داغ ترینها: ....
درهفتاد و ششمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

روحانی: اقتصاد دانش بنیان می تواند كشور را به حركت درآورد

روحانی: اقتصاد دانش بنیان می تواند كشور را به حركت درآورد

به گزارش کمیاب آنلاین رئیس جمهوری با اشاره به رشد شرکت های دانش بنیان از 55 شرکت به نزدیک به 6 هزار شرکت اظهار داشت:  اقتصاد دانش بنیاد می تواند کشور ما را به حرکت درآورد و ما می توانیم از این طریق فاصله مان را با کشورهای پیشرفته کم نماییم.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در هفتاد و ششمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید در افتتاح طرح های ملی دانش بنیان معاونت علمی و فناوری با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران شهیدش اظهار داشت: در یک مقطع بسیار حساس تاریخی در سال ۶۰، دشمنان این انقلاب می خواستند ۷ تیر را بعنوان اختتام نظام جمهوری اسلامی ایران ببینند و در این فکر بودند که به هر ۳ قوه با این توطئه بزرگ ضربه اساسی وارد کنند تا پس از آن ساماندهی این نظام خیلی مشکل و مشکل باشد.

رییس جمهوری اضافه کرد: اما دیدیم که خون این عزیزان مثل شهیدان تاریخ چگونه توانست تحرک جدیدی را در جامعه بوجود بیاورد و آن مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب یعنی شهید بهشتی که آن همه نسبت به آن بزرگوار در سالهای اولیه انقلاب ظلم شد و همین طور به یاران عزیزش، خون این عزیزان و این شهادت موجب تثبیت آن مسیر و آن فکری شد که شهید بهشتی و یاران آن بزرگوار برای مسیر صحیح انقلاب داشتند.

روحانی اظهار نمود: البته این عظمت امام بزرگوار و راحل ما بود که اینطور حوادث نمی توانست در راه انقلاب تأثیرگذار باشد و او با کلام و تحرک و درایت اش می توانست همه این مسائل را جبران کند و دیدیم که به خوبی جبران کرد و مسیر ادامه پیدا کرد.

وی اشاره کرد: شهید بهشتی از اندیشمندانی بود که سال ها پیش از انقلاب، پیش از سال ۴۰، مسیری را برای علم و دانش و ساماندهی تشکیلات و نسل پژوهشگر و حوزه های علمیه بنیانگذاری کرد و تا پیروزی انقلاب و پس از انقلاب ادامه داد. امروز هم باید همان مسیر را ادامه دهیم.

رییس جمهوری با اعلان اینکه امروز هفتاد و ششمین افتتاح هفتگی و بسیار باارزش بود، اظهار داشت: البته همه طرح هایی که امروز افتتاح شد، باارزش بود. استانهای ما یکی پس از دیگری در این راه قرار می گیرند و مرکزی برای همه شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده های ما در هر استانی با کارخانه نوآوری فراهم می شود و امروز هم در کرمانشاه این کارخانه نوآوری راه اندازی شد.

روحانی اشاره کرد: خانه های خلاق که برای ما بسیار باارزش است، هم از لحاظ حفظ آثار تاریخی و خانه های سنتی گذشته و هم بعنوان مرکزی که اندیشمندان صاحبنظر ما بتوانند از آن مرکز استفاده و بهره برداری کنند و هم مسأله خودروی برقی و اتوبوس برقی که برای آینده حمل و نقل بسیار اهمیت دارد و به ویژه رصدخانه ملی که این مسأله بسیار حائز اهمیت بود.

وی بیان کرد: کشور ما از دیرباز کشور علم و دانش در حوزه های مختلف همچون در حوزه نجوم بوده و در تاریخ رصدخانه مراغه زبانزد است که بعنوان مرکزی برای نجوم استفاده و بهره برداری می شد و در این راه لازم بود حرکت نویی در این مقطع تاریخی در کشور ایجاد شود.

رییس جمهوری اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه دانش های بنیادی، سازمان برنامه و بودجه همه دست به دست هم دادند و مسیری که از ۲۰ سال پیش شروع شده بود در دولت دوازدهم به انتها و به ثمر رسید و البته ۷۰ درصد این طرح و پروژه در دولت دوازدهم انجام گرفت.

روحانی افزود: امروز جزو کشورهایی هستیم که دارای رصدخانه های بزرگ هستند و همانطور که توضیح داده شد، با قطر آینه این رصدخانه که بیش از ۳ متر - ۳.۴ دهم - بود، این رصدخانه جزو رصدخانه های مهم در منطقه است و می تواند مطالعات را در حوزه جهان بزرگ تسهیل کند.

وی افزود: خوشحالم در این سال هایی که سالهای جنگ اقتصادی بود، توانستیم مسیر علم و دانش را ادامه دهیم و متوقف نشویم. از معاونت علمی و فناوری، از آقای دکتر ستاری تشکر می کنم به جهت اینکه در این ۸ سال زحمات بسیار زیادی کشیده شد و کشور ما در راه علم و فناوری شاهد یک جهش بزرگ بود.

رییس جمهوری افزود: این که شرکت های دانش بنیان از ۵۵ شرکت به ۵۸۰۰ شرکت دانش بنیان رسید، نشان میدهد که در این ۸ سال چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. توسعه و پیشرفت کشور در آینده در این راه است. یعنی اقتصاد دانش بنیان است که می تواند کشور را به حرکت در بیاورد و از این طریق می توانیم فاصله مان را با کشورهای پیشرفته کم نماییم و ان شاءالله دراین زمینه بتوانیم شاهد تحولات بسیار بزرگ باشیم.منبع:

1400/04/07
23:25:50
2.5 / 5
713
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین