داغ ترینها: ....

پاسخ مرکز پژوهشها به برخی سوالات درباره طرح صیانت از کاربران فضای مجازی

پاسخ مرکز پژوهشها به برخی سوالات درباره طرح صیانت از کاربران فضای مجازی

به گزارش کمیاب آنلاین مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی عمده انتقادات مطرح شده در مورد طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی» را نشان دهنده آن دانست که «تصویر روشنی از این طرح در افکار عمومی وجود ندارد.»


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، مرکز پژوهش های مجلس در جهت اطلاع عموم از بعضی از پرتکرارترین ابهامات و سؤالات پیرامون طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی» پاسخ داد:

سوالات در رابطه با کلیات طرح

۱) مصادیق خدمات پایه کاربردی چیست؟

مصادیق اصلی خدمات پایه کاربردی بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی عبارتند از: شبکه های اجتماعی، جستجوگرها، خدمات پایه مکانی و نقشه (مانند بلد و نشان)، خدمات میزبانی داده و...

۲) طرح اولیه معروف به طرح صیانت ایرادات زیادی داشته آیا همان طرح در دستور است؟

طرح صیانت سال ۱۳۹۹ از دستور خارج و بایگانی شد و مفاد طرح جدید از نو و طی جلسات مختلف کارشناسی بازنویسی شده است.

۳) چرا باید طرح در چارچوب اصل هشتاد و پنجم مورد بررسی قرار گیرد؟

۱- ابعاد فنی و کارشناسی طرح بالاست و از پیچیدگی زیادی برخوردار است؛ ۲- ذی نفعان زیادی دارند؛ ۳- با ۸۵ ای شدن امکان مداخله مستقیم نظرات مردم و کارشناسان در قانونگذاری فراهم می شود ولی در غیر آن این امکان فراهم نمی شود؛ ۴- امکان قانونگذاری باکیفیت بهتر فراهم می شود؛ ۵- متن نهایی قانون دائمی نمی گردد، بلکه موقت خواهد بود (۳-۵سال) و در نتیجه امکان اصلاح بیشتری برای قانون دائمی خواهد داشت.

۴) چرا کمیسیون اصلی بررسی کننده طرح کمیسیون فرهنگی است و سایر کمیسیون ها همچون کمیسیون صنایع و امنیت ملی و سیاست خارجی دخیل نیستند؟

با اعمال اصل ۸۵ بنا بر آن شده است که طرح به کمیسیونی مشترک با عضویت نمایندگانی از چند کمیسیون ارجاع شود.

۵) برای اصل ۸۵ شدن چه ضمانتی وجود دارد فرایند نامناسب دیگر طرح ها تکرار نشود؟

الزامات پیشنهادی اصل ۸۵ شدن: ۱. به کمیسیون مشترک متشکل از چند کمیسیون ارجاع شود؛ ۲. نماینده معاونت قوانین در همه جلسات حضور داشته باشد؛ ۳. نماینده رسانه ملی و خبرگزاری خانه ملت در همه جلسات حضور داشته باشند؛ ۴. کارشناسان مستقل، نمایندگان دولت و بخش خصوصی حضور داشته باشند؛ ۵. مصوبات کمیسیون بعد از هر جلسه به صورت عمومی منتشر شود

سوالات در رابطه با کسب وکارها

۱) آیا محدوده طرح شامل خدماتی پرکاربرد کسب و کارهای نظیر دیجی کالا، دیوار و اسنپ آچاره آپارات و مانند این ها می شود؟

خیر، این طرح صرفا در محدوده خدمات پایه کاربردی مصرح در مصوبات شورایعالی فضای مجازی (جلسه ۳۵ و ۶۶) است و موارد ذکر شده در سوال خدمات کاربردی هستند نه خدمات پایه بنابراین شاملشان نمی گردد.

۲) آیا این طرح برای کسب و کارهای فضای مجازی مشکلی ایجاد میکند؟

خیر؛ نه تنها این طرح مشکلی برای کسب و کارها ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه در فصل حمایت در ۱۳ ماده محورهای پشتیبانی از خدمات پایه کاربردی را آورده است که ازجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) در نظر گرفتن حق السهم تولیدکنندگان محتوا، ۲) ممنوعیت تبلیغات دستگاههای دولتی در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، ۳) عرضه معافیت های مالیاتی، ۴) اجبار عرضه خدمات بانکی اختصاصی و عرضه خدمات دولت الکترونیک

۳) آیا با تصویب این طرح، تبلیغات کسب وکارهای داخلی در سکوهای خارجی ممنوع خواهد شد؟

خیر؛ در طرح تصریح شده است که مردم و کسب و کارها از ممنوعیت تبلیغات در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، معاف هستند.

۴) آیا با تصویب این طرح فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی (مسدود شده یا آزاد) تخلف محسوب می شود؟

خیر؛ هر خدمت پایه کاربردی که مشابه ای که نیاز مردم را مرتفع سازد (اعم از داخلی یا خارجی) نداشته باشد، اجازه مسدودسازی آن داده نشده است. دولت هم ملزم شده تا نیازهای اساسی کشور در زمینه خدمات پایه کاربردی را برطرف نماید.

۵) آیا با تصویب این طرح واتساپ، اینستاگرام، گوگل و سایت های پرمراجعه خارجی که توسط کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر خواهد شد؟

خیر هیچکدام فیلتر نمی شوند چون هیچ نمونه جایگزینی ندارد همینطور برای بازاریابی بین المللی و جهانی سازی محتواهای فاخر ایرانی به استفاده از این سرویس ها نیاز داریم.

۶) آیا با تصویب این طرح استفاده از فیلترشکن ممنوع خواهد شد؟

اصل استفاده از فیلترشکن در این طرح ملاحظه شده و پیشنهاد شده ضوابط آن توسط کمیسیون عالی تنظیم گر تعیین شود.

۷) آیا با تصویب این طرح توزیع فیلترشکن توسط افراد جرم محسوب خواهد شد؟

خیر؛ بنابر ماده ۳۳ طرح، صرفا فعالیت تجاری به منظور کسب درآمد و انتشار عمده فیلترشکن ها آن هم تنها در موارد غیرمجاز بنابر تشخیص کمیسیون عالی جرم انگاری شده است.

۸) آیا با تصویب این طرح پهنای باند اینترنت کم می شود؟
نه لزوماً بلکه بعنوان یک ابزاری برای جایگزینی سیاست مسدود سازی برخی پلتفرم ها اعمال می شود.

سوالات در رابطه با دستگاههای اجرایی

۱) آیا با تصویب این طرح قدرت وزارت ارتباطات کاهش پیدا خواهد کرد؟

خیر؛ تنها اصلاحاتی که بعد از تاسیس شورایعالی فضای مجازی لازم بود در ساختار آن وزارت خانه صورت گیرد اجرا می گردد. همانطور که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجری مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی است وزارت ارتباطات هم مجری مصوبات شورایعالی فضای مجازی خواهد بود.

۲) آیا با تصویب این طرح ستاد کل نیروهای مسلح بر اینترنت کشور مسلط خواهد شد؟

خیر؛ صلاحیت نیروهای مسلح بر فضای مجازی صرفاً به تأمین امنیت زیر ساخت های ارتباطی فناوری اطلاعات آن هم زیر نظر مرکز ملی فضای مجازی محدود شده که در واقع در گذرگاه های ایمن مرزی خواهد بود. مضافاً این که نیروهای مسلح هیچ حقی در تأمین مصادیق محتوای مجرمانه، خدمات غیر مجاز و تغییر ترافیکی در کشور ندارد.
منبع:

1400/05/09
21:29:14
5.0 / 5
1068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین