای اداری است كه در امتداد دولت الكترونیكی انجام می شود و بنظر می رسد حالا راه خودرا در دستگاه ها و سازمان های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باز كرده است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دولت الكترونیكی فرصتی را در اختیار دولت­ ها قرار می­ دهد تا نه ­تنها اطلاعات و خدمات خودرا شفاف­ تر سازند بلكه آن­ ها را سریع تر، آسان تر و كم هزینه­ تر در اختیار شهروندان قرار دهند. توسعه دولت الكترونیكی نیازمند آن است كه هر یك از وزراتخانه­ ها و سازمان­ های در رابطه با مردم خدمات خودرا در مراحل اطلاع­ رسانی، درخواست خدمت، تولید خدمت و ارائه خدمت تا جای ممكن الكترونیكی و شفاف سازند.
یكی از روش ها برای محقق كردن دولت الكترونیكی، حذف كاغذبازی در جهت تسهیل كارهای اداری است و امضای الكترونیكی را هم می توان یكی از این ملزومات سوژه دانست. امضای الكترونیكی عبارت است از هر نوع علامت كه به صورت الكترونیك به وجود آمده و امكان دارد یك علامت، رمز، كلمه، عدد، یك نام تایپ شده، تصویر دیجیتال یك امضای دست نویس، یا هر نشان الكترونیك اثبات هویت باشد كه به طریق منطقی به داده پیام متصل شده و برای شناسایی امضاكننده داده پیام مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع امضا همانند امضای دست نویس دارای آثار حقوقی احزار هویت امضاكننده سند و التزام وی به مندرجات آن است.
در ایران بحث امضای الكترونیك و شرایط آن ابتدا در قانون تجارت الكترونیك (مصوب سال ۱۳۸۲) مورد توجه قرار گرفت. در این قانون در توضیح امضای الكترونیكی (Electronic Signature) آمده است: «هر نوع علامت منضم شده یا به نحو منطقی متصل شده به « داده پیام» است كه برای شناسائی امضاء كننده « داده پیام» مورد استفاده قرار می گیرد.» همین طور در ماده 7 این قانون نوشته شده «هرگاه قانون، وجود امضاء را لازم بداند امضای الكترونیكی مكفی است.»
بااینكه با گذشت سال ها از تصویب این قانون، هنوز مقاومت هایی جهت استفاده از امضای الكترونیكی وجود دارد، اما چندی قبل امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- اعلام نمود: نامه ای رسمی با امضا دیجیتال را از رضا باقری اصل دریافت كردم. گویا دبیرخانه ما هم تعجب كرده بوده ولی نهایتا نامه دریافت شد، اما برخی سازمان ها نپذیرفته اند. از ماه پیش هم نامه های محرمانه را الكترونیكی كردیم. شاید مشكل آن است كه مدیران هنوز معتاد به كارتابل كاغذی هستند.
با گذشت كمتر از یك ماه از این خبر، رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- نیز امروز در توییتر خود نوشت: شورای سیاست گذاری گواهی ریشه هم از این پس مصوبات خودرا با امضای الكترونیكی منتشر می كند. طی جلسه با نصر (سازمان نظام صنفی كامپیوتر ای) مقرر شد اصلاحات لازم روی سامانه های اتوماسیون برای تولید، پذیرش و ارسال مستند با امضای الكترونیكی انجام گیرد. منتظر امضای الكترونیكی یك شخص مهم هستیم.
بدین سبب بنظر می رسد برخی دستگاه های اجرایی بالاخره تصمیم به استفاده از امضای در نامه های خود گرفته اند. هرچند همانطور كه اذعان می شود، هنوز هم بعضی از مدیرانی كه به انجام فرآیندها با استفاده از كاغذ عادت كرده اند، در مقابل تغییرات این چنینی و الكترونیكی شدن مقاومت می كنند، اما مسیر الكترونیكی شدن دیر یا زود بالاخره طی می شود.
منبع:

1398/06/11
19:09:39
5.0 / 5
4038
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین