داغ ترینها: ....

ساخت سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی

ساخت سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی

به گزارش کمیاب آنلاین ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: یک شرکت ایرانی سامانه نانویی الکترولیز آب دریا با یک چهارم قیمت نمونه خارجی، تولید و به بازار عرضه نموده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از خبرگزاری ایرنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به نقل از مدیرعامل این شرکت آورده است: سال قبل قرارداد فروش و نصب این دستگاه با یک شرکت اماراتی برای استفاده در تصفیه و گندزدایی آب مزارع دریایی پرورش میگو و ماهی در کشور امارات به امضا رسید.
وی اضافه کرد: ۴۰۰ میلیون دلار گردش مالی این فناوری فقط در صنعت کشتیرانی است. از دیگر کاربردهای این فناوری می توان به استفاده از آن در پتروشیمی ها اشاره نمود.
مدیرعامل این شرکت توضیح داد: فناوری باید مادر باشد یعنی خود فناوری آغاز به زایش فناوری های دیگر کند. زمانی که ما یک فناوری را در داخل کشور درست انتخاب نموده باشیم و به این فناوری دست پیدا نماییم، به آسانی می توانیم حول این فناوری شرکت های مختلفی را خلق نماییم، به خدمات مختلفی دسترسی پیدا نماییم و خودکفایی را بصورت ریشه ای انجام دهیم.
در سامانه طراحی شده توسط شرکت آتیه پردازان شریف، آب دریا بعنوان ورودی دریافت شده و طی پروسه الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، تولید و تزریق می شود تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، بتازگی در کشورهای پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشورهای شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.
طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با کوشش تعدادی از مهندسان و پژوهشگران جوان شرکت آتیه پردازان شریف به مرحله تولید، بهره برداری و صادرات رسیده است. در طراحی و ساخت این سامانه از تکنولوژی های جدید و دانش روز دنیا استفاده شده است که همچون آن می توان به آند با پوشش نانوساختار مخلوط اکسیدهای فلزی (آند MMO) اشاره نمود.
عملکرد این الکترولایزر به شکلی است که آغاز به جایگزینی با نمونه های خارجی شده است. بگفته مسئولان این شرکت، این دستگاهها یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارند.
این سامانه ها، در صنایع مختلفی کاربرد دارند که می توان به گندزدایی آب مورد نیاز شرب شهری و روستایی، صنایع غذایی، آبزیان، صنایع دریایی و آب های رهاشونده در طبیعت، استخرها، دریاچه های طبیعی و مصنوعی و صنایع شهری، تجاری و کشاورزی اشاره نمود.
تا حالا پروژه های ملی و بزرگی توسط شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف انجام شده است که می توان به پروژه انتقال آب خلیج فارس، پروژه پتروشیمی مروارید و مبین، گندزدایی آب توازن کشتی ها و خنک کاری در صنایع نفت و گاز کشور اشاره نمود.


منبع:

1400/05/29
14:10:49
5.0 / 5
1463
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین