داغ ترینها: ....

ونتیلاتور 100 درصد بومی در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران تولید شد

ونتیلاتور 100 درصد بومی در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران تولید شد

کمیاب آنلاین: یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم وفناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید دستگاه ونتیلاتور با دانش 100 درصد بومی شد.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی پارک علم وفناوری دانشگاه تهران، این شرکت دانش بنیان علاوه بر تولید ونتیلاتور پرتابل وونتیلاتور ICU، در ساخت دستگاه حذف نویز، متر هوشمند و دستگاه ترکیب کننده نیز موفق عمل کرده است.
معین بهمن مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: هسته اصلی شرکت توسط چند دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران شکل گرفت و سپس تیم فروش، سرمایه گذاران به این هسته پیوستند. محصولات اصلی این شرکت در دسته مهندسی پزشکی و تجهیزات پزشکی قرار می گیرد.
وی اشاره کرد: هسته اصلی شرکت، فعالیت خودرا بصورت غیر رسمی و با تولید دستگاه ونتیلاتور پرتابل در سال ۹۱ آغاز کرد و در سال ۹۵ نیز به دانش بومی طراحی و تولید ونتیلاتور پروتابل دست یافت. این دستگاه در قراردادی با سازمان ایمیدرو؛ سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای کار در معادن زغال سنگ مورد استفاده قرار گرفت و توانست بر تحریم دستگاه تنفس مصنوعی شرکت MSA آمریکا غلبه کند.
بهمن اضافه کرد: با شیوع ویروس کرونا در اسفند ۹۸، این شرکت طراحی و ساخت ونتیلاتور ICU را هدف خود قرار داد. شرکت در مرداد ماه ۹۹، موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه دستگاه ونتیلاتور ICU با تمام مدهای فشاری و جمعی شد.
وی افزود: تنفس انسان از چهار فاز تشکیل شده است: فاز دم، انتهای فاز دم، فاز بازدم و انتهای فاز بازدم. مدهای فشاری سیکل دم را باتوجه به فشار ورودی به ریه کنترل و به اختتام می رسانند. سیکل دم ادامه می یابد تا فشار ریه را به فشار از پیش تعیین شده توسط پزشک برسانند. این فشار معمولا از ۵ میلی بار تا حدود ۵۰-۶۰ میلی بار است. ونتیلاتورهای فشاری باید مکانیزمی داشته باشند که بهر دلیلی اگر فشار از ۱۲۵ میلی بار عبور کرد، فشار تخلیه شود تا به ریه فرد لطمه نرسد. در مدهای جمعی نیز ونتیلاتور فاز دم را آنقدر ادامه می دهد که حجم ریه به حجم از پیش تعیین شده توسط پزشک برسد. در هر دو مد، فاز بازدم بصورت passive و توسط خود بیمار انجام می شود.
وی، داشتن PEEP یا همان فشار مثبت انتهای بازدمی را از خاصیت های ونتیلاتور ICU دانست و اشاره کرد: این ویژگی، فاز بازدم فرد را مانیتور می کند و اجازه نمی دهد فشار انتهای فاز بازدم از یک حد پایین تر رود. این امر مانع از collapse ریوی می شود و اجازه نمی دهد دیواره های ریه به یکدیگر بچسبند.
بهمن با تاکید بر بومی بودن صد درصدی این دستگاه اضافه کرد: محصولات در رسته تنفسی شامل چند سطح است. یک ونتیلاتور دارای سطوح پنوماتیک، الکترونیک و نرم افزار است. در این شرکت موفق به بومی سازی تمامی این سطوح شده ایم و با بهره گیری از قطعات موجود، طراحی و تولید محصول کرده ایم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تشریح مسئله بومی سازی گفت: طراحی و ساخت تمامی قسمت های پنوماتیک یکی از با اهمیت ترین قسمت ها در رابطه با ترکیب اکسیژن است. طراحی و ساخت تمامی بردها در قسمت الکترونیک، برنامه نویسی نرم افزار در سه بخش لایه سطح بالا، لایه سطح میانی و لایه پایین و حتی طراحی و ساخت قاب دستگاه همگی توسط این شرکت انجام شده است.
وی اشاره کرد: این دستگاه هم اکنون مراحل ستاندن مجوز از وزارت بهداشت را طی می کند. شرکت بوسیله در اختیار گرفتن سالن تولید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در جهت تولید انبوه این محصول گام برداشته است.
بهمن درباره دستگاه حذف نویز نیز اظهار داشت: این دستگاه در ورودی اتاق عمل، سالن کنفرانس و بیمارستان ها نصب می شود و صداهای ناخواسته، نویزها و صدای محیط را حذف می کند.منبع:

1400/03/10
17:32:39
0.0 / 5
694
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین