داغ ترینها: ....

كشف سیاه چاله ای كه ستاره های نوترونی را بلعید

كشف سیاه چاله ای كه ستاره های نوترونی را بلعید

کمیاب آنلاین: یک میلیارد سال پیش، مدت ها پیش از طلوع حیات پیچیده بر روی زمین، سیاه چاله ای که چندین برابر خورشید جرم داشت، هسته فروپاشیده ستاره ای را که زمانی غول پیکر محسوب می شد، بلعید.


به گزارش روز پنج شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه واشنگتن پست، برخورد عظیم میان این دو جرم موجب ایجاد امواج گرانشی در کیهان شد.
در ژانویه سال ۲۰۲۰، این امواج باستانی به سواحل منظومه شمسی ما رسیدند و در آنجا توسط تجهیزات فوق حساس در رصدخانه های آمریکا و ایتالیا مشاهده شدند.
این نخستین باری بود که ستاره شناسان تا حالا سیاهچاله ای را درحال بلعیدن یک ستاره نوترونی مشاهده می کردند.
تنها ۱۰ روز بعد، ستاره شناسان همان پدیده را در قسمت دیگری از جهان کشف کردند، سیاه چاله ای که ستاره نوترونی همراه خودرا می بلعید.
این اکتشافات که روز سه شنبه گذشته در مجله Astrophysical Journal Letters انتشار یافت، نمایانگر یک موفقیت اساسی در نجوم گرانشی است، یک زمینه جدید تحقیقاتی که در آن پژوهشگران تحریفات کوچک فضا-زمان را برای سرنخ های مربوط به نحوه کار جهان بررسی می کنند.
محققان قبل از این برخورد دو سیاهچاله و دو ستاره نوترونی را به یکدیگر ثبت کرده اند. در صورتیکه الگوهای نظری مدت ها بود که امکان ادغام ستاره نوترونی را در سیاه چاله پیش بینی می کردند اما این پدیده دهه ها مشاهده نشد.
سوزان اسکات فیزیکدان دانشگاه ملی استرالیا و یکی از نویسندگان این تحقیق اظهار داشت: اینها حوادث شایان توجهی است و ما مدت زیادی منتظر مشاهده آنها بوده ایم. بدین سبب باور نکردنی است که سرانجام آنها را مشاهده کرده ایم. سیاه چاله ها اجرام نجومی با گرانش بسیار بالا هستند، حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار کند. ستا ره های نوترونی ستاره های مرده بسیار متراکم هستند.
وی اضافه کرد: این مطالعه که بیش از هزار محقق در آن شرکت داشتند، به پژوهشگران کمک خواهدنمود تا مطالب بیشتری را در مورد نحوه شکل گیری این اجرام و میزان شایع بودن آنها بدانند. این مطالعه حتی می تواند به افشای تعدادی از اسرار در مورد شکل گیری کهکشان کمک نماید.
این محقق اشاره کرد: حالا، ما آخرین قطعه از این معما را با نخستین مشاهدات تایید شده امواج گرانشی از یک سیاه چاله و یک ستاره نوترونی تکمیل کردیم.
وی تصریح کرد: پژوهشگران رصدخانه LIGO در آمریکا و رصدخانه «موج گرانشی ویرگو» در شمال ایتالیا، نخستین برخورد سیاه چاله و ستاره نوترونی را در پنجم ژانویه ۲۰۲۰ کشف کردند.
به گفته این محقق ماهیت این امواج به پژوهشگران اجازه داد تا جرم را استنباط کنند و محل این برخورد را تخمین زنند. برمبنای نتایج این مطالعه، پژوهشگران تعیین کردند که سیاه چاله حدود ۹ برابر از خورشید سنگین تر است، در صورتیکه ستاره نوترونی حدود دو برابر سنگین تر از خورشید است.
وی اشاره کرد: اما نتایج مطالعه در مورد دومین ادغام که در روز ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ مشاهده شد، نشان داد که این ادغاح شامل یک سیاه چاله با جرمی شش برابر جرم خورشید و یک ستاره نوترونی با جرمی حدود یک و نیم برابر جرم خورشید را در بر می گرفت.
طبق این مطالعه، در هر دو مورد یاد شده، ستاره های نوترونی توسط (سیاه چاله) همراه شان بلعیده شده اند. هیچ نوع تابش نوری وجود نداشت - و این حیرت انگیز نبود. بگفته پژوهشگران، احتمالاً هیچ نمایش نوری برای دیدن وجود نداشته است، برای اینکه سیاه چاله ها به اندازه کافی بزرگ بودند تا ستاره های نوترونی را کاملا ببلعند.
طبق ادعای پژوهشگران، نخستین ادغام در حدود ۹۰۰ میلیون سال نوری از زمین و دومین مورد در حدود یک میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. با ثبت این دو مشاهده، پژوهشگران حالا تخمین می زنند که هر ماه حدود یک مورد از این ادغام در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین اتفاق می افتد.منبع:

1400/04/13
12:29:06
0.0 / 5
899
تگهای خبر: آموزش , اجرا , شركت , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین