داغ ترینها: ....

افشاگری واتساپ درباره جاسوس افزار پگاسوس

افشاگری واتساپ درباره جاسوس افزار پگاسوس

کمیاب آنلاین: گروه NSO رژیم صهیونیستی منکر شده که جاسوس افزار پگاسوس ساخت این شرکت برای هک تلفن خیلی از سیاستمداران مورد استفاده قرار گرفته است اما واتساپ داستان متفاوتی را می گوید.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، ویل کت کارت، مدیرعامل شرکت واتساپ در مصاحبه ای به روزنامه گاردین اظهار داشت که دولتها از جاسوس افزار پگاسوس گروه NSO برای حمله به مقامات دولتی بلندپایه سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ استفاده کردند که شامل مقامات امنیت ملی رده بالایی بود که از متحدان آمریکا محسوب می شود. این حملات هک گسترده قسمتی از کمپین بزرگتری بود که در مدت دو هفته ۱۴۰۰ کاربر واتساپ را هک کرد و موجب شکایت این شرکت پیامرسان شد.

واتس اپ سال قبل میلادی از NSO Group شکایت نمود. در این شکایت جزییات فنی درباره اینکه چطور پگاسوس مقابل برخی اهداف مورد استفاده قرار گرفته است فاش شده بود. واتساپ در اسنادی که به دادگاه ارائه کرده بود، اعلام نموده بود تحقیقاتی درباره نحوه استفاده از پگاسوس مقابل ۱۴۰۰ کاربر این پیام رسان در سال قبل میلادی انجام داده و این تحقیقات نشان داده که سرورهای تحت کنترل NSO Group و نه مشتریان دولتی آن بخشی لاینفک از عملیات اجرای هک ها بوده اند. قربانیان این هکها یک سری تماسهای تلفنی با بهره گیری از این پیامرسان دریافت می کردند و پس از آن به جاسوس افزار پگاسوس آلوده می شدند. طبق توضیح واتس اپ، NSO Group از شبکه ای از کامپیوتر ها برای تحت نظر قرار دادن و بروزرسانی پگاسوس پس از کارگذاشتن این جاسوس افزار در دستگاه های کاربران بهره برده است.

مدیرعامل واتساپ اظهار داشت: گزارشهایی که درباره NSO منتشر می شود با یافته های حمله سال ۲۰۱۹ به واتساپ همخوانی دارد. تصور می رود فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران هم در بین قربانیان این حملات هک بوده اند.

اظهارات مدیرعامل واتساپ در واکنش به این ادعاها بوده که دولتها از پگاسوس برای هک تلفن ۳۷ نفر شامل همسر و نامزد جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی به قتل رسیده در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول بهره برده اند. این اهداف همین طور در لیست سال ۲۰۱۶ از بیش از ۵۰ هزار شماره تلفن متعلق به فعالان، روزنامه نگاران و سیاستمداران وجود دارند اما معین نیست علاوه بر ۳۷ نفر یاد شده فرد دیگری هم هدف این حملات قرار گرفته است یا خیر.

گروه اسرائیلی NSO ادعاهای مطرح شده درباره این عملیاتهای هک و لیست مذکور را قویا تکذیب کرده و اصرار دارد که هیچ مبنای واقعی ندارد و این لیست بزرگتر از آنست که منحصرا جزو اهداف پگاسوس در نظر گرفته شود. همین طور اظهارات کت کارت را به چالش کشیده و این سوال را مطرح کرده که آیا مدیر واتساپ ابزارهای دیگری برای مقابله با کودک آزارها، تروریستها و مجرمانی که از نرم افزار رمزنگاری شده واتساپ استفاده می نمایند دارد.

بر اساس گزارش انگجت، کت کارت این توضیح را قبول نکرد و به این اشاره نمود که ۱۴۰۰ نفری که هدف پگاسوس قرار گرفته اند نشان میدهد که اهداف این جاسوس افزار بسیار بالا بوده است.

منبع:

1400/05/04
10:40:36
0.0 / 5
812
تگهای خبر: ابزار , اجرا , پیام رسان , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین