داغ ترینها: ....
رییس مركز فناوری های همگرا مطرح كرد:

لزوم ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در حوزه فناوری های همگرا

لزوم ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در حوزه فناوری های همگرا

به گزارش کمیاب آنلاین رئیس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در حوزه فناوری های همگرا با عنایت به توانمندی دانشگاه ها در این زمینه ضروری است.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، علی محمد سلطانی روز شنبه در مراسم رونمایی از۲۷ محصول حوزه فناوری های همگرا که با حضور سورنا ستاری معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اضافه کرد: همگرایی فناوری ها علاوه بر آنکه فناوری های جدیدی را خلق می کند و ارز آوری دارد، یک فرصت جدید است که اگر فرصت های جدید بموقع تشخیص داده شده و روی آنها کار شود، می تواند باعث شکوفایی و پیشرفت در کشور شود.
وی بیان نمود: در سالهای آینده اصلا نمی توانیم تصور نماییم محصول جدیدی به بازار ارائه شود و ما حصل فناوری همگرا نباشد. در انقلاب نسل چهارم که چند سالی در دنیا بعنوان نسل بعدی صنعت مطرح شده، هم فناوری همگرا و همگرایی فناوری ها حفظ شده است.
سلطانی افزود: چند سالی است میان چین و آمریکا دعوایی برای تشخیص فناوری های آینده و توقف آنها به راه افتاده است و شاهدیم بحثی در سنای آمریکا در زمینه افزایش بودجه بنیاد علوم این کشور از ۸ میلیارد دلار به ۱۰۰ میلیارد دلار مطرح و توضیح داده شده است که این بنیاد علم مقرر است به بنیاد علم و فناوری تبدیل و معاونت فناوری در آن تشکیل گردد.
رییس مرکز فناوری های همگرا با تکیه بر این که تمرکز بنیاد علوم و فناوری آمریکا بر فناوری های همگرا است، عنوان کرد: آمریکا سرمایه گذاری زیادی در این عرصه خواهد داشت و این فناوری ها محور فعالیت این کشور است.
سلطانی اظهار داشت: فناوری همگرا حاصل تلاقی چهار فناوری "نانو"، "مواد پیشرفته"، "فناوری اطلاعات و الکترونیک" و "علوم شناختی" است. مرکز فناوری های همگرا از سال ۱۳۹۵ فعالیت خویش را با هدف توسعه محصولات در این چهار حوزه شروع کرده و تمرکز اصلی آن بر توسعه محصولات فناوری تلاقی این چهار حوزه است.
وی تصریح کرد: این مرکز از سال ۹۵ فعالیت خویش را شروع کرد و با ستادها و وظایفی که در کشور برای آنها مشخص شده همکاری می نماییم یا بعنوان مکمل ستادها در کنار آنها قرار داریم. در این چند سال ۱۲۵ طرح حمایت شده و ۲۷ طرح رونمایی شده در ارتباط با دو سال گذشته است.
رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا تصریح کرد: از جانب این مرکز برای گروه های نوپا دوره های شتاب دهی برگزار می گردد. تابحال چهار دوره برگزار شده و ۶۳ استارتاپ از این دوره ها شکل گرفته است.
سلطانی درباره حمایت های این مرکز از فناوری های NBIC اظهار داشت: در این مرکز حمایت ها در چارچوب "گرنت هوشمند"، "وام هوشمند" و "دوره پیش شتاب دهی" عرضه می شود. در دوره شتاب دهی وظیفه اصلی ارتقای دانش فارغ التحصیلان دانشگاهی با کمک شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری است.
وی درمورد حمایت این مرکز در چارچوب گرنت هوشمند، اظهار داشت: طرح هایی که نیاز است از جانب دولت مورد حمایت قرار گیرد، به صورت گرنت هوشمند حمایت خواهند شد؛ به این معنا که اگر طرح به نتیجه رسید ریسک کامل آنرا می پذیریم؛ ولی اگر کم کاری تیم در تجاری سازی مشاهده شود این گرنت تبدیل به وام خواهد شد.
سلطانی درباره حمایت مرکز فناوری های همگرا در چارچوب وام هوشمند عنوان کرد: وقتی طرح های فناوری مرحله ای جلو برود وام هوشمند داده می شود؛ به این معنا که با عنایت به معیارهای موفقیت که در قرارداد درج می شود، وام اعطا به گرنت هوشمند تبدیل خواهد شد.
رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا درمورد بعضی از فناوری های رونمایی شده در این مراسم اظهار داشت: چاپگرهای زیستی یکی از این حوزه ها است. این فناوری حوزه ای است که به علت پیوند عضو در دنیا به شکل جدی مطرح شده و باید در این راستا چاپگر زیستی، جوهر زیستی و بافت را تولید نماییم. مجموعه پروژه هایی که در این حوزه اجرایی شده، هر سه این حوزه ها پوشش می دهد.
سلطانی درباره فعالیت سه شرکت در زمینه تولید چاپگر اظهار داشت: تولید تجاری جوهرهای زیستی و تایید آن از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور ضروری می باشد. در این حوزه باید پروژه هایی میان مهندسان و پزشکان اجرایی شود، شرکت ها چاپگر و جوهر زیستی را تولید کنند و پزشکان آنها را مورد کارآزمایی بالینی قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: عمده پروژه هایی که در زمینه پوست، استخوان و قرنیه اجرایی شده حاصل همکاری مهندسان و پزشکان است. با عنایت به توانمندی دانشگاه ها در این حوزه ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در این عرصه ضروریست.
۲۷ محصول حوزه فناوری های همگرا که توسط محققان دانشگاهی و شرکتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده، امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شدند.منبع:

1400/03/08
23:20:03
0.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین