داغ ترینها: ....

پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب

پروژه های جایگزین خدمت سربازی برای بازی سازهای منتخب

كمیاب آنلاین: برمبنای توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و بنیاد بازی های كامپیوتری، شركت های دانش بنیان منتخب در صورت دارا بودن شرایط می توانند از مزایایی مانند شركت در پروژه های جایگزین بجای خدمت سربازی استفاده كنند.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، حجم گردش مالی بازی های كامپیوتری در جهان روز به روز در حال افزایش می باشد. ۷۶ درصد از كل گردش مالی ۹۲ میلیارد دلاری نرم افزارهای حوزه موبایل در سال ۲۰۱۸ به بازی های كامپیوتری اختصاص یافت. درآمد یك بازی بلاعوض دیجیتال در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود كه از مجموع درآمد یك میدان متوسط نفتی بیشتر است. این حوزه در ایران نیز رشد شایان توجهی داشته است، طبق گزارش تهیه شده توسط بنیاد ملی بازی های كامپیوتری در سال ۱۳۹۶ از هر ۱۰۰ ایرانی ۳۵ نفر بازیكن محسوب می شدند و بدین سان حداقل ۲۸ میلیون نفر در كشور جزو مخاطبین این حوزه محسوب می شوند.
محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این رابطه می گوید: بازی های كامپیوتری بسیار اشتغالزا و اقتصادی هستند و به هیچ وجه نمی توان تأثیر فرهنگی این بازی ها را نادیده گرفت.
نیری معتقد است: بازی های كامپیوتری كاركردهای دیگری جز تفریح و سرگرمی دارند كه از مهمترین آنها می توان به آموزش و شكوفایی خلاقیت اشاره نمود.
در این رابطه و در امتداد نظام مند كردن حمایت ها از فعالین این حوزه، برمبنای توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت های حمایت و پژوهش بنیاد ملی بازی های كامپیوتری، دو ساختار همگرا و رویداد جایزه بازی های جدی، بعنوان مبادی ورود شركت ها به برنامه حمایتی توسعه زیست بوم شركت های خلاق انتخاب شدند.
حمایت هدفمند از بازی های كامپیوتر ای
برنامه توسعه زیست بوم شركت های خلاق یك چتر حمایتی شمرده می شود كه شركت های فعال فناور می توانند برمبنای نیازسنجی های انجام گرفته از پشتیبانی های لازم برای ارتقای حوزه كاری شان برخوردار شوند. برای سنجش و پالایش متقاضیان، لازم است تا شاخص ها و مبادی ورودی تعیین شود تا این شركت ها با عبور از این مبادی، خاصیت های اولیه جهت ورود به این زیست بوم را احراز كنند.
شاخص ها
رویداد جامع جایزه بازی های جدی، بعنوان یكی از این مبادی ورودی به صورت سالانه، با هدف جذب حامیان این حوزه انجام می شود. این رویداد در سومین دوره خود تلاش می كند تا با برگزاری سه بخش كلیدی شامل جشنواره بازی جدی سال ۱۳۹۸، هكاتون بازی های جدی ۱۳۹۸ و سمپوزیوم بازی های جدی ۱۳۹۸، زیرساخت های علمی و صنعتی را برای توسعه بیش ازپیش بازی های جدی در كشور فراهم و حلقه های توسعه را از تحقیقات دانشگاهی تا تجاری سازی محصولات موجود در صنعت تقویت كند.
ساختار حمایتی همگرا نیز در سال ۱۳۹۶ متولد شد تا بسته های حمایتی موجود در حوزه های مختلف صنعت بازی را همگرا كند. این ساختار، بازی سازان را در راه موفقیت همراهی می كند و آنچه كه برای رشد به آن احتیاج دارند را در اختیار آنها قرار می دهد.
جزئیات توافق
برمبنای توافق بعمل آمده میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی بازی های كامپیوتری، كسب و كارهای حقوقی مورد تأیید بنیاد ملی بازی های كامپیوتری در صورت دارا بودن یكی از شرایط "كسب و كارهای حقوقی كه در ساختار همگرا، حائز رتبه پنجم (هدیوش) یا بالاتر باشند" و همین طور "كسب و كارهای حقوقی كه در یكی از سه بخش رویداد جایزه بازی های جدی شامل جشنواره بازی جدی سال، هكاتون بازی های جدی یا سمپوزیوم بازی های جدی بعنوان فینالیست یا تیم برتر شناخته شده و دارای محصول بازی جدی باشند"، بعنوان شركت خلاق معرفی شده و از مزایای برنامه توسعه زیست بوم شركت های خلاق بهره مند خواهند شد.
مزایا
تسهیلات نظام وظیفه در چارچوب ستاندن پروژه های جایگزین خدمت یكی از مزیت های عضویت در برنامه توسعه زیست بوم شركت های خلاق شمرده می شود. بازی سازان در صورت كسب شرایط لازم و برخورداری از خاصیت های علمی مورد تایید می توانند بجای انجام خدمت نظام وظیفه در قالب قوانین و مقررات مصوب در پروژه های جایگزین خدمت كنند.
امكان استقرار در اماكن با كاربری مسكونی در شهر تهران، برخورداری از تسهیلات بیمه تكمیلی درمان، امكان استقرار در پارك ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، پشتیبانی از استقرار شركت های خلاق در فضاهای كاری اشتراكی و امكان استفاده از تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری همكار همچون دیگر مزیت هایی است كه شركت های منتخب بازی ساز می توانند از آن بهره مند شوند.
برمبنای اعلام پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، متقاضیان و بازی سازان می توانند به منظور كسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی برنامه توسعه زیست بوم شركت های خلاق به نشانی ircreative.isti.ir بازگشت كنند.
منبع:

1398/07/02
13:44:22
5.0 / 5
4309
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین