داغ ترینها: ....
توضیحات رییس سازمان حج و نماینده ولی فقیه در حج

شكایت از ركن آبادی، سرانجام عمره و قاچاق گوشی با زائر

شكایت از ركن آبادی، سرانجام عمره و قاچاق گوشی با زائر

به گزارش كمیاب آنلاین رئیس سازمان حج و زیارت كه قبلا گفته بود عمره به شكل محدود پس از ماه صفر اجرا می شود، حالا تصریح كرد: برگزاری عمره مشروط به پذیرش خواسته های ایران از جانب عربستان است. از جانب دیگر نماینده ولی فقیه در حج هم تصریح كرد كه ایران به هر شرطی، به از سر گیری عمره اصرار ندارد.


به گزارش ایسنا، علیرضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری كه بعد از آخر حج تمتع، امروز (یكشنبه، ۲۴ شهریورماه) به صورت مشترك با حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ در محل بعثه مقام معظم رهبری برگزار كرد، درباره ازسرگیری عمره به شكل محدود بعد از ماه صفر با گذشت چهار سال از تعطیلی آن، توضیح داد: الان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره هستند. با عنایت به این شرایط امسال مذاكراتی با وزیر حج عربستان داشتیم كه چند نكته از جانب ایران تذكر داده شد؛ نخستین نكته حفظ عزت، كرامت، امنیت و آرامش حجاج ایرانی در عمره بود كه وزیر حج عربستان با استقامت گفت آنرا تضمین می نماید.
او حمایت كنسولی از اتباع ایرانی را دومین مطالبه ایران از عربستان برای ازسرگیری عمره اعلام نمود و اضافه كرد: در این راستا سه پیشنهاد از جانب ایران داده شد؛ راه اندازی كنسول گری ایران در جده مطابق گذشته، چون كه كنسول گری ها كار حقوقی و غیرسیاسی انجام می دهند. افتتاح دفتر حافظ منافع ایران و عربستان هم زمان در دو كشور و حضور هیات كنسولی به نمایندگی از وزارت خارجه ایران همانند حج. وزیر عربستان قرار شد دو پیشنهاد آخر را با دیگر مقامات این كشور مطرح كند، كه در صورت پذیرش آنها عمره راه اندازی خواهد شد.

منتظر پاسخ رسمی عربستان هستیم
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: خواسته دیگر ایران از سوی مقابل رفع سخت گیری برای سفر شهروندان عربستانی به ایران است كه از سال ۱۳۹۵ برقرار شده است. ما مقدمات عمره را انجام داده ایم اما منتظر پاسخ رسمی دولت عربستان از جانب وزیر حج این كشور هستیم تا درباره عمره تصمیم نهایی را بگیریم.
وی خاطرنشان كرد: سازمان حج مأموریت سیاسی ندارد اما تصورمان این است كه تعاملات فرهنگی و سیاسی بین ملت ها تنش های سیاسی را كنترل و یا كم می كند.
رشیدیان در پاسخ به سوال ایسنا درباره این كه در شرایطی كه عربستان در مذاكرات انجام شده به پیشنهادهای ایران پاسخ صریح نداده است و از سویی بانك مركزی ایران اعلام نموده تامین ارز عمره را از اولویت خارج كرده و با این شرایط شاهد عمره ای گران خواهیم بود، اصرار و لزوم ایران برای ازسرگیری عمره چیست؟ اظهار داشت: وزیر حج عربستان در دیداری كه داشتیم گفت «ما دنبال شما می دویم.» منظور عربستان این است كه به حضور ایرانیان در عمره مایل است، چون كه این كشور برنامه ای برای افزایش تعداد عمره گزارانش تا ۳۰ میلیون نفر را دارد، ازاین رو دنبال جذب عمره گزار بیشتر است. از طرفی در مذاكرات اعلام نمودند تضمین های لازم را برای حفظ عزت، كرامت و امنیت زائرین ایرانی می دهند. مبحث كنسولگری هم جزء شروط لم تغیر است. اگر حمایت كنسولی در آن سه قالب كه ایران پیشنهاد كرد اتفاق نیفتد و قوانین سخت گیرانه عربستان برای سفر شهروندانش به ایران برداشته نشود، امكان اعزام زائر را نداریم.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ كه در این جلسه مشترك حضور داشت در ادامه این اظهارات، اظهار داشت: اصرار برای برگزاری عمره داریم، چون این خواسته ملت ایران است. هم اكنون پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای عمره ثبت نام كرده اند. ضمن این كه افرادی امكان دارد از استطاعت حج بیرون بروند و عمره می تواند جایگزینی برای آنها باشد. با این وجود به هر شرط اصراری به برگزاری عمره نداریم. عزت، كرامت و امنیت زائر ایرانی اگر صدمه ای ببیند زیر سوال می رویم. عمره یك عمل مستحب است و اصراری بر آن نیست. ضمن این كه نظام باید زمینه سازی كند تا عمره با حفظ كرامت، امنیت و عزت زائر ایرانی از سر گرفته شود.

ایران شرط عجیب و غریبی برای عربستان نگذاشته
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سؤال كه اگر عربستان حتی یك شرط ایران را قبول نكند تصمیم همان ازسرگیری عمره است؟ اظهار داشت: شروط ایران برای آغاز باردیگر عمره عجیب و غریب نیست. این كه عربستان در فوریت جواب ایران را نداد به خاطر آن است كه وزیر حج این كشور اختیارات تام ندارد و باید از مراجع دیگر جواب دریافت كند. ما امیدواریم شرایط برای عمره مهیا شود.
او سپس درباره اظهارات رئیس بانك مركزی برای خارج كردن تامین ارز مورد نیاز عمره و اربعین از اولویت كاری اظهار داشت: ما از ابتدا هم انتظاری برای تامین ارز عمره و عتبات از بانك مركزی نداشتیم. از بیان این سخنان هم تعجب كردیم. حج با عمره و عتبات تفاوت داشت كه رئیس جمهور با تامین ارز هفت هزار تومانی برای آن موافقت نمود. حج واجب شرعی مردم است اما عمره وجوب شرعی ندارد، ازاین رو ما در عتبات و عمره از ارز غیردولتی استفاده می نماییم و خدمات می دهیم.

از ركن آبادی شكایت شد
این مقام مسؤول در حج درباره مبحث «ركن آبادی» (برادر دیپلمات سابق ایرانی شهیدشده در فاجعه منا) كه در اواسط حج تمتع با مطرح كردن اظهاراتی در خصوص این كه ایران در توافق با عربستان خون شهدای منا را پایمال كرده است، اظهار داشت: در محكمه از آقای ركن آبادی شكایت شده تا مستندات اشاره شده دال بر پایمال شدن خون شهدای منا را عرضه كنند.
او تصریح كرد: در هیچ كجا عزت و كرامت زائر ایرانی مخدوش نشده است. ما نمی خواستیم زمانی كه این مورد عنوان شد وارد جنجال های رسانه ای شویم، بنابرین رسما به محكمه شكایت كردیم. نه در قرارداد سال قبل كه یاد شده آقای ركن آبادی بوده و نه قراردادهای پیش از آن، معامله ای با خون شهدا نشده است.
رشیدیان اضافه كرد: دادگاهی كه در عربستان برای شركت مالك جرثقیل های مستقر در مسجدالحرام برگزار شد، ربطی به پرداخت خون بها به خانواده های شهدای آن حادثه نداشت.
او درباره سرانجام منا هم با تاكید بر این كه ایران همچنان پیگیر حقوق شهدای منا است اظهار نمود: ایران از عربستان انتظار دارد پس از گذشت چهار سال نتیجه و گزارش بررسی های انجام شده از حادثه منا را اعلام نماید.
عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ هم در تكمیل این سخنان اظهار داشت: در تمام برنامه های حج و مذاكرات مربوط به آن تاكید ایران بر حفظ عزت و كرامت زائر است. با بعضی از مقامات عربستان سعودی هم كه صحبت می نماییم آنها مایل به حضور زائرین ایرانی در كشورشان هستند. ضمن این كه باید خاطرنشان كرد بین دو كشور هیچ ارتباط سیاسی وجود ندارد بلكه مناقشه حاكم است. با عنایت به این مسائل تلاش مسؤلان وزارت حج عربستان بر این بوده كه به زائر ایرانی توجه خاصی نشان بدهند.
او اظهار داشت: ایران همچنان پرونده مسجدالحرام و منا را پیگیری می كند و هیچ موقع آنرا فراموش نكرده است. امسال هم نامه ای در ارتباط با آن به وزیر حج عربستان و امیر مكه نوشتم و منتظریم اقدامات لازم صورت گیرد. به آنها گفته ایم كه چهار سال از مطالعه فاجعه منا گذشته، مگر چه چیزی بوده كه هنوز به سرانجام نرسیده و اعلام نمی گردد.

چرا گوشت های قربانی حج به ایران نیامد؟
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوالی درباره انتقال گوشت های قربانی به كشور در حج آینده با عنایت به انصراف ایران از انتقال این گوشت ها در حج امسال به كشور توضیح داد: انتقال گوشت قربانی تابع یك سری قوانین و ضوابط است. ما باید با سازمان دامپزشكی به توافق هایی می رسیدیم. مذاكراتی هم داشتیم كه قبل، هنگام و بعد ذبح دام استاندارد سلامت رعایت شود. هماهنگی هایی هم انجام شد كه گوشت پس از قربانی به سردخانه انتقال داده شود. مشكلاتی در این مرحله داشتیم. در بخش استفاده از كشتی های دارای سردخانه هم با محدودیت هایی مواجه بودیم كه به هر حال شرایط لازم برای انتقال گوشت های قربانی حج ۹۸ به كشور فراهم نشد اما مذاكرات برای سال های آینده ادامه دارد تا از آن گوسفندی كه خودمان انتخاب می نماییم و استانداردهای ذبح در آن رعایت شده است برای انتقال به كشور استفاده گردد.
رئیس سازمان حج خاطرنشان كرد: در سال های گذشته هم این گوشت ها به ایران منتقل نمی شد و معمولا به تصمیم عربستان به كشورهایی كه از لحاظ اقتصادی بنیه ضعیفی داشتند ارسال می شد. ضمن این كه نگاه به گوشت قربانی حج، «تبركی» است.

یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در نوبت حج/ ثبت نام حج نداریم
او سپس درباره ثبت نام جدید حج تمتع اظهار داشت: بر مبنای مصوبه سازمان كنفرانس اسلامی به ازای هر یك میلیون نفر هزار نفر به حج اعزام می شوند. در مذاكرات امسال پایه سهمیه ایران از ۸۱ هزار به ۸۴ هزار نفر افزایش داده شد. ازاین رو سهمیه مازاد درخواست كردیم كه با دوهزار نفر موافقت شد. با عنایت به این شرایط و انتظار یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برای حج تمتع، فعلا ثبت نام جدید برای حج تمتع نداریم.
او افزود: با عنایت به این كه حج به دو استطاعت مالی و جسمی نیاز دارد و امكان دارد در طول سال های انتظار افرادی از این شرایط بیرون بروند به آنها اجازه داده شده كه فیش خویش را واگذار كنند و سامانه ای برای خرید و فروش فیش به منظور پیشگیری از دلال بازی ها به راه افتاده است.

سازمان حج مسؤولیتی در قاچاق گوشی از راه زائرین ندارد
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره قاچاق گوشی همراه از راه زائرین و گزارش وزارت ارتباطات در اینباره و نقش و مواضع سازمان حج و زیارت برای كنترل این قضیه در اربعین اظهار داشت: این مورد در مأموریت سازمان حج و زیارت نیست. ما مسؤولیتی نسبت به قاچاق گوشی همراه نداریم اما از راه كارگزاران زیارتی، زائرین توجیه می شوند تا فریب افراد سودجو را نخورند، چون كه سفر زیارتی قداست دارد.
او با بیان این كه هیچ گزارشی از دستگاه های مربوطه درباره تخلف مدیران كاروان ها و یا كارگزاران زیارتی در مبحث كلاهبرداری و سوءاستفاده از زائرین در قاچاق گوشی و رجیستری به دست این سازمان نرسیده است، اظهار نمود: در سازمان حج و زیارت هیات رسیدگی به تخلفات وجود دارد. سیستم های بازرسی و نظارتی هم حاكم است. اگر حس گردد تخلفی صورت می گیرد با این موارد قاطع برخورد خواهد شد. اجازه نمی دهیم این مسائل وارد حوزه كارگزاری زیارتی شود.
رشیدیان همینطور با عرضه گزارشی از وضعیت حج تمتع اعلام نمود: در حج امسال فقط ۹ نفر ویزای سوخته یا لغوشده داشتند، در حالیكه سال های گذشته این آمار تا ۱۲۰۰ ویزا هم رسیده بود.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره خدمات اربعین هم با بیان این كه تابحال ۴۶۵ هزار و ۲۶۳ نفر برای سفر اربعین ثبت نام كرده اند، یاد آور شد: سامانه سماح برای ثبت نام سفر اربعین راه اندازی شده و سامانه مصباح برای اطلاع رسانی درباره مسیرها، جهت یابی و خدمات مورد نیاز زائر بزودی راه اندازی خواهد شد. ما امیدواریم در اربعین امسال از چهار مرز زمینی خسروی، شلمچه، چزابه و مهران، زائرین به اربعین اعزام شوند. برآورد شده حدود سه میلیون نفر امسال در پیاده روی اربعین شركت خواهند كرد كه هماهنگی های لازم برای جابه جایی این حجم سنگین در حال انجام می باشد.1398/06/25
13:28:34
5.0 / 5
4095
تگهای خبر: اجرا , بازی , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین