داغ ترینها: ....

شناسایی آفت كش، مواد منفجره و داروهای بدون مجوز با دستگاه دانش بنیان

شناسایی آفت كش، مواد منفجره و داروهای بدون مجوز با دستگاه دانش بنیان

یک شرکت دانش بنیان، طیف سنج تحرک یونی تولید و به بازار عرضه نموده است که می توان از آن برای شناسایی انواع گازهای شیمیایی، مواد منفجره، داروهای بدون مجوز نظیر مورفین، ویتامین ها، مواد مخدر نظیر کوکایین و هرویین، آفت کش ها و آنتی بادی استفاده نمود.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این دستگاه در تحقیقات علمی و تشخیص گازهای سمی، سموم غذایی و داروها کارآیی بالایی دارد. کاربرد اصلی این روش در تشخیص و آنالیز گونه های شیمیایی گازی، مایع و جامد است، حساسیت این روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند میلی ثانیه است.
این دستگاه همچون دستگاه های رایج در زمینه فناوری نانو است و می تواند برای مشخصه یابی نانو مواد نیز به کار رود.
علاوه بر آزمایشگاه های دانشگاه و پژوهشکده ها، شرکت های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه های کنترل کیفی نیز به این دستگاه نیاز دارند.
از خاصیت های این دستگاه می توان نبود مزاحمت ناشی از NOx و دیگر یون های منفی، آنالیز بسیار سریع (کمتر از پنج ثانیه) و حساسیت بالا (در حد پیکوگرم)، محفظه ویژه برای تزریق نمونه، امکان تزریق مستقیم نمونه های غیرفرار و بی نیازی به خلاء را نام برد.
این شرکت دانش بنیان سازنده دستگاه طیف سنج تحرک یونی در دو مدل CD-۱۴۰۰ و CD-۱۵۰۰ است که تجربه صادرات این محصول را نیز داشته است.
دستگاه طیف سنج تحرک یونی نخستین بار در سال ۱۹۷۰ تحت عنوان پلاسما کروماتوگرافی مطرح شد؛ امروزه این دستگاه برای آنالیز مقادیر کم ترکیبات فرار و نیمه فرار، مواد منفجره، داروها و آلاینده های زیست محیطی استفاده می شود. همچون خاصیت های این دستگاه حد تشخیص پایین آنست.
دستگاه طیف سنج تحرک یونی از چهار جزء اصلی شامل منبع یونیزاسیون، شبکه یونی، ناحیه رانش و آشکارساز تشکیل شده است. در عمل، مولکول های نمونه در فاز گازی توسط گاز حامل به ناحیه واکنش منتقل شده و سپس یونیزه می شوند. این یون ها بوسیله یک شبکه یونی که انتقال یون ها به ناحیه رانش را کنترل می کند، وارد ناحیه رانش می شوند.
در ناحیه رانش یون ها تحت تاثیر یک میدان الکتریکی برمبنای میزان تحرک ذاتی خود به سمت آشکارساز حرکت می کنند و برمبنای جرم، بار، اندازه و شکل جداسازی و شناسایی می شوند.
یون های سبک و کوچک سریع تر حرکت کرده و زودتر از یون های سنگین و حجیم به آشکارساز می رسند. بدین سان یون های مختلف در ضمن حرکت از هم جدا می شوند. برخورد هر دسته از یون ها به آشکارساز یک سیگنال الکتریکی به وجود می آورد که تقویت شده و بر حسب زمان رسم می شود.


1400/04/05
20:17:49
0.0 / 5
701
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین