داغ ترینها: ....

میكروب های متان خور در اقیانوس ها به تعدیل دمای زمین كمك می كنند

میكروب های متان خور در اقیانوس ها به تعدیل دمای زمین كمك می كنند

به گزارش کمیاب آنلاین بر مبنای نتایج یک تحقیق جدید، میکروب های متان خور موجود در اقیانوس های سیاره زمین نقش بی سابقه ای در تعدیل دمای زمین ایفا می کنند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، با وجود این که دی کسیدکربن فراوان ترین و مشهورترین گاز گلخانه ای است، اما گاز متان هم فراوان است و اثر گرمایشی آن بیشتر از ۳۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن است. بیشتر متانی که در اتمسفر زمین وجود دارد توسط فعالیتهای انسانی آزاد می شود، اما چند فرایند طبیعی مانند فعالیت آتشفشانی، فعل و انفعالات آب-سنگ زیر سطح زمین و متابولیسم میکروبی هم باعث تولید گاز متان می شوند.
قسمت اعظم گاز متانی که به طور طبیعی بر روی زمین ساخته شده است توسط میکروب ها تولید می شود و بیشتر این گاز متان در اقیانوس ها وجود دارد. در دهه گذشته و یا حوالی آن، برخی از مطالعات نشان داده اند که اقیانوس های زمین، محل تجمع گاز متان به میزان بسیار بیشتری از آنچه که محققان تصور می کردند، هستند.
جالب اینجاست که تحقیقات نشان می دهد مقدار کمی از این گاز متان وارد جو زمین می شود. بر مبنای نتایج مطالعه اخیر، خیلی از جوامع میکروبی تشنه متان در کف اقیانوس ها، مسئول به دام انداختن قسمت اعظم گاز متانی هستند که در اکوسیستم های دریایی وجود دارد.
محققان تصور می کنند که بدون وجود این میکروب ها، جو زمین میزبان گاز متان بیشتری خواهد بود - و این سبب می شود که دمای هوا حتی گرمتر از حد فعلی شود. محققان با بررسی جوامع میکروبی در اطراف هفت تراوش گاز (متان) در بستر دریا که از نظر زمین شناسی متفاوت بودند، متوجه شدند که سنگ های کربنات مسئول بیشترین میزان مصرف گاز متانی هستند که تابحال ثبت شده است.
«پیتر گیرگوئیس» استاد زیست شناسی ارگانیسم و ​​تکامل در دانشگاه «هاروارد» در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند: میکروب های موجود در سنگ های کربنات مانند یک فیلتر زیستی گاز متان عمل می کنند که تمام گاز متان را پیش از ترک اقیانوس مصرف می کنند.
مشروح این مطالعه در مجله Proceedings of National Academy of Sciences انتشار یافته است.منبع:

1400/03/28
20:54:33
0.0 / 5
1001
تگهای خبر: آموزش , تولید , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین