داغ ترینها: ....

هوش مصنوعی قدرت كارایی بهترین میكروسكوپ ها را هم تقویت می كند

هوش مصنوعی قدرت كارایی بهترین میكروسكوپ ها را هم تقویت می كند

به گزارش کمیاب آنلاین محققان می گویند با کمک هوش مصنوعی حتی میکروسکوپ های قدرتمند هم می توانند داده ها را بهتر و سریع تر ببینند و پردازش کنند.


به گزارش روز شنبه خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران از الگوریتم های جدید یادگیری ماشینی برای ترکیب یک جفت تکنولوژی جدید میکروسکوپی استفاده کردند. این اتحاد به طرز قابل ملاحظه ای سرعت پردازش تصویر را تسریع کرد و نتایج واضحی و دقیقی به همراه داشت.
محققان برای به دست آوردن فرآیندهای بیولوژیکی سریع به صورت سه بعدی، مانند قلب تپنده یک ماهی لارو به روشی به نام میکروسکوپ میدان نوری تکیه کردند. این تکنیک شامل جمع آوری داده های بسیار زیاد است و در نتیجه، پردازش تصویر می تواند روزها طول بکشد و اغلب، نتیجه نهایی فاقد وضوح است.
نیلز واگنر یکی از دو نویسنده اصلی این مقاله در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام نمود: در نهایت موفق شدیم «بهترین های هر دو جهان» را در این رویکرد به کار ببریم.
وی که دانشجوی دکتری در دانشگاه فنی مونیخ آلمان هم هست، اظهار داشت: هوش مصنوعی به ما امکان می دهد تا تکنیک های مختلف میکروسکوپی را ترکیب نماییم، ازاین رو می توانیم به همان سرعتی که میکروسکوپ میدان نوری اجازه می دهد تصویربرداری نماییم و به وضوح تصویر میکروسکوپ صفحه نوری نزدیک شویم.
در روش ترکیبی جدید از میکروسکوپ میدان نوری برای گرفتن تصاویر دقیق از نمونه های بزرگ سه بعدی استفاده می نماید، در حالیکه میکروسکوپ صفحه نوری به آموزش الگوریتم های یادگیری ماشینی برای پردازش کارآمدتر داده های تصویری کمک می نماید.
این الگوریتم های جدید برای اطمینان از پردازش دقیق داده های میکروسکوپ میدان نوری، از تصاویر گرفته شده با وضوح بالا از راه میکروسکوپ صفحه نوری استفاده کردند.
محققان حدس می زنند که معماری الگوریتم های جدید آنها می تواند برای انواع مختلفی از فن آوری های میکروسکوپی سازگار باشد. آنها انتظار دارند که موفقیت در این حوزه به زیست شناسان در مطالعه انواع فرآیندهای مهم لارو و جنین کمک نماید.
مشروح این مطالعه در مجله Nature Methods انتشار یافته است.


1400/02/20
11:14:22
5.0 / 5
885
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین