داغ ترینها: ....

توجه ویژه به بلاک چین در تهران هوشمند

توجه ویژه به بلاک چین در تهران هوشمند

به گزارش کمیاب آنلاین مدیرعامل فاوای شهرداری تهران با بیان این که استفاده از فناوری های دیجیتال و تحول آفرین، شرط لازم حرکت به سمت شهر هوشمند است، تصریح کرد: استراتژی ما در تهران هوشمند، به کارگیری به روزترین فناوری ها برای بالابردن کیفیت زیست شهروندان و مدیریت بهتر شهر است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، محمد فرجود در مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین الملی بلاک چین-رمزارزها و اقتصاد جهانی که به صورت غیرحضوری برگزار شد، در مورد کاربردهای بلاک چین در شهرهای هوشمند و همینطور نگاه برنامه تهران هوشمند جهت استفاده از این تکنولوژی توضیح داد و اظهار داشت: در شهر هوشمند استفاده از فناوری های دیجیتال و تحول آفرین، شرط لازم حرکت به سمت شهر هوشمند است اما نباید هدف اصلی باشد. استراتژی ما در تهران هوشمند، به کارگیری به روزترین فناوری ها برای بالابردن کیفیت زیست شهروندان و مدیریت بهتر شهر است.
وی با بیان اینکه همه منابع و زیرساخت های لازم برای توسعه خدمات شهر هوشمند در ابعاد مختلف، لزوما در اختیار شهرداری نیست و برای اجرای آن نیازمند همکاریهای بین بخشی گسترده ای است، خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ سال انتهایی فاز اول برنامه تهران هوشمند است که طی این سال ها، شهرداری تهران موفق به اجرای برنامه های متنوعی در حوزه شهر هوشمند در حوزه هایی مانند تهران من، خدمات دیجیتال شهروندی، خدمات غیرحضوری شهرسازی، محله محوری، توسعه نوآوری، حمل و نقل هوشمند، مدیریت بحران، خدمات آتش نشانی و مدیریت پسماند شده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با تکیه بر توجه ویژه به بلاک چین در فاز دوم تهران هوشمند که از سال ۱۴۰۱ شروع می شود، اظهار داشت: فناوری زنجیره بلوک یا بلاک چین کاربردهای گوناگونی در شهرهای هوشمند دارد و سازمان فاوا هم درحال برنامه ریزی و ایجاد زیر ساخت های لازم در این حوزه می باشد، ضمن اینکه بهره گیری از فناوری بلاک چین در برنامه سوم توسعه شهر تهران هم ذکر شده.
فرجود با بیان اینکه اسناد الکترونیک و راه اندازی درگاه امضای دیجیتال در شهرداری تهران زمینه ساز استفاده از بلاک چین است، اظهار داشت: انجام مناقصات شهرداری بر اساس امضای دیجیتال یک گام مهم در این حوزه بوده است که طی آن کلیه اسناد به صورت دیجیتال امضا می شوند و از لحاظ امنیت و شفافیت در سطح بسیار بالاتری از اسناد کاغذی قرار دارند.

مهم ترین کاربردهای بلاک چین در شهرداری ها
وی حوزه های مالی، بازار تهاتر و قراردادهای هوشمند را بعنوان یکی از مهم ترین کاربردهای بلاک چین در شهرداری ها برشمرد و اظهار نمود: همچنان سهم عمده در ساختار تأمین مالی شهرداری تهران را حوزه شهرسازی و عوارض ساخت وساز برعهده دارد. به کمک بلاک چین میتوان روش های جدیدی را در تأمین مالی شهرداری و تهاتر املاک به کمک توکن بکار بست که تابحال میسر نبوده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تصریح کرد: یکی از مهم ترین دغدغه های پیش روی بکارگیری بلاک چین در مدیریت شهری آن است که بازیگران عرصه بلاک چین، ضوابط و فرآیندهای درون نهادهای عمومی را به خوبی بشناسند و بر طبق این پیچیدگی ها راه کارهای خویش را عرضه کنند.
فرجود مشخص نبودن دقیق قوانین در حوزه بکارگیری بلاک چین را یکی دیگر از دغدغه های پیش روی مدیریت شهری عنوان نمود و اظهار داشت: توسعه خدمات بلاک چین در شهرهای هوشمند، نیازمند فعالیت بین بخشی است و باید در حوزه قوانین شفاف سازی صورت گیرد تا بتوان شاهد حضور بخش های مختلف در متولی بلاک چین در عرصه مدیریت شهری باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد طی سالهای آینده، به علت اهمیت موضوع هایی مانند شفافیت مالی و تأمین مالی مبتنی بر روش های نوین، توسعه کاربردهای بلاک چین را در شهرها شاهد باشیم و اظهارکرد: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از همکاری شرکتهای بخش خصوصی در اجرای پروژه های پایلوت برپایه فناوری بلاک چین در بخش های مختلف استقبال می کند.
منبع:

1400/05/18
10:14:21
0.0 / 5
731
تگهای خبر: اجرا , الكترونیك , بازار , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین