داغ ترینها: ....
گفت وگوی تفصیلی كمیاب آنلاین با رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای

كسب وكارهایی كه با یك دكمه خاموش می شوند!

كسب وكارهایی كه با یك دكمه خاموش می شوند!

به گزارش كمیاب آنلاین رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری با اشاره به مشكلات كسب وكارهای حوزه فناوری اطلاعات، اظهار داشت: زمانی كه یك كسب وكار آی تی به مدت دو روز فیلتر می شود، كاربران اعتمادشان را از دست می دهند؛ یا در مواردی كه سرور را خاموش می كنند، رتبه وب سایت در الكسا پایین می آید. البته با شرایط ایجادشده، دیگر یك قاضی یا مرجع نمی تواند به تنهایی حكم فیلترینگ بدهد و این ها نكات مثبتی است كه از تعامل صنف و نهادها بوجود آمده است.


محمدباقر اثنی عشری در گفتگو با ایسنا، بیان این كه تشكل صنفی همیشه یك واسطه بین دولت و بخش خصوصی است، اظهار نمود: فلسفه بخش خصوصی این است كه برای خواسته ها و نیازهایش جمع شود، در آن صورت پخته تر و كامل تر شده و مخاطراتش هم كمتر می شود. ما هم تمام تلاشمان این بوده كه این فاصله را پر نماییم و بیش تر به صنف و بخش خصوصی متصل هستیم تا دولت.
وی افزود: البته به تازگی ارتباطاتمان با دولت كمی بیش تر شده آن هم به این خاطر كه كار بیش تری داریم، اما صنف هم بزرگ تر شده است. ما در دور اول ۹۰۰ عضو داشتیم، دو سال پیش ۱۴ هزار عضو داشتیم و الان ۱۷ هزار عضو داریم، بدون سیاست های الزامی. روزی كه سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور (نصر) آغاز به كار كرد، ما بخش های سخت افزار، نرم افزار و اینترنت را داشتیم اما حالا ۲۰ كمیسیون تخصصی داریم كه هر كدام مسائل و خواسته هایی دارند. همچون كمیسیون های خدمات ماهواره ای، امنیت فضای تولید تبادل یا كمیسیون آموزش. سازمان نصر، كل ICT را پوشش داده و اپراتورها و مخابرات هم عضو سازمان هستند و هر كدام خواسته ای دارند.

تلاش برای اصلاح روند واردات تجهیزات
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور با اشاره به كمیسیون شبكه سازمان نصر بیان كرد: تجهیزات شبكه باید طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق آئین نامه ای انجام می شود كه ۱۲ سال پیش تصویب شده است. به علت مشكلاتی كه شركت ها داشتند، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال تهیه آئین نامه دیگری است و ما در حال مذاكره با رگولاتوری هستیم تا شرایطی را ایجاد نماییم كه واردكنندگان و تولیدكنندگان ما بتوانند برای عرضه محصولات باكیفیتشان زمان و هزینه زیادی صرف نكنند. كالا امكان دارد ماه ها در گمرك بماند و هزینه های زیادی برایش شود، در حالیكه با اصلاح روش ها می توان این روند را بهتر و منظم تر انجام داد.
اثنی عشری درباره انتقادات سازمان نصر به پیش نویس كمسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره تایید نمونه تجهیزات شبكه اظهار نمود: ما یك پیش نویس تهیه كردیم و رگولاتوری هم یك پیش نویس داشت. آنها بخشی از پیشنهادهای ما را پذیرفتند و بخشی را نپذیرفتند. مذاكرات حالا به صورت رفت و برگشتی ادامه دارد. ما حداقل هایی را برای خودمان قائلیم و طبق آخرین جلسه با رگولاتوری، كمیسیون شبكه نصر در حال كار روی نامه ای است كه آخرین درخواست ماست؛ این مذاكرات شش ماه طول كشیده و امیدواریم به یك نتیجه قابل قبول برسیم.
وی در پاسخ به این كه آیا تولیدكنندگان تجهیزات هم عضو سازمان نصر هستند، اظهار داشت: تولیدكنندگان ما در بخش سخت افزاری باآنكه محدود، اما عضو سازمان هستند. معمولا در كالاهایی كه ما تولیدكننده داخلی داشته باشیم، به علت اختلاف ارزش، وارداتی نداریم و واردات عموما برای كالاهایی است كه تولید داخل نداریم.

درصد خرابی واردات قانونی پایین است
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور با بیان این كه هر كالایی كه وارد یا تولید شود، باید به مدت یك هفته تا سه ماه در آزمایشگاه باشد و بیشتر از ۱۰ میلیون تومان تست نمونه بدهد، اضافه كرد: ما درخواست داریم كه آمار خرابی كالاهایی كه طی این ۱۲ سال تست شده را منتشر كنند، چونكه می دانیم درصد خرابی بسیار پایین بوده است.
مسیر واردكننده قانونی مطمئن است و تایید نمونه اش را می گیرد، اما كالایش باید چند ماه در گمرك بماند و كلی هزینه بدهد تا مجوز بگیرد، اما كسی كه كالای فیك دارد، مسیر قاچاق را طی می كند
اثنی عشری افزود: واردكنندگان قانونی و شفاف، معمولا تخلف نمی كنند و جنس معیوب نمی آورند. اگر این آمار را منتشر كنند، نگاه ها عوض می شود. درحالی كه در همین دوره در خود سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، كالای فیك هم وارد شده است. مسیر واردكننده قانونی مطمئن است و تایید نمونه اش را می گیرد، اما كالایش باید چند ماه در گمرك بماند و كلی هزینه بدهد تا مجوز بگیرد، اما كسی كه كالای فیك دارد، مسیر قاچاق را طی می كند، این جاست كه ما آدم های خوب را تنبیه می نماییم و به آدم های بد جایزه می دهیم.
وی با بیان این كه كاهش زمان صدور مجوز، روی هزینه تأثیر می گذارد، اظهار داشت: نخستین كاری كه سازمان در اسفند ۹۶ انجام داد، این بود كه تعرفه واردات لپ تاپ را به ۲۵ درصد رساند. در جلساتی كه با تولیدكننده گذاشتیم، متوجه شدیم تنها دستگاه های ALL in one تولید می شود و نه لپ تاپ، ازاین رو توافق كردیم كه وقتی بازار تولیدكننده ندارد یا به آن حد نیست كه نیاز بازار را تامین كند، دلیلی ندارد كه تعرفه ۲۵ درصد باشد و درصورت تعرفه بالای واردات، مبادرت به قاچاق می كنند.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: این درخواست را به كمیسیون ماده یك وزارت صنعت بردیم و هم واردكننده و هم تولیدكننده رای دادند كه تعرفه كاهش پیدا كند كه در نتیجه به پنج درصد رسید. اثر این مورد در بازار این بود كه ۸۰ درصد واردات قاچاق لپ تاپ در سال ۹۶، به ۱۰ درصد رسید و الان هم می گویند كلا قاچاق نمی گردد. البته كاهش تعرفه واردات با نوسانات نرخ ارز مواجه گردید و اما با وجود افزایش نرخ ارز، این كالا كمتر گران گردید چونكه اگر قرار بود تعرفه ۲۵ درصدی برای آن اعمال شود، ۲۰ درصد بیشتر گران می شد. تولیدكننده ALL in one هم الان تولید می كند و تعرفه وارداتش هم همان ۲۵ درصد است.

همه درست می گویند اما كسی حاضر نیست مصالحه كند
اثنی عشری درباره نقش سازمان نصر در واردات گوشی، بیان كرد: گوشی و اپراتورهای تلفن و مخابرات زمانی تنها در ویس فعال بودند و صنعت مخابرات از صنعت آی تی كاملا جدا بود. با اتفاقاتی كه افتاده اپراتورهای تلفن بخش عمده ای از درآمدشان مربوط به ترافیك دیتاست، مخابرات دیتا می فروشد و موبایل بخشی از ابزارهای آی تی شده است. توسعه استارت آپ ها هم از وقتی آغاز شد كه اینترنت نسل سه و چهار آمد. ازاین رو حالا ICT به هم چسبیده است و نمی توان گفت مخابراتی ها بدون آی تی هستند. خیلی از شركت هایی كه كار موبایل می كنند، عضو سازمان هستند و كار آی تی هم انجام می دهند، اما اینطور نیست كه یك كمیسیون تحت عنوان واردكنندگان موبایل داشته باشیم.
در اینترنت ثابت یك عقب افتادگی داریم كه علت های متفاوتی دارد؛ یكی اینكه سرمایه گذاری در بخش اینترنت ثابت به علت سیاست های قیمتی به شدت كاهش پیدا كرده و FCPها سرمایه گذاری نمی كنند و برخی ریزش مشتری و برخی كاهش درآمد و برنامه خروج از بازار دارندوی با اشاره به مشكلات اپراتورهای ثابت، اظهار نمود: یكی از شاخصهای توسعه ICT برای ایران، اینترنت ثابت است. فناوری اطلاعات ایران در نیروی انسانی، شبكه و موارد دیگر خوب است، اما یكی از پایین ترین شاخصه هایمان اینترنت ثابت است. ما در اینترنت ثابت یك عقب افتادگی داریم كه علت های متفاوتی دارد؛ یكی از علت هایش این است كه سرمایه گذاری در بخش اینترنت ثابت به علت سیاست های قیمتی به شدت كاهش پیدا كرده و این كه FCPها سرمایه گذاری نمی كنند و برخی ریزش مشتری و برخی كاهش درآمد و برنامه خروج از بازار دارند.
رئیس سازمان نصر با بیان این كه هنوز در این زمینه به مدل برد-بردی نرسیده ایم، اظهار داشت: به هر حال قیمت اینترنت موبایل در ایران ارزان است. كیفیت خوبی هم دارد. اینترنت ثابت به این خاطر كه شبكه سیم مسی و كلا مراكز تلفن در اختیار شركت مخابرات است، برای توسعه محدودیت دارد. از طرفی سرمایه گذاری مورد نیاز برای ۵G، عموما در این زمینه است. این ها گلوگاه های توسعه در بخش آی سی تی هستند؛ در اینباره در حال مذاكره با وزارتخانه هستیم، البته نظراتمان به هم نزدیك نیست. این مورد از آن داستان هاست كه همه درست می گویند اما هیچ كس حاضر نیست كه مصالحه كند.

قیمت اینترنت موبایل قابل رقابت نیست
اثنی عشری با بیان این كه اپراتورهای ثابت و شركت های FCP یك دوران طلایی داشتند، اضافه كرد: قبلا زمان زیادی صرف گرفتن یك خط برای اینترنت ثابت می شد، از طرفی اینترنت ثابت تنها سرویسی است كه شما پولش را زودتر پرداخت می كنید، آب، برق، گاز و حتی اینترنت موبایل را ابتدا مصرف و بعد هزینه اش را پرداخت می كنید. در مقطعی در زمان گذشته، دوران خوبی برای اینترنت ثابت وجود داشت و توسعه هم بود، اما با آمدن اینترنت موبایل و كیفیتی كه داشت و قیمتش هم قابل رقابت نبود، شرایط تغییر نمود.
وی با انتقاد از نحوه قیمت گذاری در اپراتورهای موبایل، بیان كرد: همه جای دنیا اینترنت موبایل برای كار مسنجرها و ای میل مثل پیامك قیمت پایینی دارد، اما زمانی كه بخواهید فایل دانلود كنید، قیمت بالا می رود، درحالی كه در ایران همه قیمت ها یكسان است. شركت های FCP معتقدند اپراتورها روی ویس سود می برند و روی دیتا قیمت ها را دامپ می كنند، اما اپراتورها این مورد را تكذیب می كنند. این ها سبب شده یك كلاف سردرگم ایجاد شود و البته ما معتقدیم لزوما با افزایش قیمت مسئله حل نمی گردد.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: پیشنهاد ما این است كه تمام بازیگران از اپراتورهای ثابت، اپراتورهای موبایل، مخابرات، رگولاتوری و وزارتخانه روی یك سند جامع با هم به توافق برسند و هر كسی حاضر شود یك نقش را بپذیرد. اگر تعرفه ها را دوبرابر یا نصف كنید، درصورتی كه مخابرات حاضر نباشد در این شبكه همكاری كند، اتفاقی نمی افتد. ازاین رو لازم است همه بازیگران به یك تفاهم ملی برسند.

سیم مسی نمی تواند هشت مگابیت سرعت عرضه دهد
اثنی عشری با اشاره به نقش مخابرات در عرضه تجهیزات به شركت های FCP، اظهار نمود: مخابرات بخش زیادی از تجهیزات را در اختیار دارد و بحث انحصار نیست. ما یك شبكه مسی در كشور داریم كه در اختیار مخابرات است. اگر بخواهید از روی خط تلفن تان اینترنت بگیرید، مخابرات با استفاده از سیم مسی، این ارتباط را بوجود می آورد كه اپراتور بتواند به شما اینترنت بدهد. اگر بخواهید اینترنت با سرعت بالا مثل ۸ مگابیت عرضه دهید، باید تا نخستین كافوی نزدیك خانه فیبر و از آن جا به بعد سیم مسی داشته باشید، در حالیكه شبكه سیم مسی در خیلی از موارد حتی یك مگابیت هم نمی تواند به شما سرعت بدهد.
وی با بیان این كه مخابرات فیبر نوری دارد و خیلی جاها هم از آن استفاده می شود، اضافه كرد: منتهی رساندنش به تمام مشتركان و خانه ها هنوز میسر نیست. در شهرستان ها هم شبكه فیبر وجود دارد، شهرداری هم شبكه فیبر دارد و دوربین ها و چراغ ها هم دارای شبكه فیبر اختصاصی شهرداری است، فیبر نوری را در اپراتورهای اینترنت ثابت هم در چند شهر به صورت پایلوت اجرا كردند تا بتوانند با استفاده از امكانات مخابرات به مردم اینترنت پرسرعت بدهند.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: شبكه فیبر نوری دست مخابرات است و فیبررسانی شروع شده اما مشكل زیاد است و در شهرها هم مشكلاتی وجود دارد كه هنوز اجرایی نشده كه بخشی مربوط سرمایه گذاری است، در مواردی هم اپراتورها پولشان را گذاشتند و تجهیزاتشان را آوردند اما پیچیدگی های اداری در سازمان ها از شهرداری، مخابرات و رگولاتوری وجود دارد.

نگه داری از دیتاسنتر اصول خویش را دارد
او با بیان این كه دستگاه های دولتی در مقاطع مختلف دیتاسنتر ایجاد كردند، اظهار داشت: نگه داری دیتاسنتر از نظر سرمایش، گرمایش و ایمنی و آتش سوزی و محافظت های متخلف یك سری اصول دارد؛ هر اداره و وزارتخانه و بانكی برای خودش یك تعداد سرور خریده و زیرزمین اتاقی را هم پیدا كرده و دیتای مردم آنجاست، در حالیكه خیلی از سرورروم ها ایمنی لازم را ندارند.
وی با بیان این كه با همكاری سازمان فناوری اطلاعات مواردی را درباره استاندارد مراكز داده تهیه می نماییم، اضافه كرد: می خواستند مراكز داده را به بخش خصوصی واگذار كنند. منتهی الان به علت مشكلاتی كه در طراحی وجود دارد، هزینه نگه داری مراكز داده، سرمایش و برق و نیروی انسانی بالاست، درحالی كه درآمد كمتری دارد و اگر مجانی هم به كسی بدهند، حاضر نیست بپذیرد. این بدان معناست كه مراكز داده باید یك جا تجمیع شوند.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: پیشنهاد ما به وزارتخانه این بود كه مصوبه ای را در دولت بگیرند كه خرید تجهیزات را برای دستگاه های دولتی ممنوع كنند و به صورت خرید خدمات باشد. اگر یك دستگاه دولتی نیاز دارد كه از یك مركز داده استفاده نماید، بخش خصوصی مراكز داده دارد كه ظرفیت هم دارند و می توان از آنها بهره برد.

بیستون؛ طراحی برای توسعه صنعت فاوا
اثنی عشری با اشاره به طراحی برنامه بیستون در سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور، بیان كرد: این طرح، برنامه توسعه صنعت فاوای كشور است. هدف ما این است كه تا ۱۴۰۱ اندازه بازار را دو برابر نماییم. برای این كار، مشكلات بخش از شبكه و FCPها، سخت افزار و نرم افزار را بررسی كردیم و به این نتیجه رسیدیم كه اگر بخواهیم بازار را دو برابر نماییم، مجبوریم موارد بسیاری را در نظر داشته باشیم.
اینترنت نسل پنج، اینترنت اشیا و داده های بزرگ و هوش مصنوعی از مواردی هستند كه در چهار سال آینده شكل بازار را عوض می كنندوی افزود: در بیستون ۲۰ محور راهبردی تعیین كردیم كه از استارت آپ ها آغاز می شود، می خواهیم ۵۰۰ استارت آپ را به پنج تا برسانیم كه وارد بورس شوند، بحث های دیگری هم وجود دارد كه یكی مربوط به ترندها و فناوری های آینده نگر كه شامل ۵G هم می شود. اینترنت نسل پنج، اینترنت اشیا و داده های بزرگ و هوش مصنوعی از مواردی هستند كه در چهار سال آینده شكل بازار را عوض می كنند.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: آقای جهرمی و فیروزآبادی سند بیستون سازمان را به صورت نمادین امضا كردند و قول دادند كه آنرا بررسی نمایند و بخش دولتی هم این برنامه را بپذیرد و تعاملی بین دولت و بخش خصوصی با یك هدف مشترك صورت بگیرد. ما می خواهیم طی چهار سال آینده این كار را انجام دهیم، این برنامه به وزارتخانه رفته و رویش كار می شود و ما هم امیدواریم زودتر تصویب شود كه بتوانیم سریع تر جلو برویم.

داستان ۱۰ ساله امضای الكترونیك
اثنی عشری با اشاره به مبحث امضای الكترونیك بیان كرد: امضای الكترونیك یك داستان ۱۰ ساله دارد كه چند باری برای آن سعی شده اما شكست خورده است. وقتی شما می خواهید نامه ای برای یك سازمان بفرستید، آنرا می نویسید، امضا و فكس می كنید، سازمان هم آنرا اسكن می كند و در اتوماسیون اداری می گذارد و برای جواب همین مراحل را طی می كند. این كار را می شود با پروتكلی انجام داد كه نامه در اتوماسیون ارسال شود و وقتی كه شما نامه ای را برای سازمان فرستادید، نسبت به اعتبار امضایش اطمینان وجود داشته باشد.
وی افزود: البته هم اكنون مركز توسعه تجارت الكترونیك كه مسوول امضای الكترونیك است، اقدامات خوبی انجام داده است. ما با افتای ریاست جمهوری و سازمان امور استخدامی هم جلساتی داریم كه در نرم افزارهای اتوماسیون اداری، به شكل نرم افزاری یا سخت افزاری توكن یا كلیدی تعریف شود كه امضای معتبر دیجیتالی داشته باشد. همكاران ما در حال تهیه نرم افزارهایشان هستند و همین حالا هم در اغلب سازمان ها اتوماسیون وجود دارد و از امضای الكترونیكی استفاده می شود.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور تصریح كرد: باید توجه داشت كه تكنولوژی خیلی سریع عوض می شود؛ مشكل ما با دولت، كندی كار است. یك اتفاق ساده كه می خواهد بیفتد، درگیر بروكراسی است. مردم منتظر نمی مانند شما تصمیم بگیرید؛ برای مثال دیدیم كه تاكسی اینترنتی را درست كردند و حالا دولت باید به دنبال قانون گذاری برایش باشد؛ زیرساخت ها ایجاد می شود، چون تكنولوژی یك سری الزامات دارد و اگر هم شما كاری نكنید، مردم می كنند.

شاخص آی تی سال گذشته، ۶.۴ درصد مثبت بود
اثنی عشری با اشاره به نقش آی تی در توسعه اقتصاد كشور بیان كرد: رشد اقتصاد ملی سال گذشته، به صورت متوسط چهار درصد منفی بود، یعنی اقتصاد ایران چهار درصد كوچك شد، درحالی كه متوسط شاخص آی تی ۶.۴ درصد مثبت بود، آن هم در شرایطی كه وضعیت رشد فولاد، سیمان، خودروسازی، نفت، كشاورزی و همه چیز منفی بوده است و این اهمیت آی تی را نشان داده است.
رشد اقتصاد ملی سال گذشته، به صورت متوسط چهار درصد منفی بود، یعنی اقتصاد ایران چهار درصد كوچك شد، درحالی كه متوسط شاخص آی تی ۶.۴ درصد مثبت بود
وی در پاسخ به نقش استارت آپ ها در اقتصاد فناوری اطلاعات، اظهار نمود: سازمان نصر و نمایشگاه الكامپ در استارت آپ ها خلاصه نمی شوند؛ برای مثال سالن استارز، ۲۵ درصد فضای نمایشگاه است و ۷۵ درصد شركت های كوچك، متوسط و بزرگ هستند. ما هنوز هم معتقدیم بخش بزرگی از گردش بخش آی تی در شركت های متوسط و كوچك است و در عین حال استارت آپ ها با رشد سریع بالا می آیند. البته این طور نیست كه همه كار را بتوان دست استارت آپ ها سپرد، باید به همان اندازه كه هستند بهشان توجه و به رشدشان نگاه كرد تا بتوانند نقش آفرینی كنند.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور در ادامه با بیان این كه در همه جای دنیا قاعده ریزش و رویش وجود دارد، اظهار داشت: یك سری شركت هستند كه نمی توانند با تغییرات هماهنگ شوند و حذف می شوند. مثلا IBM، سال ها بزرگ ترین شركت آی تی بود و الان شركت های كوچكی مثل اپل، گوگل و مایكروسافت بالا آمدند و این ها هم یك دوره ای دارند.

صادرات سخت افزار داریم، اما به صورت محدود
اثنی عشری با اشاره به صادرات تجهیزات كامپیوتری در كشور اظهار نمود: با اختلاف نرخ ارز موجود، طبیعتا یكی از انگیزه ها و محورهای ما در بیستون توسعه صادرات است. سال قبل دو وزیر عراق و افغانستان به سازمان نصر آمدند و درباره بسترهای موجود برای صادرات، صحبت كردیم. در این راستا یك ماه پیش نمایشگاهی در افغانستان برگزار شد، در آینده هم نمایشگاهی در عراق داریم و فرصت هایی وجود دارد كه با تفاوت نرخ ارز بتوانیم، مبادرت به صادرات نماییم. هم اكنون صادرات سخت افزار از شبكه و رك و تجهیزات مخابراتی داریم، اما محدود است. اگر یك تولیدكننده بداند محصولی برایش صرفه اقتصادی دارد، مبادرت به تولید می كند و سازمان و دولت هم از او حمایت می كنند.
وی اظهار داشت: ما حالا در بعضی از صنایع مخابرات تحریم هستیم كه زمانی نبودیم، زیمنس اینجا بود، آلكاتل و نوكیا بودند، اما در فناوری اطلاعات از اول انقلاب تا الان تحریم هستیم؛ هیچ وقت در هیچ شرایطی قبل و پس از برجام شركت های بزرگ آمریكایی و اروپایی به ایران وارد نشدند، IBM سال ۶۰ وقتی از ایران رفت، دیگر برنگشت؛ مایكروسافت، اپل و گوگل هیچ وقت در ایران نبودند و تمام اتفاقاتی كه در آی تی در زمینه خدمات رخ داده، توسط خود مردم و بخش خصوصی بوجود آمده است.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور افزود: ما نمونه های آمازون، یوتیوب، اوبر و گوگل پلی را در ایران داریم؛ می توان كتاب گرفت، بلیت خرید، سفر رفت، تئاتر رزرو كرد و همه اش در داخل انجام می شود. این ها محصولات بومی هستند، اما جذابیتشان برای بازار عراق، تركیه، افغانستان و آذربایجان این است كه ما دانش فنی مثلا شبكه توزیع فروشگاهی را در كشور خودمان داریم. هیچ كدام از این سرویس ها خارجی نیست و كیفیت برخی از این خدمات با نمونه های خارجی اش تفاوت چندانی ندارد. توسعه دهندگان داخلی هم معمولا چاره مشكلات را پیدا می كنند؛ خصوصا درباره اندرویدی ها كمترین مشكلات وجود دارد.

كسب وكارهایی كه با یك دكمه خاموش می شوند
اثنی عشری با اشاره به مشكلات موجود برای كسب وكارهای حوزه آی تی بیان كرد: مسائلی كه مثلا برای vodها و وس وجود دارد، صفر و صدی نیست، یك سری شركت ها كار سالم می كنند، سرویس هایی هستند كه مردم به آنها نیاز دارند و نمی گردد گفت همه وس ها یا همه vodها بد یا همه استارت آپ ها خوب هستند، بلكه هر كدام باید معیارهای خودش را داشته باشد.
زمانی كه بخواهند مغازه ای را ببندند، باید به افراد اخطار دهند و ابتدا برای چند روز تعطیل كنند و برای تعطیلی همیشگی باید خلاف بزرگی وجود داشته باشد، اما كسب وكارهای آی تی را كه گاهی ۱۰۰ نفر در آنها كار می كنند، می توان با یك دكمه خاموش كردوی افزود: یكی از اشكالات ما پارسال فیلترینگ بود كه حالا در تعامل با دادستانی رفع شده است. زمانی كه بخواهند مغازه ای را ببندند، باید به افراد اخطار دهند و ابتدا برای چند روز تعطیل كنند و برای تعطیلی همیشگی باید خلاف بزرگی وجود داشته باشد، اما كسب وكارهای آی تی را كه گاهی ۱۰۰ نفر در آنها كار می كنند، می توان با یك دكمه خاموش كرد.
رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور تصریح كرد: زمانی كه یك كسب وكار آی تی به مدت دو روز فیلتر می شود، كاربران اعتمادشان را به آن از دست می دهند، یا در مواردی كه سرور را خاموش می كنند، رتبه وب سایت در الكسا پایین می آید. به هر حال باید یك جایی این مسئولیت را بپذیرد، البته با شرایطی كه حالا ایجاد شده، دیگر یك قاضی یا مرجع نمی تواند به تنهایی حكم فیلترینگ دهد و اینها نكات مثبتی است كه از تعامل صنف و نهادها ایجاد شده، هرچند هنوز هم مشكلاتی وجود دارد.
منبع:

1398/07/28
16:36:35
5.0 / 5
4036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین