داغ ترینها: ....

نخستین تلاش مریخ نورد ناسا برای جمع آوری نمونه شکست خورد

نخستین تلاش مریخ نورد ناسا برای جمع آوری نمونه شکست خورد

اولین تلاش مریخ نورد ناسا برای جمع آوری نمونه از سیاره سرخ با شکست مواجه گردید و محققان پشتیبان این مأموریت حالا درحال بررسی هستند که چه اشتباهی رخ داده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی ناسا، مریخ نورد «استقامت» ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) بر سطح این سیاره سرخ فرود آمد.
هدف از این مأموریت انجام یک وظیفه بی سابقه برای جمع آوری نمونه از سیاره مریخ و ذخیره آنها در لوله های مخصوص نمونه برداری و رها سازی این نمونه در سطح این سیاره بود تا طی یک مأموریت جمع آوری دیگر که در آینده انجام می شود به زمین بازگردانده شود.
این کار در نهایت به محققان اجازه می دهد تا برای نخستین بار نمونه های مستقیم از مریخ را در داخل آزمایشگاه تجزیه و تحلیل کنند.
این مریخ نورد آماده بود تا در روز جمعه گذشته این هدف را محقق کند. استقامت سنگی از بستر دریاچه باستانی مریخ که می تواند حاوی نشانه هایی از حیات بیگانه باشد انتخاب و آغاز به حفاری آن کرد اما اتفاقی عجیب رخ داد و این نمونه به طرز عجیبی ناپدید شد و هیچ آثاری از آن باقی نماند.
در این حفاری استقامت سوراخی به اندازه یک انگشت روی این سنگ ایجاد کرد و قرار بود نمونه ها از این بخش برداشته شود اما هیچ نمونه ای از سنگ و خاک درون لوله های آزمایشی استقامت و هسته این سنگ هم در نزدیکی حفره بوجود آمده قرار ندارد و به طرز عجیبی ناپدید شده است.
ناسا برای درک اتفاقی که رخ داده است با استفاده از دوربین WATSON مریخ نورد استقامت تصاویری را از حفره بوجود آمده ثبت می کند و کنترل کنندگان این مأموریت بار دیگر برای جمع آوری نمونه تلاش می کند.
جنیفر تروسپر از مرکز پیشرانه جت ناسا اظهار داشت: تصور اولیه ما این است که این مشکل به علت غیرمنتظره بودن خصوصیت یکی از سنگ ها رخ داده و سخت افزارهای استقامت ایرادی ندارند.
وی افزود: محققان در ایام آینده، داده های به دست آمده را بیشتر مورد بررسی قرار می دهند تا علت خالی ماندن لوله های مخصوص نمونه برداری را متوجه شوند.
این محقق خاطرنشان کرد: هدف اصلی مریخ نورد استقامت جستجوی منطقه ای به نام «دهانه جزرو» و جمع آوری نمونه از سنگ ها است. لوله آزمایشی که از این مأموریت خالی بازگشت یکی از ۴۳ لوله ای است که استقامت با خود حمل می کند.
برنامه طولانی مدت ناسا ارسال فضاپیمای دیگری به مریخ برای بازگرداندن نمونه ها به زمین است که طی یک دهه آینده صورت خواهد گرفت.
بدین ترتیب محققان متوجه می شوند که آیا روزی حیات میکروبی در مریخ وجود داشته است.منبع:

1400/05/21
11:43:10
0.0 / 5
1219
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین