داغ ترینها: ....
ستاری:

ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در فناوری های همگرا وجود دارد

ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در فناوری های همگرا وجود دارد

به گزارش کمیاب آنلاین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه در حوزه فناوری های همگرا پیشرفت خوبی حاصل شده، اظهار داشت: خیلی از محصولات این حوزه ظرفیت سرمایه گذاری های بخش خصوصی را دارد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در مراسم رونمایی از ۲۷ محصول حوزه فناوری های همگرا در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: فناوری های همگرا جزو فناوری های آینده است و با وجود آنکه دیر به سمت این فناوری ها روی آوردیم، اما پیشرفت خوبی داشتیم.
وی بیان کرد: از سه سال قبل در حوزه فناوری های همگرا (نانو، بایو، علوم شناختی و آی سی تی) فعالیت پژوهشگران شروع شده است. باید طوری در این عرصه فعالیت نماییم که بتوانیم عقب ماندگی حوزه فناوری های همگرا را بپوشانیم.
ستاری با اعلان اینکه در حوزه های نانو و بایو وضعیت خوبی داریم، گفت: در حوزه زیست فناوری در سطح آسیا وضعیت خوبی داریم، اما در بعضی از حوزه های مربوط به بایو تکنولوژی همچون کشاورزی در صنایع غذایی ضعیف هستیم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: از یک سو در حوزه های دارویی و تجهیزات پزشکی بخش زیست فناوری به شکل فوق العاده ای عمل کرده ایم و از طرف دیگر، در حوزه آی سی تی وضعیت بدی نداریم. همین طور در زمینه علوم فناوری های شناختی و پیشرفت این علم در کشور، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بصورت ویژه در این عرصه فعالیت می کند و الان شاهد تولید برخی محصولات در بعضی دانشگاه ها هستیم.
وی بیان کرد: در حال حاضر تعدادی از دانشگاه ها مانند دانشگاه صنعتی شریف خصوصاً دانشکده های برق به حوزه علوم شناختی ورود کرده و در این عرصه کار می کنند، اما باید توجه داشت که این حوزه می تواند دانشکده های مکانیک و حتی دانشکده های علوم انسانی را درگیر کند.
ستاری با تاکید بر این که خاستگاه علوم شناختی، حوزه برق است، اظهار داشت: این حرکت و فرهنگ در حوزه علوم شناختی با همکاری دانشگاه ها شروع شده است.
وی با اعلان اینکه همه محصولات و فناوری های این حوزه نیز همانند سایر حوزه ها نیاز به سرمایه گذاری های بخش خصوصی دارند و اگر دولت بخواهد در این عرصه ورود پیدا کند، به نتیجه نمی رسد، اضافه کرد: سرمایه گذاری دولتی نمی تواند به تولید منجر شود. هر محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
ستاری اظهار داشت: خیلی از محصولات حوزه فناوری های همگرا، پتانسیل سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارند. در موارد خاص با وزارتخانه هایی همچون وزارت بهداشت می توانیم برای تولید پس از سرمایه گذاری بخش خصوصی، رایزنی نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: فناوران حوزه همگرا در این بخش رقیب داخلی ندارند و بدین سبب امید است با کمک شرکت های دانش بنیان به نتایج خوبی در این عرصه برسیم.
۲۷ محصول حوزه فناوری های همگرا که توسط پژوهشگران دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان به نتیجه رسیده، با ستاری در سالن شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید.
فناوری های همگرا (به انگلیسی Converging Technologies)، به مجموعه چهار فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می شود که در هم افزایی و یکپارچگی با هم قادرند، به نیازهایی از آدمی پاسخ گویند که تا حالا فناوری های دیگر قادر به آن نبوده اند.منبع:

1400/03/09
21:19:32
5.0 / 5
712
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین