داغ ترینها: ....
سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام كرد

انتشار رایگان تحقیقات و كتاب ها در پلت فرم كتاب خوانی

انتشار رایگان تحقیقات و كتاب ها در پلت فرم كتاب خوانی

کمیاب آنلاین: بگفته رییس سازمان فناوری اطلاعات، تحقیقات و کتاب هایی که این سازمان در سالهای قبل منتشر نموده بود، با دسترسی آزاد و رایگان در اپلیکیشن طاقچه در اختیار شهروندان قرار می گیرد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم «تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک در انتشار محتوای الکترونیک بین سازمان فناوری اطلاعات ایران و خدمات هوشمند ایده طلایی هاتف معاصر (طاقچه)»، اظهار نمود: سازمان فناوری اطلاعات کلیه تحقیقات و کتاب هایی را که بهر دلیلی در سالهای قبل منتشر نموده بود، با دسترسی آزاد و رایگان در تفاهم با مجموعه طاقچه در اختیار کلیه شهروندان قرار می دهد که بصورت رایگان استفاده کنند.
وی درباره ضرورت این مساله توضیح داد: این مساله از چند منظر حائز اهمیت می باشد که چرا یک سازمان دولتی باید این کار را انجام دهد. شاید همه ما با دلایلی مثل حق دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات آشنا باشیم که در قوانین مختلف تصریح شده اند. شهروندان حق دارند به داده هایی که نهادهای دولتی تهیه می کنند، دسترسی داشته باشد. اما دلیلهای دیگری هم وجود دارد که بنظر می رسد دلیلهای مهم تری هستند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: یکی از این دلیلهای، سرریز دانشی است که در جامعه اتفاق می افتد. بسیاری از مستندات و پژوهش هایی که در سازمان های دولتی انجام می شود، قابلیت استفاده برای بخش خصوصی را هم دارد و اگر این دسترسی وجود داشته باشد، می تواند این امکان را فراهم آورد که شرکت های بخش خصوصی توانمندتر شوند و سرریز دانشی اتفاق بیفتد. البته این هم دلیل کافی نیست.

شکل گیری مفهومی به نام بازار پژوهش
ناظمی با اعلان اینکه مهم ترین دلیل، شکل گیری مفهومی به نام بازار پژوهش است، اضافه کرد: در کشور ما پژوهش و پژوهشگری بعنوان حرفه به رسمیت شناخته نمی گردد، پژوهشگری همچنان به عضویت در هیات علمی محدود می شود، هنوز نهادهای نوینی مانند پژوهشگاه ها در جامعه ایران جایگاه خودرا پیدا نکردند، هنوز گروه های پژوهشی بعنوان یک نهاد مورد پذیرش قرار نگرفتند. بنا بر این ما با بازار پژوهش روبه رو نیستیم. نخستین شرط شکل گیری بازار این است که دسترسی به اطلاعات وجود داشته باشد تا افراد بتوانند برحسب اطلاعات دست به انتخاب و خرید بزنند.
وی اشاره کرد: اگر یک پژوهشگر یا تیم پژوهشگر، پژوهشی را انجام می دهد مهم ترین ابزاری که می تواند سابقه آن پژوهش را نشان دهد، دسترسی به اطلاعات است که منجر می شود اخلاق حرفه ای و پژوهشی گسترش پیدا کند. این که ما کمتر شاهد کپی کردن و نقض حقوق مالکیت فکری باشیم. حقوق مالکیت فکری در پژوهش های ایرانی به وفور نقض می شود و یکی از دلیلهای آن، خیال آسوده یک پژوهشگر از عدم دسترسی سایرین است. با دسترسی به این اطلاعات، می توان تحقیقات را ارزیابی کرد و تمایز بین یک پژوهش خوب با بد قابل ارزیابی می شود.
رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: در آن صورت حاشیه امن برای پژوهشگرانی که اغلب با نهادهای دولتی قرارداد می بندند و پژوهش هایشان منتشر نمی گردد، از بین می رود. این حاشیه امن سبب شده برخی از پژوهشگران اخلاق پژوهشی را رعایت نکنند. انتشار آزاد تحقیقات به شکل گیری بازار پژوهش کمک می نماید، به این که تمایزها در بازار پژوهش قابل شناسایی باشد و به دنبال آن شغل هایی مانند پژوهشگری هم به رسمیت شناخته می شود.

عدم مداخله در بخش خصوصی
ناظمی با اعلان اینکه یکی دیگر از دلیلهای مهم، عدم توجه به مفاهیمی مانند شکل گیری نهاد و عدم مداخله در فعالیت بخش خصوصی است، اضافه کرد: اگر ما پذیرفتیم که نهادهای انتشاراتی خصوصی وجود دارد، به دنبال آن باید بپذیریم یک نهاد دولتی مثل سازمان فناوری اطلاعات هم حق ندارد وارد این بازار شود، مداخله کند و خودش کتاب منتشر کند. بنا بر این از روز نخست که این تیم در سازمان فناوری اطلاعات مستقر شد، ما از انتشار هر کتاب جلوگیری کردیم.
وی افزود: معتقدیم اگر مقرر است کتابی چاپ شود، انتشارات و مراکز نشر و بنگاه های خصوصی باید این کار را انجام دهند و آنها بهتر از هر بازیگری توان قضاوت و ارزیابی دارند و باید به بازیگرانی اصلی عرصه نشر تبدیل شوند. ورود سازمان های دولتی به عرصه نشر چه در راه اندازی مجلات و چه نشریات و روزنامه ها، اشتباهات جبران ناپذیری است که بازار نشر و پژوهش را از بین برده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: به دنبال این که انتشار دولتی کتاب ها را متوقف کردیم، دسترسی آزاد به آنرا هم در برنامه قرار دادیم و بجای چاپ فیزیکی، بصورت مجازی و در قالب اپلیکیشن هایی که در بازار پیشرو هستند، انجام می شود. بجای این که خودمان اپلیکیشنی درست نماییم و در سایت سازمان قرار دهیم و وارد مداخله فعالیت بخش خصوصی شویم، ترجیح دادیم که طی یک تفاهم نامه بوسیله پلت فرم هایی که در بازار مورد استقبال مخاطبان است صورت گیرد، به جهت اینکه بازار آنها را به هم نزنیم و به سلیقه شهروندان که این اپلیکیشن ها را انتخاب کردند، احترام بگذاریم.

احترام به سلیقه شهروندان در انتخاب اپلیکیشن
ناظمی با اعلان اینکه بخش خصوصی یاد گرفته است به خاطر کسب در آمد به سلیقه شهروندان احترام بگذارد، اشاره کرد: احترام به سلیقه شهروندان، یعنی احترام به کانال هایی که او برای دسترسی انتخاب نموده است. اگر شهروندی اپلیکیشنی را برای حفظ نیازهای شهروندی خودش انتخاب نموده، بازیگران و سازمان های دولتی هم باید به آن احترام بگذارند و بوسیله همان اپلیکیشن ها به ارائه خدمات خود بپردازند، وگرنه ما به زودی شاهد حضور انبوهی از اپلیکیشن های دولتی خواهیم بود که هر کدام از آنها می توانند هم در فعالیت بخش خصوصی مداخله کنند، هم حریم خصوصی شهروندان را به خطر بیندازند و هم کیفیت پایین تری در ارائه سرویس داشته باشند.
او در آخر بیان کرد: امیدوارم در نمایشگاه کتابی که سال های آتی و بدون حضور کرونا برگزار می شود، دیگر انتشاراتی های دولتی و انتشاراتی های مربوط به سازمان های دولتی حضور نداشته باشند، چون آنها تخصص نشر ندارند و بازار نشر را به هم می ریزند و موجب می شوند که سطح انتشارات و کتاب های تولیدشده کاهش پیدا کند، به سبب منافعی که در انتشار کتاب دارند، کم ترین اهمیت را به محتوای کتاب ها می دهند. بدین سبب امیدوارم در آینده، حتی مراکز تحقیقات دولتی هم در کنار خودشان مراکز انتشاراتی نداشته باشند.

منبع:

1400/04/01
22:46:51
0.0 / 5
547
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین