داغ ترینها: ....

موفقیت پژوهشگران كشور در ثبت باركد DNA شتر دوكوهانه ایران

موفقیت پژوهشگران كشور در ثبت باركد DNA شتر دوكوهانه ایران

پژوهشگران مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور موفق به شناسایی و ثبت بارکد DNA شتر دوکوهانه ایران شدند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تنوع زیستگاهی در ایران، منجر به تنوع زیستی بی نظیر گیاهی و جانوری در کشور شده است. حفاظت از تنوع زیستی ایران از ۵۰ سال پیش در کشور شروع گردیده است. اما با این وجود سرعت انقراض گونه های جانوری در ایران بالا بوده و هر ساله فهرستی از گونه های جانوری و گیاهی در معرض انقراض و یا تهدید ایران در فهرست سرخ IUCN منتشر می شود.
لاله پارسا یگانه عضو هیات علمی بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و مجری طرح بارکدینگ DNA گونه های جانوری ایران درباب اظهار داشت: بارکدینگ DNA ابزاری مولکولی است که با بهره گیری از آغازگرهای استاندارد و تکثیر توالی ۶۰۰ تا ۸۰۰ نوکلئوتیدی از ژن سیتوکروم C اکسیداز I میتوکندریایی به شکل گسترده جهت طبقه بندی تاکسونومیک گونه ها استفاده می شود. در سال های اخیر این روش برای مطالعه و دسته بندی گونه ها جهت الویت بندی کارهای حفاظت تنوع زیستی، محبوبیت و عمومیت فزاینده ای یافته است.
وی ضمن تاکیدبر لزوم ثبت علمی و بین المللی ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور اضافه کرد: شتر دوکوهانه ایرانی یکی از گونه های مهم بومی در معرض خطر انقراض ایران با توزیع پراکندگی در شمالغرب ایران است پس با در نظر گرفتن کاهش شدید جمعیت آن، توجه بیشتر به این نژاد از دیدگاه حفاظت تنوع زیستی بسیار حائز اهمیت می باشد.
پارسا اشاره کرد: در پروژه مذکور که با همکاری بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز صورت گرفت با انجام ماموریت های نمونه برداری از ۶ نفر شتر دوکوهانه ایران و انجام مراحل مختلف در پروژه های هم راستا در تولید رده های سلولی آنها با استخراج DNA میتوکندریایی، DNA ۶۵۰ نوکلئوتیدی از ژن سیتوکروم C اکسیداز I مورد تکثیر و توالی یابی قرار گرفت.
وی اضافه کرد: پس از انجام آنالیزهای استاندارد بیوانفورماتیک توالی بارکد DNA شتر دوکوهانه ایرانی با نام علمی Camelus bactrianus شناسایی و به همراه مشخصات کامل زیستگاهی و مورفولوژیکی نمونه ها در پایگاه داده بارکد DNA تنوع زیستی جهانی (BoldSystem) به نام کشور ایران ثبت گردید.
مجری طرح بارکدینگ DNA گونه های جانوری ایران عنوان کرد: توالی ژن COI از ۱۲۷ نمونه شتر دوکوهانه از کشورهای مغولستان، قزاقستان، چین و روسیه نیز در این پایگاه ثبت شده است که وجود شباهت بالای توالی بارکد DNA به دست آمده از شتر دوکوهانه ایرانی با توالیهای ثبت شده از شترهای آسیای میانه قرابت ژنتیکی و اجدادی این شترها را نشان داد.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، نتایج تحلیلی و اطلاعات تکمیلی این ذخایر ژنتیکی باارزش کشورمان در پایگاه داده www.boldsystems.org با نام علمی Camelus bactrianus در دسترس پژوهشگران داخلی و خارجی قرار دارد.


1400/02/25
11:06:37
0.0 / 5
645
تگهای خبر: ابزار , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین