داغ ترینها: ....

تولید نانوكاتالیست ایرانی در خودرو برای كمك به هوای پاك

تولید نانوكاتالیست ایرانی در خودرو برای كمك به هوای پاك

به گزارش کمیاب آنلاین یک شرکت فناور، مبدل کاتالیستی خودرو حاوی نانوذرات فلزات گرانبها برای کاهش آلاینده های گاز خروجی از اگزوز تولید کرده، استفاده از نانوکاتالیست های شرکت در خودرو ها می تواند تأثیر شگرفی در کاهش آلایندگی گازهای خروجی اگزوزها داشته باشد.


به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ۲۲ هزار دم و بازدم، معادل ۱۶ کیلو هوا، سهم هر نفر در تنفس روزانه است که در صورت وجود آلاینده ها در هوا بیماری هایی نظیر آسم و تنگی نفس تهدیدکننده سلامت افراد جامعه است.
نوید مولوی زاده، قائم مقام و مدیرعامل این شرکت فناور اظهار داشت: کاتالیست های اگزوز برای حذف گازهای خروجی از اگزوز طراحی شده اند و قادرند بیشتر از ۹۰ درصد گازهای آلاینده خروجی از موتور خودرو را کاهش دهند. کاتالیست های خودرو از دهه ۱۹۸۰ وارد خط تولید خودروسازی ها شدند و هم اکنون در تمام خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می کنند، این کاتالیست ها نصب می شوند.
وی اضافه کرد: خودرو های تولیدی در کارخانه مجهز به این کاتالیست ها هستند، اما پس از خروج از کارخانه و استفاده از خودرو، به مرور این کاتالیست ها عملکرد خویش را از دست داده و هم اکنون نظارت دقیقی برای جایگزینی کاتالیست نو به جای کاتالیست های کهنه و مستعمل وجود ندارد.
لادن کمال زاده مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت درباره کاتالیست های نانویی اظهار داشت: موفق به کسب گواهی نانومقیاس برای این کاتالیست ها شده ایم. از ذرات فلزی گرانبها با ابعاد کمتر از ۲۰ نانومتر در این کاتالیست ها استفاده کردیم و عملکرد کاتالیست را با کمک فناوری نانو ارتقا دادیم.
در این کاتالیست ها از نانوذرات فلزات گران بهایی نظیر پلاتین و پالادیم استفاده شده است که می تواند تا ۹۰ درصد میزان آلودگی را کم کند. این کاتالیست، گازهای خروجی را به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می کند، ازاین رو استفاده از نانوکاتالیست ها می تواند تأثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.
داود اکبری، مدیر تولید این شرکت فناور هم عنوان کرد: خط تولید فعلی شرکت از بزرگترین خطوط تولید مبدل های کاتالیستی خودرو در خاورمیانه است و تمام تجهیزات و قطعات آن با دانش فنی داخلی این شرکت طراحی و ایجاد می شود. این شرکت امکان تولید تمام کاتالیست های مصرفی در خودرو ها و موتورسیکلت های ساخت داخل کشور را دارد.


1400/03/24
09:41:58
5.0 / 5
835
تگهای خبر: تولید , سلامت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین