داغ ترینها: ....

سرمایه گذاری ۳۳۰۰ میلیارد تومانی در اكوسیستم فناوری

سرمایه گذاری ۳۳۰۰ میلیارد تومانی در اكوسیستم فناوری

به گزارش کمیاب آنلاین معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: در حال حاضر مجموع سرمایه گذاری این صندوق در کنار سرمایه گذاری بازیگران همکار ‏اکوسیستم فناوری و اهرم منابع با احتساب دارایی های نامشهود، بیش از 3300 میلیارد تومان است.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، علی ناظمی روز سه شنبه در گردهمایی مجازی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه گذاری جسورانه، اضافه کرد: از سال ۱۹۵۸ آمریکا وارد تامین مالی و ایجاد فضایی برای فعالیت شرکت های نوآور شد که مشخص ترین نمونه این اقدام شرکت "اپل" است که در سال ۱۹۷۸ با سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلار به وجود آمد و الان ارزش آن بیش از ۲ هزار میلیون دلار است.
وی افزود: مساله اصلی حمایت آمریکا از این شرکتها باتوجه به سرمایه گذاری اندکی که برای شرکتها داشته در اقدام مهندسی بازار باید دیده شود، این اقدام اثر بخشی زیادی برسرمایه گذاری داشته است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان تجربیات کشورهای مختلف دراین زمینه گفت: بر این اساس در این صندوق برای توسعه کارهای شرکت های نوآور و دانش بنیان چهار برنامه "سرمایه گذاری خطرپذیر و تاسیس صندوق های جسورانه"، "جهش ایده"، "سرمایه گذاری در موضوعات راهبردی" و "توسعه ظرفیت های جذب منابع مالی" از سال ۱۳۹۸ اجرا شد.
ناظمی درباره اقدامات این صندوق در حوزه ایجاد صندوق های جسورانه، تصریح کرد: در این بخش روی ۴۸ پروژه مشارکت داشته ایم و در مدت یک سال و ۷ ماه گذشته، ۸۲۹ میلیارد تومان روی این تعداد پروژه سرمایه گذاری اتفاق افتاده است.
وی گام بعدی دراین زمینه را توسعه صندوق های جسورانه دانست و تصریح کرد: این مدل در سایر کشورها نیز اجرائی شده است و می تواند ایجاد بستری برای توسعه اکوسیستم نوآوری را به همراه داشته باشد. بر این اساس سال قبل مجوز تاسیس نخستین صندوق جسورانه در حوزه تامین مالی صادر شد و به تدریج سایر صندوق های جسورانه در زمینه هایی چون تجارت الکترونیک، بلاکچین، زیست فناوری، انرژی های نو و بازی های کامپیوتری راه اندازی شدند.
ناظمی تصریح کرد: بااجرای این راهکارها امکان همکاری با ۳۱ بازیگر مختلف اکوسیستم نوآوری فراهم گشته است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه دوم این صندوق را جهش ایده دانست و افزود: دراین زمینه اهتمام شد برای صندوق ها و سرمایه گذاران ریسک پذیر ایده تعریف شود. بدین جهت اعلام گردید هر شتاب دهنده ای که یک واحد بر روی ایده ای سرمایه گذاری کند، دو برابر روی آن ایده سرمایه گذاری خواهیم کرد.
سرمایه گذاری روی ۱۰۰ ایده به همت شتاب دهنده ها
ناظمی با تاکید بر این که این برنامه به مدت هفت ماه در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: عملکرد این برنامه خیلی خوبی بوده و پیش بینی می شود شهریور ماه با حمایت ۹ شتاب دهنده روی ۱۰۰ ایده سرمایه گذاری شود.
وی با اشاره به موضوعات راهبردی تعریف شده در این معاونت صندوق اضافه کرد: برای پروژه های بزرگ در زمینه دانش بنیان، کوشیدیم از ظرفیت "ثبت شرکت سهامی عام" استفاده نمائیم و یک مورد از آنها با حجم ۱۵۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از یک پروژه انجام شده و امید است فرآیندهای داخل سازمانی آن نیز اجرائی شود.
ناظمی اشاره کرد: این پروژه یک پروژه دانش بنیان و راهبردی معدنی در استان سیستان و بلوچستان است که بوسیله پذیره نویسی عمومی مبالغ جذب شده است.
معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: مدل دیگر در برنامه موضوعات راهبردی، مدل "مشارکت در درآمد" است که در این مدل اقدامات جذابی اجرائی شده است؛ چونکه در این مدل اعلام گردید هر پروژه ای که با دولت قراردادهای BOT و BOO یا هر ساختار دیگری داشته باشد، صندوق نوآوری روی آن پروژه تامین مالی صورت می دهد و در عین حال در درآمد حاصل از آن طرح، شریک می شود.
وی با ابراز خرسندی از این که نخستین پروژه ای که از این طریق تامین مالی شده، به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: این پروژه طرحی است که از طرف یکی از شرکتها با گمرک شهید رجایی قراردادی منعقد شد و در درآمد آن شریک هستیم. حالا هر خودرویی که از گمرک عبور می کند، قسمتی از درآمد حاصل از آن به حساب صندوق نوآوری و شکوفایی واریز خواهد شد.
ضمانت ۸۰ درصدی صندوق نوآوری از تامین مالی جمعی
ناظمی با تاکید بر این که برنامه این است که دیگر پول وارد اکوسیستم نوآوری نکنیم، توضیح داد: در تلاش هستیم از ظرفیتی که بازار سرمایه به وجود آورده به نام "تامین مالی جمعی" استفاده نمائیم. در این برنامه تصور بر این است که مردم آمادگی سرمایه گذاری روی طرح ها را دارند ولی در ابتدای شکل گیری این ابزار ممکنست اقبال نسبت به آن زیاد نباشد. بدین جهت آمادگی داریم تا ۸۰ درصد اصل سرمایه را ضمانت نماییم و پروژه های تامین مالی تعدادی از این طریق تحت حمایت صندوق قرار خواهند گرفت.
وی با اعلان اینکه با پلت فرم هایی که دراین زمینه مجوز داده شده اند، درحال عقد قرار داد هستیم، اشاره کرد: برمبنای آن هر پروژه ای که معرفی شود، می تواند از ضمانت نامه ۸۰ درصدی صندوق بهره مند شود و صندوق برمبنای مکانیزمی در سود عایدی آنها نیز شریک خواهد شد.
ناظمی اظهار داشت: سرمایه گذاری صندوق تا سال ۱۳۹۸ صندوق صفر بود، این امر نه به سبب کمبود منابع مالی صندوق نوآوری بلکه به سبب نبود سازوکار تامین مالی و نبودن عناصری برای تشکیل بازار بوده است، ولی امروز مجموع سرمایه گذاری صندوق با ۱۵ درصد دارایی های نامشهود بیش از ۳۳۰۰ میلیارد تومان است و امید است خودمان را در این قالب که بازار نوآوری با کمک نهادها و بخش خصوصی شکل بگیرد، ببینیم.منبع:

1400/04/24
11:56:11
5.0 / 5
642
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اپل , اجرا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین