داغ ترینها: ....

بررسی حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل

بررسی حواشی انتخاب مدیرعامل رایتل

كمیاب آنلاین: درحالی كه طی یك ماه گذشته خبر انتصاب مینا مهرنوش به سمت مدیر عاملی رایتل مطرح شده بود، روز گذشته و بعد از اعلام خبر برگزاری جلسه معارفه وی بعنوان مدیر عامل جدید این اپراتور، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، این انتصاب را فاقد وجاهت قانونی دانست.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بعد از سیدمجید صدری، محمدمهدی عطوفی مدیر عاملی اپراتور رایتل را برعهده گرفته بود، اما بهمن ماه سال گذشته، با استعفای وی، سعید كریم زاده بعنوان سرپرست مدیریت عامل رایتل انتخاب شد؛ تا این كه در نهایت ششم شهریورماه سال جاری، اعلام گردید كه مینا مهرنوش بعنوان مدیر عامل رایتل انتخاب شده است.
اما سوژه انتخاب مدیرعامل رایتل بعنوان سومین اپراتور ارتباطی كشور، در یك ماه اخیر گرفتار حواشی بود؛ تا جایی كه اعلام گردید این مساله در حال بررسی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.
برگزاری جلسه ای در شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) به صورت رسمی برای معرفی مدیرعامل رایتل و مشغول به كار شدنش در روز گذشته در حالی صورت گرفت كه قبل از این، محمد رضوانی فر، مدیرعامل شستا، مینا مهرنوش را بعنوان عضو موظف هیات مدیره رایتل منصوب كرده بود. وی قبل از آن مسئولیت معاونت تجاری رایتل را برعهده داشته و در سوابقش آمده است كه دكترای اقتصاد بین الملل در حوزه تجاری سازی و بین الملل سازی استارتاپ ها با تمركز بر كسب وكارهای نوین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را دارد.
اما بعد از اعلام رسمی نام مهرنوش بعنوان مدیر عامل رایتل، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۹۴ خود كه روز گذشته برگزار شد، اعلام نمود كه با عنایت به نقش و اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان بستر ارائه خدمات عمومی و دولتی الكترونیك در كشور، الزامات احراز صلاحیت حرفه ای و تخصصی برای تصدی سمت های هیات مدیره، مدیران عامل و معاونین فنی دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیشتر از ۵۰۰ هزار كاربر را تصویب كرده است.
از طرف دیگر حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره این خبر اشاره كرد كه این مساله با عنایت به اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان بستر ارائه خدمات عمومی و دولتی الكترونیك، لزوم ارائه خدمات پایدار و با كیفیت و تضمین استمرار خدمات مخابراتی و جلوگیری از ضرر و زیان جامعه برای دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیشتر از ۵۰۰ هزار كاربر تصویب شده است.
بنابراین، طبق این مصوبه باید صلاحیت حرفه ای اعضای هیات مدیره، مدیرعامل، قائم مقام و معاونان فنی و حرفه ای دارندگان پروانه ارتباطی و فناوری اطلاعات هنگام انتصاب از طرف رگولاتوری تائید شود.
دبیر كمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات درباره وضعیت مدیران فعلی این جایگاه ها اضافه كرد: این مصوبه برای مدیران جدیدی كه از امروز (۲۴ شهریور ۹۸) برای انتصاب پست های مدیریتی معرفی می گردند لازم الاجراست و مدیران منصوب شده قبلی را شامل نمی گردد.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات همین طور اطلاعیه ای درباره این انتصاب ارائه و تاكید كرده بود كه با عنایت به اخبار انتشار یافته درباب انتصاب مدیرعامل جدید برای شركت خدمات ارتباطی رایتل، ذكر موارد زیر ضروری است:
«۱- بر طبق پروانه های صادر شده از طرف رگولاتوری، مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تمامی دارندگان پروانه لازم الاجراست و این مساله در پروانه رایتل نیز با صراحت قید شده است.
۲- مصوبه الزامات احراز صلاحیت حرفه ای مدیران و دارندگان پروانه در حوزه ICT به اپراتور مذكور ابلاغ و برای اپراتور درباره انتصاب مدیرعامل جدید نیز لازم الاجراست.
۳- باوجود ادعای انتصاب مدیرعامل جدید از دو شهریور ماه، تمامی مكاتبات اپراتور رایتل با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از شروع شهریور تابحال با امضای سرپرست این اپراتور انجام شده است.
۴- بر طبق مصوبه كمیسیون هرگونه انتصاب قبلی درباب مدیرعامل و اعضای هیات مدیره كه در روزنامه رسمی ثبت شده باشد مشمول مصوبه اخیر كمیسیون نمی باشد. كه این مساله درباب مدیرعامل جدید محقق نشده است.
به سبب عدم رعایت مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از نظر رگولاتوری انتصاب مدیرعامل جدید رایتل وجاهت قانونی نداشته و اقدامات و تصمیمات ایشان مورد قبول رگولاتوری نخواهد بود. و در صورت اصرار شركت رایتل برای انتصاب ایشان لازم است مشخصات و سابقه كاری وی به رگولاتوری ارسال شده و بر طبق مصوبه كمیسیون صلاحیت حرفه ای ایشان بررسی شود.»
اما با عنایت به موارد بالا، ذكر چند نكته ضروری به نظر می آید. مینا مهرنوش با مصوبه روز دوم شهریور هیات مدیره رایتل بعنوان مدیرعامل این اپراتور منصوب شده بود، در صورتیكه دبیر كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره وضعیت مدیران فعلی این جایگاه ها گفته است كه این مصوبه برای مدیران جدیدی كه از روز ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ برای انتصاب پست های مدیریتی معرفی می گردند، لازم الاجراست و مدیران منصوب شده قبلی را شامل نمی شود؛ درنتیجه این سوال مطرح می شود كه آیا با وجود، انتصاب مدیر عامل جدید قبل از مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، همچنان از نظر رگولاتوری وجاهت قانونی ندارد؟
هم چنین بااینكه در اطلاعیه روز گذشته رگولاتوری اینگونه عنوان شد كه باوجود ادعای انتصاب مدیرعامل جدید از دوم شهریور ماه، تمامی مكاتبات اپراتور رایتل با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از شروع شهریور تابحال با امضای سرپرست این اپراتور انجام شده است، اما باز هم باید منتظر اظهارنظرهای بعدی مسئولان مربوطه در رایتل و سازمان تنظیم مقررات رادیویی باشیم.
منبع:

1398/06/26
14:53:22
5.0 / 5
4246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین