داغ ترینها: ....

ناسا پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت

ناسا پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت

کمیاب آنلاین: سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بعد از آنکه ماژول روسی، ایستگاه بین المللی فضایی را از موقعیت خود خارج ساخت، پرتاب فضاپیمای بویینگ را به تاخیر انداخت.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، این اتفاق ناگوار در ایستگاه فضایی بین المللی، ناسا و بوئینگ را مجبور ساخت تا پرواز برنامه ریزی شده سفینه فضایی شرکت بویینگ را به تاخیر بیاندازند.
قرار بود بوئینگ فضاپیمای خودرا که «استارلاینر» نامیده می شود، جمعه پس از ظهر به سمت ایستگاه بین المللی فضایی پرتاب کند و روز شنبه در این ایستگاه پهلو بگیرد. مقرر است این ماموریت آخرین پرواز آزمایشی استارلینر پیش از حمل نخستین فضانوردانش باشد.
بوئینگ قبل از این نیز یکبار در دسامبر ۲۰۱۹، مبادرت به انجام این پرواز نمایشی کرد، اما این فضاپیما به سبب مشکلات نرم افزاری نتوانست به ایستگاه بین المللی فضایی برسد. حالا این شرکت باردیگر تلاش می کند و امیدوار است به ناسا ثابت کند که استارلاینر آماده حمل فضانوردان است.
اما بوئینگ باید اندکی بیشتر صبر کند برای اینکه روسیه روز پنجشنبه یک ماژول جدید به ایستگاه بین المللی فضایی اضافه کرد و سپس بلافاصله با مشکلات فنی عمده ای روبرو شد. حدود سه ساعت بعد از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به نام «نائوکا» به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲: ۳۴ دقیقه آغاز به کار کرد و موجب شد که ایستگاه بین المللی فضایی از مدار خود بیرون رود.
به همین دلیل ناسا پس از ظهر روز پنجشنبه اعلام نمود که تصمیم گرفته است پرتاب استارلاینر بوئینگ را به تأخیر بیندازد. فرصت بعدی برای پرتاب فضاپیمای استارلاینر سه شنبه ۳ آگوست (۱۲ مرداد) است.
شرکت بویینگ این کپسول را به کمک بودجه برنامه خدمه تجاری ناسا ساخته است؛ قراردادی بیش از ۴.۲ میلیارد دلاری که در سپتامبر ۲۰۱۴ اعلام گردید. این در حالیست که اسپیس ایکس برای تکمیل کار بر روی کپسول خدمه دار خود قرارداد مشابهی به مبلغ ۲.۶ میلیارد دلار دریافت کرده است.
ناسا برای اختتام دادن به وابستگی خود به فضاپیمای روسی سایوز بر روی این فضاپیماهای خصوصی حساب می کند؛ فضاپیمای روسی سایوز از ژوئیه ۲۰۱۱ که ناوگان شاتل فضایی ناسا بازنشسته شدند تنها وسیله برای حمل نقل فضانوردان به مدار زمین است.
آزمایشگاه «نائوکا» (به معنای «علم» در زبان روسی) با وزنی ۲۲ تنی در ساعت ۱۳: ۲۸ به وقت گرینویچ روز پنجشنبه در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت. اما در یک لحظه درام غیرمنتظره، روشن شدن های سهوی موتورهای پیشران این ماژول آزمایشگاهی، به ایستگاه بین المللی فضایی ضربه زد و این آزمایشگاه درحال چرخش را اندکی از مدار عادی خود خارج کرد.
حدود سه ساعت بعد از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲: ۳۴ دقیقه آغاز به کار کردند.«جوئل مونتالبانو»مدیر برنامه ایستگاه بین المللی فضایی اظهار داشت که این ایستگاه با بهره گیری از ژیروسکوپ های عظیم ناسا، مدار طبیعی خودرا حفظ می نماید. اما ژیروسکوپ ها قادر به مقابله با فشار ناخواسته حاصل از موتورهای پیشران ناوکا نبودند و ایستگاه فضایی که به طول یک زمین فوتبال و با جرمی بیش از ۹۳۰ هزار پوند است از مدار طبیعی خود منحرف شد.
این ایستگاه فضایی در نهایت نسبت به جهت اولیه خود حدود ۴۵ درجه کج شد و تقریباً در یک نقطه با سرعت نیم درجه در ثانیه حرکت بود. کنترل کننده های پرواز برای مدت کوتاهی رانشگرهای بخش دیگری از ایستگاه را روشن کردند تا آنرا به مسیر مدار طبیعی اش بازگردانند و کمی بیشتر از یک ساعت، ایستگاه به حالت عادی خود بازگشت.
این مدول ۱۳ در ۴.۳ متری همانطور که از نامش پیداست، ظرفیت آزمایش های علمی را در بخش روسی ایستگاه را بیشتر می کند و همین طور خدمات دیگری را هم ارائه می دهد، همچون کنترل چرخش ایستگاه فضایی و عمل بعنوان پیشرانه انتقال سفینه های باربری پروگرس است که در ماه ها و سال های آتی ملزومات را به ایستگاه فضایی می آورند و همین طور ورودی پهلو گرفتن سفینه های سرنشین دار سایوز و سفینه های بدون سرنشین پروگرس.
این مدول بعد از متصل شدن با یک ورودی پهلوگیری دارای چند هوابند که در ماه های آتی بوسیله روسیه به سمت ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد، می تواند محل اتصال وسائل نقلیه و اجزای دیگری باشد که برای مراحل بعدی تکمیلی بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی به کار می روند.
«نائوکا» همین طور بعنوان پایه عملیاتی «بازوی روباتی اروپایی» عمل خواهدنمود. این بازوی ۱۱ متری تولید شده بوسیله «سازمان فضایی اروپا» اولین زائده خارجی طراحی شده بطور اختصاصی برای خدمت دادن به بخش روسی ایستگاه است. این مدول همین طور دارای محل استراحت فضانوردان، توالت و ابزارهای بازیابی و اکسیژن است که وضعیت اقامت فضانوردان در ایستگاه را بهبود خواهد بخشید.
نائوکا که هشت روز پیش با یک موشک «پروتون-ام» از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان به فضا پرتاب شد، در طول مسیرش به سمت ایستگاه فضایی بین المللی با روشن کردن موتورهایش شش مانور تصحیحی انجام داد تا وارد مسیر درست شود.منبع:

1400/05/08
23:49:55
5.0 / 5
687
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین