داغ ترینها: ....

با شماره های بین المللی غریبه تماس نگیرید!

با شماره های بین المللی غریبه تماس نگیرید!

به گزارش كمیاب آنلاین كلاهبرداری های تلفنی باز هم همزمان با مسافرت زائرین به اربعین شروع شده به این صورت كه با شماره ای خارج از ایران با مشترك تماس گرفته و قطع می كنند و برقراری تماس مجدد با تماسهای بین المللی مذكور می تواند هزینه های زیادی برای مشتركان داشته باشد.


به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در سالیان اخیر مشكلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است كه در آن مهاجم یكسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می كند (شماره های پرمیوم شماره هایی هستند كه جهت عرضه سرویس خاصی بوجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است) و از آنها به صورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می كنند تا یك تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
اما روش این كلاهبرداری اینگونه است كه كلاهبرداران ابتدا یك تماس كوتاه با مشترك برقرار كرده و به سرعت قطع می كنند اما تعداد زیادی از مشتركان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده كنند؛ به علت آن كه این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترك ایرانی تحمیل می شود.
در صورتیكه قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام نماید، یك پیام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون اینكه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می شود؛ اغلب مهاجمان تلاش می كنند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش تر ترغیب و هزینه بیش تری را به وی تحمیل كنند.
بستگان زائرین اربعین، مراقب تماسهای خارجی باشند
هم چنین از آنجائیكه هم اكنون مسافران زیادی برای ایام اربعین از ایران به عراق رفته اند، امكان دارد درصورت مشاهده ی تماس ازدست رفته، آشنایان شخص مسافر تصور كنند شماره ی ناآشنایی كه با آنها تماس گرفته، از كشور عراق و توسط مسافر آن هاست. اما با عنایت به سوءاستفاده مهاجمان از این مورد سفارش می شود تا زمان اطمینان از شماره ی شخص مورد نظر خود، با شماره ی از دست رفته تماس حاصل نكنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.
بنابراین به تازگی پلیس فتا هم درباره تماسهای خارجی ناآشنا اخطار داده است. به تازگی گزارش هایی در خصوص تماسهای ناشناس با شماره های مشكوك به دست پلیس فتا رسیده كه سبب شد این مورد مورد بررسی قرار بگیرد. این روش و شیوه های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف كسب درآمد غیرقانونی از مشتركین اپراتورهای سایر كشورها با استفاده از سرویس های مخابراتی صورت می گیرد.
در این روش مجرمان با استفاده از تماس گیرنده های خودكار و به صورت نرم افزاری با تعداد زیادی از شماره ها، یك یا دو تماس كوتاه برقرار كرده تا تماس ازدست رفته روی گوشی طرف مقابل ثبت گردد. افراد هم بعد از دیدن تماسهای از دست رفته، به گمان اینكه تماس مهمی را از دست داده اند و یا از روی حس كنجكاوی و بدون دقت به داخلی یا خارجی بودن شماره، مبادرت به تماس مجدد با این شماره ها می كنند و به این شكل هزینه های سنگین تماس بین المللی به آنها تحمیل می شود.
بعد از برقراری تماس با شماره مورد نظر، اپراتور پاسخ داده و تلاش می كند با صحبت در مورد موضوعات مختلف مانند پذیرفته شدن در لاتاری و برنده شدن جایزه های متنوع، مكالمه را طولانی كند تا درآمد بیش تری نصیبشان شده و از سویی حساب شما را خالی كنند. خیلی از آنها دارای اپراتور نرم افزاری هستند و در صورت تماس با آنها پیام ضبط شده برای شما پخش می شود. این پیام ها اغلب به زبان انگلیسی هستند ولی گاهی به صورت فارسی و عربی هم پخش می شود.
ازاین رو لازم است در صورتیكه مكالمات بین المللی ندارید به این تماس ها اعتنا نكرده و آنها را نادیده بگیرید. همینطور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه اربعین و حضور بسیار از زائرین در عراق، اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیكان خود كه به زیارت اربعین رفته اند، هستید، كد كشور عراق كه ۹۶۴+ است را به یاد داشته باشید.1398/07/19
19:03:49
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: اپراتور , تلفن , سرویس , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین