داغ ترینها: ....

توسعه فناوری مواد پیشرفته، اشتغالزا و ثروت آفرین

توسعه فناوری مواد پیشرفته، اشتغالزا و ثروت آفرین

به گزارش کمیاب آنلاین ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت، کوشیده است حمایت از تولید موادی که با خواص منحصر به فرد یا افزایش پیدا کرده که به نام مواد پیشرفته شناخته می شوند را در دستور کار خود قرار دهد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حوزه فناوری های مواد پیشرفته، شامل فلزات، سرامیک ها، پلیمرها و کامپوزیت های پیشرفته و فرآیندهای ساخت و تولید آنها است. توسعه اغلب فناوری های پیشرفته مانند هوافضا، انرژی های تجدیدپذیر، میکروالکترونیک، زیست فناوری و دیگر حوزه های فناور در گرو دسترسی به مواد پیشرفته و فناوری های در رابطه با آن است.
توسعه فناوری مواد پیشرفته یکی از راهکارهای اصلی برای پیشرفت کشورها است و بخش قابل توجهی از خلق اشتغال و ثروت در گرو این مواد قرار دارد.
آن طور که دبیر ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان می کند، این مواد با خواص منحصر به فرد یا افزایش پیدا کرده نسبت به مواد معمولی با سرعت فزاینده ای درحال توسعه هستندو بعنوان مواد پیشرفته شناخته می شوند. توسعه فناورانه آنها می تواند منافع بسیاری به همراه داشته باشد بدین منظور این ستاد پشتیبانی از پژوهش، فناوری ها و محصولات دانش بنیان و فناور ایران ساخت این حوزه را در دستور کار قرار داده است.
حمید لطیفی با بیان اینکه فناوری های نوظهور با سرعت زیادی درحال توسعه هستند افزود: توسعه دهندگان فناوری همچنان به کشف و استفاده از موادی می پردازند که خصوصیت های جدید یا پیشرفته ای دارند که عملکرد را نسبت به محصولات و فرآیندهای معمولی بهبود می بخشد.
وی از این مواد نوآورانه بعنوان مواد پیشرفته یاد کرد و اضافه کرد: این اصطلاح بیشتر از سه دهه مورد استفاده قرار گرفته اما در سالهای اخیر در پیوند با دیگر فناوری ها همچون نانو، شکل تازه ای یافته است.
بر اساس اعلام مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیشتر از ۸۲۰ شرکت دانش بنیان در حوزه مواد پیشرفته فعالیت دارند.
لطیفی ضمن اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه فناوری مواد پیشرفته، اظهار داشت: ستاد با هدف ساماندهی، کمک به ارتقای وضعیت تولید، تجاری سازی، توسعه فناوری و زیرساخت های در رابطه با این حوزه مهم، پشتیبانی از پژوهش، فناوری ها و محصولات دانش بنیان و فناور ایران ساخت این حوزه را در دستور کار قرار داده است.
به گفته لطیفی، این ستاد در سالهای فعالیت خود، با تشکیل کارگروه های مختلف، کوشش کرد با عنایت به منابع موجود در جهت مأموریت های شش گانه پشتیبانی از دستیابی به مرجعیت علمی کشور و ایجاد زیرساخت های راهبردی ملی در حوزه های خاص، زمینه را برای ترویج و فرهنگ سازی این فناوری فراهم آورد.
وی اضافه کرد: همینطور تسهیل تبادلات و همکاریهای علمی و فناوری بین المللی؛ توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای کشور، ارتقای فناوری در صنایع موجود و توسعه کسب و کارهای جدید دانش بنیان و توسعه بازار محصولات دانش بنیان را در این عرصه پیگیری کردیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری های لیزر مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از کوشش برای دستیابی کشور به مرجعیت علمی گفت و افزود: ستاد در جهت انجام این مأموریت، ابزارهای مختلفی همچون حمایت هدفمند از انتشار مقالات و ثبت اختراع باکیفیت و بین المللی از پژوهش های راهبردی و مرز دانش در حوزه های کلیدی را در دستور کار قرار داد.
اما ستاد در رویداد علمی و فناوری مختلف همچون کارگاه، سمینار، کنفرانس، چالش، نمایشگاه و مسابقه در رابطه با حوزه های تخصصی، تشکیل و توانمندسازی هسته های فناور مواد پیشرفته و ساخت در مراکز پژوهشی را در دستور کار قرار داد.
به طوری که لطیفی بعضی از این اقدامات را مسابقه شناسایی هسته های فناور در حوزه مواد مهندسی و ساخت در حوزه مواد مهندسی و ساخت، راه اندازی مرکز آموزشی چاپ سه بعدی، در ستاد پیگیری ها برای تعیین مدل اجرایی، تخصیص اعتبار مورد نیاز و آغاز فرآیند اجرای آن در سالهای اخیر عنوان نمود.
وی همینطور ضمن اشاره به توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای کشور اضافه کرد: طرح های توسعه فناوری در بخش های فوتونیک و لیزر و همینطور مواد و ساخت بعنوان دو حوزه اصلی فعالیت ستاد، طرح های توسعه فناوری بعد از انجام بررسی ها و داوری لازم، مصوب و مورد حمایت قرار گرفت. همینطور با ایجاد مدل و زیرساخت همکاری با هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری همکاریهای مشترک این ستاد برای ارتقای طرح های فناورانه صورت گرفت.
ارتقای فناوری در صنایع موجود و توسعه کسب وکارهای جدید دانش بنیان، سه دسته فعالیت عمده شامل طرح های فناورانه خرد، ارتقای فناوری در صنایع موجودو توسعه زیرساخت توسعه کسب وکارهای جدید دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت.
لطیفی از توسعه بازار محصولات دانش بنیان و تسهیل تبادلات و همکاریهای علمی و فناوری بین المللی گفت و افزود: با عنایت به مشکلات و موانع موجود در ایجاد ارتباطات فناورانه به سبب تحریم ها این ستاد با برگزاری پاویون و نمایشگاه محصولات ایران ساخت لیزر، کوشش کرد تا شرایط مناسب تری برای عرضه محصولات به مصرف کنندگان داخلی و خصوصاً بین المللی، تأمین شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک، مواد پیشرفته و ساخت، بعضی از اقدامات و دستاوردهای این ستاد را معرفی نمود و اظهار داشت: از این گام ها میتوان به طرح تولید پودر آلفا آلومینا با ظرفیت اسمی ۱۵۰ تن در سال، طرح توسعه تولید اسپکتروفوتومتر مانیتوردار و تمام اتوماتیک، توسعه و افزایش ظرفیت تولید دستگاه پردازش و ساخت کوپلر فیبر نوری به روش جوش لیزری، طراحی و ساخت دستگاه تمام اتوماتیک پکیجینگ و کوپل فیبر نوری چیپ های لیزری پرتوان به روش جوش نقطه ای لیزر، راه اندازی خط تولید لیزر فیبری یک کیلووات صنعتی پیوسته و خیلی از طرح های فناورانه دیگر اشاره نمود.


1400/05/20
09:30:03
0.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین