داغ ترینها: ....

شناسایی ۱۴۰ مورد آلودگی به بدافزار در مرداد

شناسایی ۱۴۰ مورد آلودگی به بدافزار در مرداد

کمیاب آنلاین: گزارشی از 304 مورد خدمت ارائه شده توسط مرکز ماهر در مردادماه سال 1400 انتشار یافته و بیشترین فراوانی مربوط به آلودگی به بدافزار و بات بوده که بیشتر از 140 مورد را شامل می شود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، گزارشی از ۳۰۴ مورد خدمت ارائه شده توسط مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) در مردادماه سال ۱۴۰۰ در گراف های زیر قابل مشاهده می باشد. خدمات ارائه شده شامل فراوانی و نوع رخدادهای رسیدگی شده توسط مرکز، بخش های دریافت کننده این خدمات و نحوه باخبر شدن مرکز از این رخدادها است.
طبق این اطلاعات، بیشترین فراوانی رخداد به ترتیب مربوط به آلودگی به بدافزار و بات، فیشینگ سایت های خارجی، فیشینگ سایت های داخلی، شناسایی لطمه پذیری، افشای اطلاعات، گزارش های خبری، دیفیس سایت، درخواست ارزیابی، درخواست مشاوره و باج افزار بوده است.


نحوه باخبر شدن مرکز ماهر از رخداد نیز در نمودار زیر آمده که نشان میدهد بیشترین آمار بوسیله مراجع بین المللی به این مرکز رسیده است.


بیشترین اطلاع رسانی بوسیله منابع داخلی به ترتیب از سامانه هوشیار، گزارش آپاها، سامانه بینا، سامانه دانا، سامانه کلاه سفید، سامانه تله بدافزار، گزارش نهادهای حاکمیتی، گزارش مردمی، گزارش بخش خصوصی، کارشناسان مرکز ماهر و سامانه نت بان رسیده است.


همین طور بخش های دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر شامل اپراتورها، بخش خصوصی، دستگاه های حاکمیتی و بانک ها و موسسات مالی می شود که تعداد دریافت این خدمات در نمودار زیر آمده است.


در نمودار بخش های حاکمیتی دریافت کننده خدمات از مرکز ماهر هم در ابتدا وزارت عتف و به دنبال آن وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، قوه قضائیه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو قرار دارد.


باتوجه به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در بیشتر کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام شده است، مرکز ماهر بعنوان CERT ملی ایران در سال ۱۳۸۷ ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد.
این مرکز در زمینه کارهای امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی برمبنای درخواست سازمان ها است. همین طور در زمینه کارهای پیشگیرانه نیز این مرکز وظیفه دارد تا به ارائه هشدارها، اعلانات، مخاطرات و ضعف های سامانه ها در سطح ملی و انتشار بسته های راهنما برای مقاوم سازی سامانه ها بپردازد.
منبع:

1400/06/06
22:37:23
2.5 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین