داغ ترینها: ....
بر اساس نتایج یك تحقیق

مصرف پروتئین های گیاهی یك دهه دی اكسید كربن را از جو زمین پاك می كند

مصرف پروتئین های گیاهی یك دهه دی اكسید كربن را از جو زمین پاك می كند

به گزارش كمیاب آنلاین نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است كه با روی آوردن به مصرف پروتئین های گیاهی مانند عدس، لوبیا و حبوبات به جای مصرف گوشت می توان تا سال ۲۰۵۰ به توقف انتشار سوخت های فسیلی به میزان حدود ۹ تا ۱۶ سال كمك كرد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان آمریکایی می گویند تغییر رویه رژیم غذایی از مصرف گوشت و محصولات لبنی به مصرف پروتئین های گیاهی مانند لوبیا، عدس و حبوبات می تواند تا سال ۲۰۵۰ باعث پاک شدن ۱۶ سال انتشار دی اکسید کربن در اتمسفر زمین شود که این مورد بودجه کربن زمین را به سرعت دو برابر می کند.
بودجه کربن زمین اصطلاحی است که به میزان انتشار سوخت های فسیلی در اتمسفر زمین اشاره دارد به نحوی که اجازه ندهد دمای هوا از دمای آستانه ۱.۵ درجه سانتی گراد نسبت به سطح آن در دوران قبل از صنعتی شدن زمین بالاتر رود. بدیهی است که عبور از این سقف دمایی عوارض جبران ناپذیری برای زمین به دنبال خواهد داشت.
در حال حاضر، حدود ۸۳ درصد از زمین های کشاورزی جهان به تولید گوشت و لبنیات واگذار شده است که بیشتر آنها محصولات کمی تولید می کنند. حالا محققان دانشگاه «نیویورک» در این مطالعه به بررسی این مورد پرداختند که آیا روی آوردن به جایگزین های پروتیین های گیاهی می تواند زمین را برای پشتیبانی از اکوسیستم های بیشتری که جاذب کربن هستند، آزاد سازد.
به گفته این محققان، کاهش زمین هایی که به پرورش گوشت و محصولات لبنی اختصاص دارند، نسبت به انتظار کشیدن برای ابداع فناوری های بزرگی مانند دستگاه های استخراج دی اکسید کربن از جو که کارایی آنها هنوز به اثبات نرسیده است، شیوه بهتری برای مبارزه با تغییرات ناشی از اوضاع اقلیمی است.
«متیو هایک» نویسنده این مقاله از دانشگاه نیویورک اظهار داشت: این مطالعه نشان داد که بیشترین پتانسیل رشد مجدد جنگل و مزایای آب و هوایی که با کاهش زمین های تولیدکننده گوشت حاصل می شود در کشورهایی با درآمد بالا و متوسط دیده می شود. کاهش زمین های تولیدکننده گوشت و محصولات لبنی در این کشورها تأثیر نسبتا جزئی بر امنیت غذایی آنها خواهد داشت.


پروفسور هایک و همکارانش در این مطالعه، نقشه مناطقی از کره زمین را تهیه کردند که استفاده از زمین برای تولید مواد غذایی با منبع حیوانی سبب از بین رفتن پوشش گیاهی بومی مانند جنگل ها شده است.
این کار به محققان اجازه داد تا تعیین کند که در کجا تغییر شیوه غذایی به سمت مصرف پروتیین های گیاهی به اکوسیستم های طبیعی اجازه ترمیم مجدد را می دهد.
پروفسور هایک اظهار داشت: ما فقط از مناطقی نقشه برداری کردیم که بذرها می توانند به صورت طبیعی پراکنده شوند، رشد کنند و به جنگل های انبوه و با تنوع زیستی و اکوسیستم هایی تکثیر شوند که به حذف دی اکسید کربن در اتمسفر کمک می کنند.
نتایج این مطالعه بیشتر از ۷ میلیون کیلومتر مربع - منطقه ای به اندازه روسیه - را نشان داد که در آن جنگل ها به اندازه کافی مرطوب هستند که بتوانند رشد مجدد و طبیعی داشته باشند.
این تیم نتیجه گرفت که اگر تقاضای زمین برای تولید گوشت به شدت کاهش پیدا کند، رشد مجدد پوشش گیاهی در این مکان ها می تواند تا اواسط قرن حاضر به توقف انتشار سوخت های فسیلی به میزان حدود حدود ۹ تا ۱۶ سال کمک نماید.
محققان خاطر نشان کردند که یافته های این مطالعه می تواند به مداخلات هدفمند محلی برای کاهش اثرات ناشی از تغییر اوضاع اقلیمی کمک نماید.
مشروح این مطالعه در نشریه Nature Sustainability انتشار یافته است.


1399/06/19
12:48:44
2.5 / 5
1391
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین