داغ ترینها: ....

ارتباط دوسویه بین مردم و دستگاههای اجرایی با سامانه پیام ایران

ارتباط دوسویه بین مردم و دستگاههای اجرایی با سامانه پیام ایران

به گزارش کمیاب آنلاین معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن اشاره به رونمایی از سامانه پیام ایران گفت: از راه این سامانه، امکان ارسال مکاتبات بین دستگاه ­های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی با ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰ و درگاه سامانه پیام ایران وجود دارد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سامانه «پیام ایران» امروز رونمایی گردید. بهنام ولی زاده -معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران- با اشاره به اینکه این سازمان در جهت وظایف قانونی شورای اجرایی فناوری اطلاعات در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۹، مبادرت به راه اندازی سامانه یکپارچه پیام ایران کرده است، اظهار داشت: این سامانه با هدف یکپارچه سازی راهکارهای تبادل داده پیام بین مردم با دستگاههای اجرایی، کاهش زمینه تخلفات در تبادل پیام با مردم، ازجمله جعل، کلاه برداری و نقض حریم خصوصی و همینطور صرفه جویی در هزینه های دولت و آمادگی برای پاسخگویی سریع به نیازهای ارتباطی با مردم، بخصوص در شرایط بحران به راه افتاده است.
وی با اشاره به اینکه این سامانه شامل چهار زیرسامانه کارپوشه ملی ایرانیان، ارسال پیامک، ارسال کد دستوری و پست الکترونیکی احراز هویت شده ی بومی است، اضافه کرد: افراد حقیقی و حقوقی و همینطور نمایندگان دستگاههای اجرایی می توانند از راه ثبت نام در سامانه پیام ایران به آدرس payam.iran.ir، بعد از احراز هویت و تأیید سازمان فناوری اطلاعات ایران درمورد نمایندگان دستگاه های اجرایی با عنایت به دریافت معرفی ­نامه کتبی از دستگاه متقاضی، از خدمات این سامانه استفاده کنند.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات افزود: سامانه پیام ایران با استفاده حداکثری از زیرساخت­ های دولت الکترونیکی موجود به منظور ایجاد ارتباطی دوسویه میان مردم و دولت جهت بهره­ برداری عموم شهروندان، کسب و کارها و دستگاه ­های اجرایی به نحوی فراهم گشته است که امکان ارسال مکاتبات و دریافت پاسخ بین دستگاه ­های اجرایی و اشخاص حقیقی و حقوقی و همینطور ارسال و دریافت پیامک برای هر یک از دستگاه ­های اجرایی از شماره اختصاصی تخصیص یافته با سرشماره ۴۰۴۰ و همینطور عرضه خدمات هر یک از دستگاه­های اجرایی از شماره کد دستوری اختصاصی USSD تخصیص یافته ذیل سرشماره ۴* وجود دارد.
ولی زاده تصریح کرد: با عنایت به مصوبه مذکور، تمامی دستگاههای اجرایی مکلفند جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام از قبیل پیامک و نامه با اشخاص حقیقی و حقوقی، از بستر سامانه پیام ایران بهره برده نسبت به اتصال به سامانه پیام ایران و تبادل پیام ها با مخاطبان اقدام نمایند. همینطور به منظور مقابله با ارسال پیام های جعلی ارسال پیامک به مخاطبان از جانب دستگاههای اجرایی، خارج از سامانه پیام ایران ممنوع شده و لازم است پیامک ها از سرشماره اختصاصی دستگاه در سامانه پیام ایران با سرشماره ۴۰۴۰ یا mask شماره در ارتباط با دستگاه ارسال شود.
وی با اشاره به اینکه این سامانه در سال ۱۳۹۸ فعالیت اولیه خویش را آغاز کرد، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸، کارپوشه ملی ایرانی ها حدود ۳۷۲ هزار کاربر فعال داشت و ۶۰۰ هزار تبادل بین ۴۶ دستگاه اجرایی با مردم به ثبت رسید. اما در نیمه اول سال ۹۹ در این سامانه با ۵۵۰ هزار کاربر فعال، تعداد نامه های ارسالی میان دستگاههای دولتی و مردم به ۱۰ میلیون سند رسید و ۶۵ دستگاه از این طریق مکاتبه کردند. همینطور مطابق با آخرین بررسی ها تا آخر سال ۹۹ این سامانه بیشتر از ۵۹۳ هزار کاربر فعال دارد و ۶۰ میلیون دیتا از راه ۸۲ دستگاه اجرایی بین مردم و دولت جابجا می شود. تابحال ۱۶.۵ میلیون پیامک هم از راه این سامانه به مردم ارسال شده است.
معاون سازمان فناوری اطلاعات در مورد نحوه استفاده از خدمات کارپوشه و صندوق پست الکترونیک اظهار نمود: کاربران با ورود به درگاه سامانه پیام ایران می توانند جهت استفاده از خدمات کارپوشه ثبت نام کرده و از قابلیت های این صندوق پست الکترونیکی استفاده کنند. همینطور فهرست دستگاههای متصل به سامانه پیام ایران و کد پیامکی آنها در وبگاه «پیام ایران» در دسترس می باشد و هر کاربری که از دستگاههای دولتی پیامی دریافت می کند در صورتیکه سرشماره این پیامک ۴۰۴۰ باشد، می تواند مطمئن شود که این پیام جعلی نیست.
منبع:

1400/02/25
20:50:17
0.0 / 5
622
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین