داغ ترینها: ....

مزایای گوشی تولید داخل چیست؟

مزایای گوشی تولید داخل چیست؟

كمیاب آنلاین: با كوشش برای تولید گوشی در داخل كشور و رسیدن به خط تولید دو میلیون در سال، بااینكه هنوز خاصیت ها و خدماتی كه این گوشیها دارند، بطور قطع معین نمی باشد، اما برخورداری از سیستم عامل بومی شده و خرید قسطی از امكاناتی است كه ظاهرا برای گوشیهای داخلی در نظر گرفته شده است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سوژه تولید گوشی ایرانی مدتی است كه مطرح گردیده است، البته چند سال پیش هم گوشیهایی كه به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. اما به تازگی بحث تولید گوشی ایرانی بار دیگر داغ شده و البته این دفعه با عنایت به تاكید بر تولید محصولات داخلی و قرار دادن مبالغ حمایتی برای این موضوع، انتظار بیش تری از آنچه تا كنون انجام شده، می رود.
چندی قبل اعلام گردید ایرادهای گوشی تلفن همراه تولیدكننده داخلی برطرف شده است؛ بر این اساس نسخه آخر گوشی، ظاهرا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش شده است و گفته شده این امكان وجود دارد كه پس از آن كه این گوشی به خط تولید رسید، به خبرنگاران دولت داده شود تا بعد از بررسی، ایراداتش را اعلام كنند.
به همین دلیل، طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل اخیرا كلید خورد. زیست بوم تولید تلفن همراه هوشمند در داخل كشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با هدف طراحی نقشه راه تبدیل كشور به قطب تولید تلفن هوشمند در منطقه اجرایی شده و با در نظر گرفتن شاخص هایی منطبق بر منطق بازار و تخصیص امكانات و فرصت ها به تولید داخل شكل اجرایی به خود پیدا كرد.
مساله ای كه بعنوان ظرفیت وزارت ارتباطات در این عرصه در نظر گرفته شده این است كه با استفاده از شبكه فروش اپراتور تلفن همراه و تامین فروش اقساطی كه پست بانك متولی آن است، به توسعه بازار تولید داخلی كشور كمك گردد. در بحث تولید هم از ظرفیت وزارت صمت استفاده شده تا با امضای تفاهم نامه ای با قانون حمایت حداكثری از تولید داخل، این معماری به مرحله اجرا در آورده شود.
در این راستا از ظرفیت استقرار پارك سجاد و منطقه ویژه پیام استفاده شده تا بتوان شرایط فعالیت تولیدكنندگان را تسهیل كرد، در نتیجه با آماده سازی این بستر و امضای تفاهم نامه بین وزارت ارتباطات و وزارت صمت و تفاهم نامه دیگر به ظرفیت اپراتورها و پست بانك، بستر خوبی برای توسعه تولید گوشی داخلی فراهم خواهد شد كه می تواند با نگاه دقیق و شناخت عمیق، زیست بوم پایداری را رقم بزند.

تضمین كیفیت گوشی ها
همین طور هنگام انعقاد تفاهم نامه برای توسعه زیست بوم موبایل داخلی، گفته شد كه با تولید گوشی باكیفیت ایرانی با قیمت مناسب، به قدرت خرید مردم، تحول دیجیتال و اشتغال كمك خواهد شد، در این راستا دولت هم برای تحریك تقاضای بازار و كمك به چرخه خرید مردم، صندوقی را با 200 میلیارد تومان سرمایه توسط پست بانك و بانك مركزی به وجود می آورد و مقرر شده است این سرمایه در چارچوب وام در اختیار اپراتورها قرار گیرد.
اما گوشیهایی كه مقرر است از این طریق به فروش برسد، مشخصاتی در لایه كیفیت تولید و خدمات بعد از فروش خواهند داشت؛ منابع مالی این پروژه را پست بانك تامین می كند و مسئولیت ثبت نام و توان خرید متقاضیان این گوشیها را اپراتورها برعهده می گیرند، ضمن این كه شرایط متقاضیان برای بازگشت پول باید توسط پست بانك ارزیابی شود. پس از ارائه وام، اپراتورها باید به شكل یك جا گوشیهایی كه متقاضیان برای دریافت آن ثبت نام كرده اند را از تولیدكننده بخرند و به فروش برسانند.
آنچه می دانیم این است كه هم اكنون چهار تولید كننده وجود دارند كه هر كدام در یك مرحله ای هستند البته از طرف متولیان پروژه، استانداردهای سخت گیرانه برای تولید گذاشته خواهد شد و به سبب رعایت حقوق مردم این شركت ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبكه توزیع و فروش مناسب، كیفیت خدمات و خدمات بعد از فروش داشته باشند كه این موارد در پروسه بررسی با كمیته كار گروهی به سرانجام می رسد. البته این مساله هم قابل تاكید است كه نباید انتظار داشته باشیم گوشیهای تولید داخلی با این قیمت با گوشی آخرین سیستم جهانی رقابت كند، هرچند امیدواری به تولید گوشی با ظرفیت جهانی بوجود آمده است.

اندروید بومی شده برای گوشیهای داخلی
البته هنوز خاصیت ها و خدماتی كه برای گوشیهای داخلی در نظر گرفته شده، اعلام نشده است، اما ظاهرا یكی از این خاصیت ها استفاده از سیستم عامل بومی است برای اینكه چند وقت قبل از راه اندازی سیستم عامل بومی آگاهی داده و گفته شد یك درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد كه نسبت به دو فاكتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ این كه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. این سیستم عامل آماده شده و می تواند روی گوشیهایی كه در ایران تولید می شود، قرار گیرد.
پس از اعلام خبر طراحی سیستم عامل بومی موبایل و نصب آن روی گوشیهای داخلی بود كه گفته شد یك گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم های گوگل سیستم عاملی طراحی را كرده اند كه گوگل امكان حذف آنرا ندارد. همین طور اعلام گردید برای اطمینان بیشتر كاربران ایرانی یك گوشی توسط جی ال ایكس تولید شده كه این سیستم عامل را پشتیبانی می كند. این سیستم عامل این امكان را به كاربران ایرانی می دهد كه اپلیكیشن های مربوط به كسب وكارهای خودرا بدون نگرانی از تحریم های آمریكا، فعال كنند.
درباره لزوم تولید سیستم عامل بومی اما تاكید شده كه تصور كنید یك روز بامداد متوجه شوید نرم افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانكداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را كه روی گوشی خود استفاده می كردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت كشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل كمك می نماید در آن روز بی چاره نباشیم.

ویژگی های باندل گوشی
امكان باندل گوشی ایرانی توسط اپراتورها هم سوژه دیگری بود كه اعلام شد؛ عرضه گوشیهای باندل با سیمكارت اپراتورهای معتبر در سراسر دنیا، یكی خدماتی است كه سال هاست در كشورهای پیشرفته در حال انجام می باشد. باندلینگ گوشی مجموعه ای از چند كالا به همراه قیمت آنها در یك بسته به همراه گوشی است كه توسط اپراتورها به مشتریان داده می شود. بعضی از اپراتورها از بسته های باندلینگ گوشی استفاده می كنند؛ به شكلی كه گوشیهایی با برندهای مختلف را به همراه خدمات اینترنتی و تماس خود، در یك بسته باندلینگ در اختیار بعضی از كاربران قرار می دهند و در زمان تحویل گوشی به مشتریان شرایطی را تعیین می كنند و هزینه آنرا به صورت اقساطی حساب می كنند.
معمولا همراه این گوشی پكیجی موجود است كه تا اختتام اقساط می توانند از گوشی استفاده كنند؛ مثلا گوشی را با سیمكارت در اختیار كاربران قرار می دهند و مشتریان به هیج وجه نمی توانند سیمكارت را عوض كنند و از خدمات تماس و اینترنت این سیمكارت تا زمانی می توانند استفاده كنند كه اقساط گوشی را به صورت كامل و سر وقت پرداخت كرده باشند، در صورتیكه به شرایط باندلینگ عمل نكنند، پس از محدودیت زمانی كه تعیین شده، گوشی از رجیستر خارج شده و دیگر قابل استفاده نیست.
درصورتی كه اپراتورهای داخلی بتوانند گوشی ایرانی را برای مشتركان خود باندل كنند، بدین معناست كه هر اپراتور با در اختیار قرار دادن گوشی ایرانی، مشترك را ملزم به استفاده از امكانات اپراتور خود می كند و اما به ازای آن، می توان گوشی تلفن همراه را با شرایطی همچون دریافت اقساطی، خریداری كرد و این مساله می تواند سبب افزایش سهم گوشیهای ایرانی در بازار شود.1398/10/18
14:36:33
2.5 / 5
4688
تگهای خبر: اپراتور , اپل , اجرا , اندروید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین