داغ ترینها: ....

104 میلیون تراكنش از شروع سال، در سروا ثبت گردید

104 میلیون تراكنش از شروع سال، در سروا ثبت گردید

کمیاب آنلاین: «سروا» با تامین بستر یکپارچه و عرضه متمرکز خدمات دولت به کسب وکارها، از شروع سال تا اختتام آذرماه، 104 میلیون تراکنش را به ثبت رسانده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، پلت فرم "سروا" یک درگاه ارتباط بخش غیردولتی به بخش دولتی است که به کمک آن، امکان استفاده کسب وکارها از داده های دولتی بوسیله این درگاه امکان پذیر می شود. پروژه سروا مرکز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی با هدف به اشتراک گذاری اطلاعات دولتی برای استارت آپ ها است و بسترساز تعامل یکپارچه و ارائه سرویس به کسب وکارهای مورد تأیید روی یک زیرساخت یکپارچه و مطمئن است.
از مزایای این سرویس می توان به ارتباط با یک نهاد مشخص در دولت و عدم ایجاد سردرگمی، بهبود ارائه خدمات دولت الکترونیک، یکپارچه سازی سامانه های نرم افزارهای دولتی بدون اتصال مستقیم به دستگاهها، کاهش هزینه های دولت، پشتیبانی از سامانه های داخلی اشاره نمود.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره این طرح، با اشاره به اینکه دولت باید به کسب وکارهای نوپا خدمات عرضه نماید، اظهار داشته بود: در پروژه «سروا» خدمات دولت به این کسب وکارهای نوپا تسهیل می شود و این شرکتها می توانند کاربرانی که به آنها مراجعه می کنند را با بهره گیری از داده های موجود در بانک اطلاعاتی اپراتورها تصدیق هویت کنند.

ثبت تراکنش های میلیونی در سامانه خدمات دولت به کسب وکارها
در این راستا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات، بهنام ولی زاده- معاون دولت الکترونیکی با اشاره به تبصره ۲ بند ث ماده ۶۷ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور بمنظور تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات اظهار نمود: در مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) دو بستر نرم افزاری تبادل خدمات الکترونیکی وجود دارد که در گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB)، تبادل اطلاعات بمنظور ارائه خدمات دستگاه های اجرائی به کسب وکارها جهت ایجاد تسریع در رسیدگی به تقاضاهای مردم صورت می گیرد.
بگفته معاون دولت الکترونیکی در سروا (PGSB) یا همان (public government service bus)، بستر لازم جهت راه اندازی کسب وکارهایی که نیاز به انبوهی از APIها از چندین سامانه مختلف دارند، فراهم گشته است. بطوریکه بازارچه ای از API در چندین دسته بندی نظیر احراز هویت، مالی، موقعیت مکانی، خدمات شهری و غیره طراحی شده است.
وی درباب جزئیات چگونگی سازوکار استفاده کسب وکارها از خدمات PGSB تشریح کرد: اتصال فنی خدمت گیرندگان از این بستر به دو شیوه اینترنت و MPLS امکان پذیر است که طی آن متقاضی باید ضمن ارسال درخواست اتصال به گذرگاه PGSB از معاونت دولت الکترونیکی تاییدیه دریافت کند و سپس به انجام امور قراردادی و حقوقی و نیز تنظیمات شبکه ای با کمک راهنمایی پشتیبانی مرکز داده دولت الکترونیکی بپردازد.
ولی زاده درباب آخرین وضعیت تحولات آماری در سامانه سروا اشاره کرد: تعداد تراکنش های انجام شده در سروا با انجام یک میلیون تراکنش در فروردین سال جاری شروع شد و در آخر آذر ماه به حدود ۳۰ میلیون تراکنش در ماه رسیده است. تا اختتام این زمان، تعداد ۱۱۱ خدمت توسط ۱۳ دستگاه خدمت دهنده، ارائه شده است و در این میان ۲۶۰ دستگاه نیز خدمت گیرنده بوده اند.
وی افزود: در همین راستا، در انتهای آذرماه سال جاری پردرخواست ترین دستگاه خدمت دهنده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پردرخواست ترین متقاضی خدمت گیرنده، یکی از پلت فرم های تاکسی اینترنتی بوده است. همین طور مجموع تعداد تراکنش های ثبت شده در سروا تا اختتام آذر ماه ۱۳۹۹ به ۱۰۴ میلیون تراکنش رسیده است. متقاضیان برای استفاده از خدمات دولت به کسب وکارها می توانند به آدرس sarva.iran.gov.ir مراجعه کنند.
منبع:

1399/10/15
23:57:47
0.0 / 5
786
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین