داغ ترینها: ....

چه تعداد روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند؟

چه تعداد روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند؟

به گزارش کمیاب آنلاین، دسترسی به ارتباطات طبیعی ترین حق هر انسانی است و در این خصوص آمارها از اتصال ۱۹۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات از زمان شروع به کار دولت سیزدهم خبر می دهند و البته هنوز روستاها و مناطق صعب العبوری هستند که از این حق طبیعی برخوردار نشدند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، فضای مجازی امروزه نقش پررنگی در زندگی روزمره افراد پیدا کرده و بسیاری از مردم کسب و کار دیجیتالی را بعنوان شغل خود برگزیدند و بر این اساس اقتصاد دیجیتالی را فعال کردند؛ همه ما یا مشتری این فضا هستیم یا فردی از خانواده ما عرضه دهنده خدمات در این فضاست. ارتباطات در عصر جدید یکی از حقوق اساسی انسان ها و جزو حقوق عمومی مردم به حساب می آید ازاین رو ارتباطات دیگر امتیاز نیست و تبدیل به حق شده است و باید عدالت در این عرصه را رقم بزنیم.

در همین رابطه عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در هفته دولت در دیدار با فعالان بخش خصوصی گزارشی از آخرین اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات عرضه کرد.

بر این اساس ظرف ۱۰ ماه گذشته، بیش ۲۰۰۰هزار روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و در هفته دولت هم نزدیک به ۴۰۰ روستای جدید متصل شدند و همانطور که وعده داده شده مقرر است تا آخر شهریور ماه سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

پیش از این در دولت گذشته در سال قبل گفته شده بود که در برنامه ششم توسعه دولت و به نمایندگی از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده که تا آخر سال اجرای برنامه(۱۴۰۰)، ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

اما در تاریخ ۳ بهمن سال ۱۴۰۰، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتصال ۱۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت اطلاع داده بود.

فراهم کردن زیرساخت ارتباطی در کشور، یکی از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم اعلام شده است؛ اقدامی که البته از دولت گذشته شروع شده بود و در این دولت با سرعت ادامه دارد.

همچنین عیسی زارع پور چندی قبل با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرام خود بیان کرد که از آغاز سال جاری تا ۲۲ فروردین ماه علیرغم تعطیلی فضای عمومی کشور، ۳۶ روستا در ۱۱ استان، از شمال غربی تا جنوب شرقی ایران به شبکه ملی اطلاعات پیوستند، به این واسطه، در مجموع ۳۹۱۹ خانوار با حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پرسرعت برخوردار شدند.

بر اساس این گزارش در هفته پایانی اردیبهشت ماه هم، در سرتاسر ایران ۷۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات پیوشتند که در مجموع آنها ۴۹۶۶ خانوار با بیشتر از ۱۷ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پر سرعت برخوردار شدند.

اکنون درحالی که دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات اعلام نموده حدود ۶۰ درصد از مردم دنیا به ارتباطات دسترسی دارند، در ایران حتی روستاها هم اینترنت دارند و ۸۶ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و از خدماتی که روی شبکه وجود دارد به خوبی می توانند استفاده نمایند. طبق پیشبینی ها اعلام شده که در شش ماهه اول سال آینده کل روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.

با این حال ۴۵۰۰ روستای کشور هم هیچ نوع دسترسی ندارند و حتی از شبکه برق و جاده هم برخوردار نیستند؛ در بودجه پیشنهادی سالجاری این مورد مطرح شده که وزارت نیرو اولویت را برای برق رسانی به این روستاها بگذارد و دسترسی ویژه برای آنتن های BTS فراهم گردد.

بنابراین زارع پور در اینستاگرام خود ویدیویی قرار داد که از اتصال ۱۹۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات از زمان شروع به کار دولت سیزدهم اطلاع داد. بر این اساس در ابتدای دولت ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل بودند و الان ۸۸ درصد روستاها متصل هستند و تا آخر سال، این را به ۹۵ درصد خواهیم رساند و تا هفته دولت سال بعد، کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

طبق این گزارش از آغاز خرداد تا انتهای مرداد سال جاری، ۳۵۸ روستای جدید در اقصی نقاط ایران که عمدتا دارای مسیر صعب العبور و فاقد زیر ساخت مناسب هستند، به شبکه ملی اطلاعات پیوستند که در مجموع آنها ۳۴ هزار ۲۹۲ خانوار با حدود ۱۱۷ هزار نفر جمعیت از ارتباطات پایدار و پر سرعت برخوردار شدند.
1401/06/13
23:19:21
2.5 / 5
537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین