داغ ترینها: ....

حضور 35 شركت دانش بنیان در معاملات بورس

حضور 35 شركت دانش بنیان در معاملات بورس

به گزارش كمیاب آنلاین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: 35 شركت دانش بنیان سهام خودرا در تابلوهای بورس ارائه كرده اند و به زودی بر این تعداد افزوده می شود.


به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تامین مالی و سرمایه گذاری برای فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان از موضوعاتی است که این معاونت با برنامه های متنوع و با هدف هموار شدن این نوع کسب و کارها به آن پرداخته است.
از سوی دیگر شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تحولی به راه انداخته است، بطوریکه در همین بحران کرونا شاهد نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و سایر بازیگران این زیست بوم و موفقیت آنها در مقابله با کرونا بودیم.
اما در این میان تامین سرمایه برای فعالیت کسب و کارها، خرید تجهیزات و سرمایه گذاری اهمیت زیادی داشته است و عاملی موثر برای موفقیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان شمرده می شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این عرصه و برای توسعه فعالیت‎های دانش بنیان اقدامات تاثیرگذاری انجام داده است. شاید در ابتدای شکل گیری شرکت های دانش بنیان روش های تامین مالی آنها بوسیله وام های خرد یا کمک های دولتی امکان پذیر باشد اما با رشد شرکت ها نیازهای آنها نیز بیشتر می شود.
در حالی که معاونت علمی نیز در بستر بازار سرمایه برنامه ریزی های مناسبی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور انجام داده است، نیازها در شرکت های دانش بنیان نیز با توسعه فعالیت آنها بیشتر می شود. ورود به بازارهای بین المللی و صادرات محصولات فناورانه یکی از این نیازها است که روش های تامین مالی برای آن شرایط خاص پیدا می کند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش بورس با برنامه‎های گوناگون برای تسهیل روش های تامین مالی شرکت های دانش بنیان اقدام نموده است و چونکه عرضه سهام یکی از بهترین روش های تامین مالی در دنیا با پایداری بالا شمرده می شود.
معاونت علمی با عرضه قسمتی از سهام شرکت ها در بازار سرمایه فعالیت در این عرصه را آغاز نموده است و اقدامات اولیه مناسبی نیز دراین زمینه با سازمان بورس و فرابورس انجام شده است. نتیجه نیز این شد که در چند سال قبل ۳۵ شرکت دانش بنیان سهام خودرا در تابلوهای بورس و فرابورس ارائه کرده اند.

۵ تا ۱۰ شرکت دانش بنیان وارد بازار سرمایه می شوند
حضور شرکت های دانش بنیان در بورس اقدامی باارزش است که در ارزش سهام شرکت ها و رشد شاخص بورس تاثیر زیادی دارد، آمارها در اردیبهشت ماه سال جاری نشان میدهد که ارزش سهام شرکت های دانش بنیان حاضر در بورس ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
این در حالی است که در سال قبل این رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان بود و معاونت علمی شاهد رشد چند برابری در این عرصه بوده است و این معاونت در تلاش است تا ۵ تا ۱۰ شرکت دانش بنیان را امسال وارد بازار سرمایه کند که این می تواند برای حرکت دانش بنیان به سمت بورس اتفاق تاثیرگذاری باشد.

شاخص دانش بنیان در بورس ایران ایجاد می شود
همچنین به زودی شاخص جدیدی با عنوان دانش بنیان در بورس ایران اضافه می شود که مصوبات اولیه این اقدام انجام شده است. این اقدام فعالیت شرکت های دانش بنیان در بورس را ملموس تر می کند.
در بخش بعدی اقدامات می توان به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری جسورانه اشاره نمود. با راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه بستر سرمایه گذاری در حوزه ریسک پذیر فراهم گشته است.
زیرساخت این اقدام بازار سرمایه بود، هم اکنون ۱۵ صندوق سرمایه گذاری جسورانه مجوز گرفته اند و ۸ صندوق نیز پذیره نویسی کردند.
صندوق های زیادی نیز در حال پیگیری صدور مجوز هستند که این اقدامات توسعه زیر ساخت سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور را به همراه دارد.
البته تامین مالی مجدد در طرح های جدید، بعنوان یک خلاء در این صندوق ها محسوب می شد که با راه اندازی فراصندوق گامی برای رفع آن برداشته شد.
در واقع هدف از راه اندازی فراصندوق آن است که منابع مالی هلدینگ های بزرگ اقتصادی مستقیم وارد سرمایه گذاری نشود بلکه آنها سرمایه خودرا به فرا صندوق تزریق کنند و تقسیم منابع از آن طریق صورت گیرد.

منابع مالی خرد هدایت می شوند
همچنین توسعه فعالیت ها در حوزه تامین مالی تعدادی از دیگر اقدامات دنبال شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بشمار می رود.
افراد زیادی دارای پول های خرد هستند که نمی توانند مستقیم وارد روی پروژه های بزرگ سرمایه گذاری کنند. راه اندازی پلت فرم هایی که این سرمایه های خرد را جمع آوری کند و در پروژه ای خاص فناورانه و دانش بنیان سرمایه گذاری کند بوسیله تامین مالی جمعی امکان پذیر است.
با این اقدام هدایت منابع مالی خرد برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان انجام می شود. سامانه ای در این خصوص طراحی شده است که پروژه های تایید شده توسط فرابورس ایران معرفی می شود و بعد از آن افراد در این پلت فرم سرمایه گذاری های خرد خودرا انجام می دهند.
تاکنون برای ۶ شرکت مجوز دراین زمینه صادر گردیده است و چهار پلت فرم به زودی رونمایی می شود و سرمایه گذاری خودرا آغاز می کنند.
بورس ایده اقدامی دیگر در این عرصه برای کمک به توسعه ایده ها است که صاحبان ایده می توانند از این طریق نوآوری خودرا عرضه کنند. بیش از ۳۶۰ ایده هم اکنون وجود دارد و ۳۰ ایده نیز به فروش رفته است.

اوراق فناورانه طراحی می شود
اما راه اندازی اوراق فناوری در بورس را می توان اقدام دیگری دانست که به زودی عملی می شود. با این اقدام اوراق فناورانه ای طراحی می شود که ابزار مالی جدید برای تامین مالی بوسیله بدهی در بازار سرمایه است.
در این میان از دریافت مجوز دو صندوق سرمایه گذاری خصوصی نیز نباید غافل شد. ایجاد این صندوق ها برای سرمایه گذاری در شرکت های غیرسودده و دارای مشکل مالی که امید به رشد آنها وجود دارد، اقدامی اثرگذار می باشد.
همچنین ورود صندوق های پژوهش و فناوری به بورس نیز برنامه دیگری است که در معاونت علمی دنبال می شود و دو صندوق بعنوان پایلوت به زودی فعالیت خودرا آغاز می کنند.منبع:

1399/03/21
12:35:26
5.0 / 5
2306
تگهای خبر: ابزار , بازار , بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین