داغ ترینها: ....

پاكسازی آلودگی خاك در پایگاه های نظامی با كشت علف اصلاح شده

پاكسازی آلودگی خاك در پایگاه های نظامی با كشت علف اصلاح شده

پژوهشگران با اصلاح ژنتیکی یک گونه علف و کشت آن در سایت های آزمایش نظامی موفق شدند سموم شیمیایی موجود در خاک این پایگاه ها را پاکسازی کنند.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، سموم ناشی از مواد منفجره و کف های آتش نشانی در سرتاسر جهان به محیط زیست نفوذ می کند اما یک گونه جدید علف می تواند به پاکسازی این سموم شیمایی از خاک کمک نماید.
محققان برای مقابله با مشکل آلودگی آب در محدوده های آزمایشات نظامی، انبارهای مهمات و سایر تأسیسات نظامی، یک گونه خاص علف را از لحاظ ژنتیکی بگونه ای اصلاح کردند که یک ماده شیمیایی به نام RDX که به طور رایج در مهمات استفاده می شود را از خاک پاک کند.
آنها برای این طرح یک نوع علف را که معمولاً برای کنترل فرسایش خاک استفاده می شود، انتخاب کردند، سپس در محیط آزمایشگاه یک جفت ژن از یک نوع باکتری که RDX را تجزیه می کند، وارد این علف کردند.
زمانی که این علف اصلاح شده در خاک آلوده کاشته شد، این گیاه RDX را با موفقیت جذب و به سطوح غیرقابل شناسایی در بافت های خود گیاه تخریب کرد.
RDX مانند خیلی از مشکل سازترین آلاینده های محیطی، در مقابل تخریب طبیعی مقاوم است. به عبارت دیگر، در محیط باقی می ماند و جمع می شود.
طبق برآورد پژوهشگران، این نخستین بار است که از یک محصول اصلاح شده ژنتیکی برای تخریب آلاینده های محیطی استفاده می شود.
لیز ریلوت بیوتکنولوژیست گیاهی و محقق فوق دکتری در دانشگاه «یورک» در انگلیس که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، اظهار داشت: زدودن RDX سمی از پایگاه های آزمایش نظامی از نظر منطقی چالش برانگیز است و هم اکنون چاره مقرون به صرفه و پایداری برای این مورد وجود ندارد.
ریلوت اضافه کرد: تحقیقات ما نشان داده است که بیان دو ژن باکتریایی که بطور خاص برای تخریب RDX تکامل یافته اند در این علف، به این گیاه توانایی حذف و متابولیسم RDX را در حوزه های آزمایش نظامی می دهد. آزمایشات نشان دادند که این نوع جدید علف می تواند RDX را با سرعت ۲۷ کیلوگرم در هکتار حذف و تخریب کند.
مشروح این مطالعه در مقاله جدیدی در مجله Nature Biotechnology انتشار یافته است.


1400/02/19
21:19:11
0.0 / 5
794
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی , مقاله , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین