داغ ترینها: ....
اسپانیا به این نتیجه رسید

توسعه ۵G بدون هواوی ممكن نیست!

توسعه ۵G بدون هواوی ممكن نیست!

به گزارش كمیاب آنلاین شركت مخابراتی تلفنیكا در اسپانیا اخیرا اعلام نموده كه می خواهد از تجهیزات شبكه ۵G شركت هواوی در بعضی از بخش های غیر اصلی توسعه زیرساخت های مربوط به شبكه ۵G استفاده نماید.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، یكی از بزرگترین و فعال ترین پیشگامان این صنعت، بدون شك شركت چینی هواوی است كه تابحال با خیلی از شركت های دولتی و خصوصی در كشورهای مختلف برای توسعه و برقراری شبكه ۵G قرارداد همكاری منعقد كرده است.
اما هواوی در طول یك سال گذشته به شدت از جانب دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا و برخی دیگر از متحدانش تحت فشار و تحریم قرار گرفته است و به مسائلی همچون احتمال جاسوسی از كاربران و مقامات آمریكایی و همینطور همكاری با دولت چین متهم شده است.
حالا اخیرا اپراتور مخابراتی تلفنیكا در اسپانیا اعلام نموده است كه در بخش های اصلی زیرساخت های شبكه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G می خواهد از تجهیزات توسعه داده شده توسط شركت چینی هواوی استفاده نماید ولی برای سایر قسمت های این شبكه، می خواهد از تجهیزات ایمن تری كه توسط شركت های اروپایی همچون نوكیا و اریكسون توسعه داده شده است، بهره بگیرد. این طور كه به نظر می آید، اسپانیا هم همچون بسیاری دیگر از كشورهای اروپایی به این نتجیه رسیده است كه توسعه شبكه ۵G بدون بهره گرفتن از تجهیزات توسعه داده شده توسط شركت چینی هواوی ممكن نخواهد بود.
پیش تر هم اخبار و گزارش های مختلفی در مورد دستور ترزا می، نخست وزیر سابق انگلستان و صدور مجوز مجوز همكاری و ادامه فعالیت هواوی برای توسعه و تأمین قطعات موردنیاز شبكه اینترنت ۵G كه هسته مركزی و اصلی فناوری مذكور را تشكیل نمی دهد، انتشار یافته بود كه این دستور شامل آنتن و برخی دیگر از بخش های تشكیل دهنده شبكه نسل پنجم اینترنت می شد و این بدان معناست كه تراشه های توسعه داده شده توسط این شركت در زیرساخت های این كشور به كار گرفته نخواهد شد ازاین رو جای هیچ گونه نگرانی امنیتی هم وجود ندارد.
طبق گزارش وب سایت تك رادار، حالا به نظر می آید كه بسیاری دیگر از اپراتورهای مخابراتی در كشورهای اروپایی تلاش دارند در كنار همكاری با شركت هواوی و بهره گیری از تجهیزات جدید آن، از نگرانی های امنیتی كارشناسان و كاربران هم بكاهند. به همین سبب تصمیم گرفته اند كه از تجهیزات غیرمحوری هواوی برای توسعه و برقراری شبكه ۵G استفاده كنند.
با عنایت به افزایش روز افزون محبوبیت تكنولوژی های جدید و گسترش تلاش و فعالیت شركت های مختلف تكنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می توان اظهار داشت كه یك ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تكنولوژی درگرفته است و هر یك از آنها در تلاشند اولین اپراتور و شركت مخابراتی باشند كه امكان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار كاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی عرضه می شود.
هواوی بدون شك یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی و اصلی ترین مهره های فعال در زمینه توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در جهان است كه در طول یك سال گذشته از جانب دولت كشورهای خیلی از جمله آمریكا تحت فشارهای زیادی قرار گرفت و این امر تا حد زیادی جلوی گسترش فعالیت هایش را گرفت چونكه خیلی از این كشورها قراردادهای همكاری خویش را با هواوی موقتاً متوقف اعلام نمودند تا نگرانی های امنیتی آنها برطرف شود.
كارشناسان و تحلیل گران پیش تر عنوان كرده بودند در صورت تعلل ورزیدن كشورهای مختلف به توسعه زیرساخت های شبكه ۵G، امكان دارد آنها برای همیشه از سایر مناطق جهان كه الان به برقراری و راه اندازی این نسل جدید از شبكه اینترنت همراه پرسرعت پرداخته اند، عقب بیفتند. به باور آنها همینطور استفاده از تجهیزات چند شركت مخابراتی مختلف این امكان را به كشورهای مختلف می دهد تا از خدمات و تجهیزات به روزیافته و مدرنی استفاده كنند كه هركدام از آنها مزایای خویش را داراست.
در همین راستا، چندی قبل بود كه آلمان استفاده از تجهیزات تنها یك شركت را برای توسعه شبكه ۵G ممنوع اعلام نمود و از تمامی اپراتورهای فعال در این كشور خواست تاجای ممكن تلاش كنند برای توسعه بخش های مختلف این شبكه از تجهیزات شركت های مختلفی استفاده كنند.1398/09/17
14:09:19
5.0 / 5
4346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین