داغ ترینها: ....
گوگل:

رمزعبور كاربران قابل حدس و ضعیف است!

رمزعبور كاربران قابل حدس و ضعیف است!

به گزارش كمیاب آنلاین گوگل اخیرا اعلام نموده است كه امنیت سایبری پسورد بالغ بر ۳۱۶ هزار كاربر بسیار پایین تر از حد مجاز است.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، آمارهای انتشار یافته از افزونه بررسی رمز عبور گوگل در طول یك ماه گذشته نشان داده است كه بالغ بر ۱.۵ درصد معادل ۳۱۶ هزار كاربر از رمزعبور و پسورد های بسیار ضعیف و نامطمئن استفاده می نمایند و همین امر سبب شده است كه امنیت سایبری حساب كاربری آنها به شدت كاهش پیدا كند و از حد مجاز هم پایین تر گزارش شود.
گوگل اوایل سال جاری میلادی بود كه افزونه ای تحت عنوان بررسی پسورد (Password Checkup) را برای مرورگر اینترنتی گوگل كروم منتشر نمود تا كاربران بدان وسیله بتوانند از میزان امنیت سایبری رمزعبور مورد استفاده خود در حساب های كاربری گوگل آگاه شوند. این افزونه همینطور یك بانك اطلاعاتی شامل حدود چهار میلیارد نام كاربری و پسورد افشاشده در خود جای داده است.
حالا اخیرا آمارهای انتشار یافته در وب سایت Gizmodo نشان داده است كه تعداد بسیار قابل توجهی از كاربران از رمزعبورهای قابل حدس و نامطمئن برای حساب های كاربری اینترنتی و آنلاین خود استفاده می نمایند كه همین امر باعث به خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت سایبری اطلاعات و حساب های كاربری آنها خواهد شد.
روش كار این افزونه بدین صورت است كه كاربران به منظور با خبر شدن از وضعیت امنیتی اكانت خود، نام كاربری و رمزعبور خویش را وارد بانك اطلاعاتی مذكور می كنند و این افزونه با بهره گیری از هوش مصنوعی به صورت خودكار و بدون دخالت هیچ كارشناس و فرد حقیقی، به بررسی رمزعبور انتخابی و مورد كاربرد كاربران و تشخیص امنیت سایبری دستگاههای مربوطه خواهد پرداخت.
كارشناسان گوگل در این گزارش از تمامی كاربران درخواست كرده اند كه هرچه زودتر به ارتقای وضعیت امنیتی رمزعبور حساب های كاربری خود اقدام نمایند تا دست هكرها و مجرمان سایبری را از دسترسی و نفوذ به حریم خصوصی كاربران كوتاه كرده و بدین ترتیب امنیت سایبری حساب كاربری خویش را بالا برند.
در سال های اخیر به شدت مساله حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی و محرمانه افراد حقیقی و حقوقی از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار شده است و كارشناسان و محققان امنیتی هم با پژوهش و بررسی های دقیق خود تلاش دارند كه علاوه بر اخطار به كاربران و صاحبان سرمایه و كسب و كار، به شركت های تكنولوژی هم اخطار دهند كه در مورد امنیت سرویس های عرضه شده خود نهایت دقت را به خرج داده و در صورت ضرورت به مرتفع ساختن ضعف های امنیتی مربوطه بپردازند.
یكی از مهم ترین اشتباهاتی كه كاربران مرتكب می شوند، استفاده از یك پسورد برای حساب های كاربری مختلفشان است چونكه آنها اعتقاد دارند كه انتخاب و یادآوری یك پسورد جداگانه برای حساب های كاربری متفاوت برایشان بسیار دشوار و ناممكن است. در این صورت، بهترین راهكار آن است كه به جای استفاده از كلمات مشابه به هم از یك نرم افزار مدیریت رمزعبور كه امنیت سایبری آن توسط سایت های معتبر تایید شده است، استفاده كنند.
منبع:

1398/05/26
23:07:15
5.0 / 5
4554
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین