داغ ترینها: ....

درآمد روزانه 30 تا 45 میلیونی یك فیلترشكن

درآمد روزانه 30 تا 45 میلیونی یك فیلترشكن

به گزارش كمیاب آنلاین سامانه های فروش وی پی ان چگونه كار می كنند؟به گزارش كمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «با توجه به آن كه دستور برای فیلترینگ سایت ها و شبكه های اجتماعی از جانب نهادهای دولتی و حاكمیتی نهایی شده و اجرا می شود، فروش خدماتی كه منجر به دور زدن این دستورهاست همواره محل سوال بوده است. خیلی از استفاده كنندگان از وی پی ان هم این سوال را دارند كه سامانه های فروش وی پی ان چگونه كار می كنند؟ چرا محدودیتی برای فعالیت آنها وجود ندارد و چگونه این سامانه ها به شبكه پرداخت بانكی وصل شده و در فضای رسمی كار خویش را ادامه می دهند؟

سید ادیب حافظی گل، پژوهشگر و مشاور در حوزه پرداخت در گفتگو با «اعتماد» می گوید كه این سایت ها با استفاده از خلأهای قانونی موجود در این حوزه فعال شده اند و با وجود تمام صحبت ها و گمانه زنی هایی كه مطرح بوده، توانسته اند در طول تمام این سال ها به كار خود ادامه دهند.

او با اشاره به اینكه هیچ قانونی كه مستقیما فروش فیلترشكن را جرم اعلام نموده و فعالان در این عرصه را مورد پیگرد قانونی قرار دهد وجود ندارد، توضیح داد: برخلاف این تصور عمومی كه فروشندگان فیلترشكن باید جایی در بدنه قدرت داشته باشند و با استفاده از رانت كار خویش را ادامه دهند، هیچ نیازی به دریافت رانت وجود ندارد و خیلی از فروشندگان فیلترشكن افراد عادی هستند كه توانسته اند از خلأ قانونی موجود در این عرصه نهایت استفاده را ببرند.

به گفته این كارشناس، جز مواردی كه فروش و عرضه فیلترشكن را مقدمه ای برای شكل گیری مشكل و دور زدن قوانین دانسته، ماده قانونی مشخصی كه مستقیما ضد فروشندگان فیلترشكن اقدام نماید وجود ندارد، ازاین رو حتی در صورتیكه فعالان این سایت ها دستگیر شوند، معمولا بعد از مدتی كوتاه آزاد شده و خیلی از آنها كار خویش را از سر می گیرند. راه اندازی شبكه رسمی فروش فیلترشكن موضوعی بود كه چند روز قبل از جانب فیروزآبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی عنوان شد، برنامه ای كه هر چند در سال های گذشته هم صحبت هایی از آن وجود داشت، اما هیچ گاه به مرحله اجرا نرسید، این دفعه اما فیروزآبادی از دادستانی و وزارت ارتباطات خواسته تا مقدمات اجرایی شدن این برنامه را فراهم نمایند. او گفته است: «بحث وی پی ان قانونی از قدیم مطرح بوده و با عنایت به اینكه این اقتصاد بزرگ شده است، امیدواریم با مسئولیت پذیری دادستانی و وزارت ارتباطات شاهد شكل گیری اپراتورهای وی پی ان رسمی در كشور باشیم. فیلترشكن ها باید طبق مقررات، با نظم مشخص و برای مواردی كه نیاز است از راه این اپراتورها به صورت رسمی واگذار شود و مورد استفاده قرار گیرد.»

بازار گسترده و پنهان

فیلترشكن ها ماهیتا به شكلی عمل می كنند كه ردیابی آنها و نحوه عملكردشان را دشوار می كند. با عنایت به فیلتر بودن برخی آدرس های اینترنتی در ایران، فیلترشكن ها به كاربران اینترنت كمك می كنند كه با دور زدن ای پی ایران، از نقطه ای در خارج از كشور به سایت مدنظر وارد شوند و از این طریق فیلترینگ را بی اثر كنند. در سال های گذشته اصلی ترین مورد استفاده از فیلترشكن در بین كاربران ایرانی برای حضور در شبكه های اجتماعی مانند فیسبوك و توییتر بود اما از سال قبل و همزمان با فیلتر شدن شبكه پرطرفدار تلگرام، تقاضا برای دریافت فیلترشكن به شكل قابل توجهی افزایش یافت. فیلترشكن ها در ایران از دو طریق عمده در اختیار كاربران قرار می گیرند؛ نخست فیتلرشكن های مجانی كه خیلی از آنها منشا خارج از كشور دارند و بدون احتیاج به پرداخت وجهی فعال می شوند. با عنایت به سرعت پایین و محدودیت خدمات بعضی از آنها، خیلی از كاربران ترجیح می دهند برای دور زدن فیلترینگ از وی پی ان های پولی استفاده كنند.

عمر این وی پی ان ها هم در ایران نسبتا طولانی است. سایت ها یا سامانه هایی كه تبلیغات آنها در همه جای فضای مجازی وجود دارد و كاربر معمولا با پرداخت مبلغی محدود اشتراك استفاده از وی پی ان را برای مدتی مشخص كسب می كند. این وی پی ان ها، احیانا اصلی ترین محل صحبت دبیر شورایعالی فضای مجازی را می سازند و اشاره به گسترش یافتن بازار آنها مربوط به همین گروه است.

درآمد میلیونی روزانه

سید ادیب حافظی گل، كارشناس حوزه مجازی درباره چگونگی فعالیت این سایت ها توضیح می دهد: در صورت فعال شدن یك سرور میزبان «هاست» كه خیلی از این سایت ها از راه زدن كانالی به این سرور، فعالیت های خویش را شروع كرده و ادامه می دهند. ازاین رو در صورت داشتن اندك سررشته ای خیلی از افراد می توانند با برقراری یك كانال جدید كار خویش را آغاز كنند.

به گفته حافظی گل، جهت راه اندازی درگاه بانكی نیز، احتیاج به دور زدن قوانین و اقدامات پیچیده وجود ندارد. سایت هایی كه رسما شركت خویش را ثبت كرده و مجوز فعال كردن درگاه اینترنتی دریافت می كنند، این درگاه را در اختیار سایت های فروش فیلترشكن قرار می دهند و از این طریق روال كار به راحتی شكل می گیرد. وی در پاسخ به این سؤال كه آیا تعداد كاربرانی كه از این سایت های فروش وی پی ان استفاده می نمایند، مشخص است و میزان درآمد آنها را چطور می توان محاسبه كرد هم اظهار داشت: با عنایت به بالا بودن تعداد سایت ها، به صورت دقیق نمی توان تعیین كرد كه تعداد كاربران آنها چند نفر است اما ارزیابی از تراكنش های بانكی نشان داده است كه بعضی از این سایت ها به صورت میانگین روزانه بین ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان درآمد دارند. البته با عنایت به هزینه نسبتا بالای فعال كردن سرور میزبان حدود دوسوم از این پول هزینه می شود اما همچنان برخی سایت ها از این طریق روزانه درآمدی میلیونی دارند. به اعتقاد حافظی گل، تا سال قبل با عنایت به محدود بودن مصادیق مورد احتیاج به فیلترشكن، تعداد كاربران این سایت ها هم چندان بالا نبود اما در ماه های گذشته و بعد از فیلتر شدن تلگرام، تقاضا جهت استفاده از خدمات آنها افزایش پیدا كرده است.

اپراتور رسمی فیلترشكن

هر چند برنامه ای كه از جانب دبیر شورایعالی فضای مجازی اعلام شده بناست در سطح محدود اجرایی شود و تنها شامل برخی حوزه ها شود، اما صرف مطرح شدن نهادی كه رسما به فروش وی پی ان اقدام نماید، بار دیگر بحث ها را درباره بازار فروش فیلترشكن در ایران داغ كرده است. فیروزآبادی در توضیح مصادیق حوزه هایی كه می توانند از این وی پی ان استفاده كنند، گفته: سازمان هایی هستند كه به علت برخی مسائل امنیتی احتیاج به استفاده از وی پی ان دارند، این موارد هم در كارهای دولتی و بانكی وجود دارد. ضمن اینكه در بعضی حوزه ها شاهد تحریم وسیع سایت های امریكایی هستیم. این كشور دسترسی ما به خیلی از اپلیكیشن ها را تحریم كرده و كسب و كارهایی برای دسترسی به این اپلیكیشن های تحریم شده، احتیاج به استفاده از وی پی ان دارند. در كنار تشریح مصادیق، نكته مهم دیگری كه در صحبت های دبیر شورایعالی فضای مجازی به چشم می خورد، اشاره او به گسترده شدن بازار فیلترشكن هاست، موضوعی كه در ماه های گذشته خیلی از كارشناسان و فعالان فضای مجازی به آن اذعان داشته اند. منتقدان فیتلر شدن شبكه اجتماعی تلگرام معتقدند با عنایت به گستردگی تعداد ایرانیانی كه در این شبكه فعال می باشند، صرف فیلتر شدن آن نه تنها نتوانسته به كاهش حضور در این شبكه اجتماعی منجر شود كه راه ورود فیلترشكن به خیلی از تلفن های همراه را هم باز كرده است. با وجود آنكه در ماه های گذشته اپلیكیشن های متفاوتی كه بدون احتیاج به فیلترشكن، وارد تلگرام می شدند هم توانستند جای پای خویش را محكم كنند، آپ هایی كه خیلی از كارشناسان امنیت آنها را تایید نمی كنند اما در عمل تعداد قابل توجهی از كاربران تلگرام به سمت استفاده از فیلترشكن حركت كردند كه صرف همین مبحث منجر به گسترش بازار فروش فیلترشكن شده است. هرچند حتی در صورت، فعال شدن اپراتور رسمی فروش فیلترشكن هم خدمات این نهاد احیانا تنها به برخی سازمان ها و شركت های مشخص محدود خواهد شد، اما بررسی وضعیت بازار فروش فیلترشكن نشان داده است كه تعداد زیادی از سایت های فروش وی پی ان، با استفاده از خلأهای موجود درآمد مطلوبی از فعالیت در این بخش به جیب می زنند و با رشد قابل توجه استفاده از اینترنت و فیلتر شدن برخی سایت ها و شبكه های اجتماعی پرطرفدار، میزان اقبال به استفاده از خدمات آنها هم افزایش یافته است.»
1398/08/25
13:52:18
3.8 / 5
4448
تگهای خبر: اپراتور , اپل , اجرا , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین