داغ ترینها: ....

سه مرکز در مجتمع اورانیوم ساغند اردکان

سه مرکز در مجتمع اورانیوم ساغند اردکان

بهره برداری از دستاوردهای شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای ایران، مجتمع معدنی و صنعتی شهید سلیمانی ساغند اردکان و مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد این شهرستان عصریکشنبه در ارتباط تصویری رئیس جمهوری شروع شد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، این سه مرکز که امروز مورد بهره برداری قرار گرفت از پروژه های مهم و راهبردی کشور در حوزه چرخه سوخت هسته ای است.
با بهره برداری از پروژه های مورد اشاره در مجموع برای سه هزار نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و با سرمایه گذاری افزون بر هزار میلیارد تومان در چرخه سوخت هسته ای بوجود آمد.
در مجتمع ساغند اردکان، توسعه فعالیتهای معدنی برای افزایش ظرفیت تولید و استخراج کانسنگ های حاوی اورانیوم است که عملیات استخراج و بهره برداری از معادن جدید اورانیوم در مجتمع معدنی و صنعتی سپهبد شهید سلیمانی اردکان(ساغند) و معدن اورانیوم خشومی اردکان و همینطور افتتاح کمپ اقامتی و پشتیبانی شروع شد.
در مجتمع اردکان بهره برداری از طرح های افزایش ظرفیت تولید کیک زرد در کشور ارائه شد که با حضور برخی از مسئولان استان یزد و شهرستان اردکان در مجتمع صنعتی شهید رضایی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.
در این مرکز علاوه بر بهره برداری از طرح افزایش تولید اورانیوم کارخانه کیک زرد اردکان به میزان ۵۰ تن در سال، برای نخستین بار در کشور با هدف افزایش تولید کیک زرد، بهره برداری از طرح های نمونه آزمایشی(پایلوت) نیمه صنعتی استحصال اورانیوم از کارخانه های مس اکسیدی کشور و استحصال اورانیوم به روش فروشویی تپه ای (هیپ لیچینگ) از سنگ های کم عیار شروع شد.
از سال ۱۳۹۲ استخراج کانسنگ اورانیوم از معادن روباز و زیرزمینی ساغند به صورت رسمی شروع شد و به منظور افزایش راندمان کارخانه تولید کیک زرد مجتمع شهید رضایی نژاد اردکان و کاهش هزینه های حمل ماده معدنی از این معدن به کارخانه فرآوری، لازم است تا کانسنگ اورانیوم استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز مجتمع ساغند خردایش، دانه بندی و پرعیارسازی شود.
پروژه خردایش و پرعیارسازی مجتمع معدنی ساغند اردکان با همت متخصصان ایرانی طراحی، ساخته و اجرا شد و تجهیزات آن از جدید ترین ابزارها در این حوزه است که به صورت اختصاصی برای کانسنگ این معدن طراحی شد.
از آنجایی که ماده معدنی استخراج شده از معادن زیرزمینی و روباز دارای ابعاد زیر ۵۰ سانتیمتر است، ابتدا در بخش خردایش و دانه بندی با ۲ مرحله سنگ شکنی اولیه و ثانویه و سرند کردن، ماده معدنی به ابعاد مورد نیاز سیستم پرعیارسازی که دامنه ابعادی بهینه آن بین ۲.۵ تا ۷.۵ سانتیمتر است، رسانده می شود.
سنگ ها بعد از ورود به دستگاه پرعیارسازی با کمک دوربین های فوق سریع و سیستم های اندازه گیری پرتو با کمک کامپیوترهای قدرتمند پردازش شد و عیار قطعه سنگ اورانیوم دار با عنایت به وزن و میزان تشعشع محاسبه و با عنایت به عیار تعریف شده برای سیستم، ماده معدنی اورانیوم دار از باطله با طراحی و اجرای یک سیستم پنوماتیک و نازل های هوا، جداسازی می شود.
در نهایت ماده معدنی پرعیارسازی شده، برای تولید کیک زرد به مجتمع شهید رضایی نژاد ارسال می شود.
روستای ساغند از توابع بخش خرانق در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق شهر اردکان قرار دارد.
شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق، احمدآباد و اردکان است.منبع:

1400/05/16
12:26:31
0.0 / 5
1031
تگهای خبر: ابزار , اجرا , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(4)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین