داغ ترینها: ....
وزیر ارتباطات:

امیدوارم روزی فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم

امیدوارم روزی فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم

به گزارش کمیاب آنلاین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه مشترک با مدیران استانی وزارت ارتباطات اظهار داشت: ما بعنوان وزارت ارتباطات باید شرایطی را فراهم نماییم تا مردم در زندگی شان طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند.​


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس، بخصوص شهدای وزارت ارتباطات اظهار داشت: امروز ارتباطات و فناوری اطلاعات به یک رکن در زندگی مردم تبدیل گشته است که این مهم حاصل زحماتی است که خانواده وزارت ارتباطات در سرتاسر کشور کشیده اند.
وی ادامه داد: میراثی که به ما رسیده حاصل سال ها زحمت، تلاش و مجاهدتی است که بایستی قدر آنرا دانست و توابع استانی وزارت خانه که جلوه و نماد آن ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات است نقش ویژه ای در این رابطه داشته اند تا ارتباطات در اقصی نقاط کشور برقرار شود. بهرحال این رضایت مندی که مردم نسبت به حوزه ارتباطات دارند حاصل همه این مجاهدت هاست.
وزیر ارتباطات ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای رأی اعتماد حداکثری، اضافه کرد: این اعتماد حداکثری راه را برای کارهای اساسی در جمهوری اسلامی هموار کرده و این رأی بالا مسئولیت ما و شما را بیشتر و وظایف ما را سنگین تر کرد.
زارع پور در ادامه در تبیین سیاست های خود در دوره وزارت اظهار داشت: امروز لزوم دسترسی همگانی به ارتباطات و فناوری اطلاعات بر کسی پوشیده نیست. در همین ایام انتخابات و روند انتخاب وزرا شاهد بودیم که جامعه تا چه اندازه نسبت به این حوزه حساس بود. شاید به جرات بتوان اظهار داشت که یکی از وزارت خانه هایی که با تک تک مردم سر کار دارد وزارت ارتباطات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: تا پیش ازاین به طور عمده یک لایه نخبگانی و علمی و حداکثر کسب و کارها با این حوزه ارتباط تنگاتنگی داشتند اما هم اکنون برای کودکان و نوجوانان هم مهم می باشد که سرعت شبکه چگونه است. این ها نشان داده است که ارتباطات و فناوری اطلاعات از چه اهمیتی برخوردار و تا چه اندازه در زندگی مردم رسوخ کرده است. با فناوری های نوین در آینده مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عمق نفوذ فناوری در زندگی مردم بیشتر و بیشتر خواهد شد.
زارع پور افزود: به اعتقاد من مهم ترین وزارت خانه دولت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ هرچند در ظاهر امکان دارد معیشت مردم و اقتصاد در اولویت باشد اما معتقدم چاره مشکلات حوزه های مختلف شامل اقتصاد، امنیت و فرهنگ در استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات است.
وی ادامه داد: این را از این جهت عرض کردم که نقش وزارت ارتباطات در دوره جدید متفاوت با گذشته خواهد بود. ما از دوره ای که وزارت ارتباطات نقش کلیدی اش و آنچه محور و کانون توجه همه مدیران بود یعنی توسعه دسترسی ها عبور کرده ایم. با زحماتی که دوستان کشیده اند زیرساخت ها به خوبی فراهم شده هرچند اشکالاتی وجود دارد که با تدابیر فوری چه در حوزه ارتباطات روستایی و چه در حوزه کاری اپراتورها قابل حل است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما آنچه در دوره جدید نیاز داریم که روی آن تمرکز داشته باشیم و یاری همه مدیران ستادی و استانی را می طلبد این است که در حوزه فناوری اطلاعات هم همان کاری را که در حوزه زیرساخت ارتباطات کردید و خوش درخشیدید انجام دهید.
زارع پور بابیان این که سؤال اصلی امکان دارد این باشد که وزارت ارتباطات کجای کار قرار دارد و چه ابزاری را در اختیار دارد؟ یا در حوزه اقتصاد دیجیتال، دولت الکترونیکی و فرهنگ چه کاری باید انجام دهد؟ اظهار داشت: ما باید سازوکاری را ایجاد نماییم که یک بخشی از این سازوکار همین هم اکنون بر مبنای شرح وظایف وزارت ارتباطات در سازمان فناوری اطلاعات و پارک های علم و فناوری وجود دارد که طبیعتاً کافی نیست.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم به آن نقطه ای برسیم که وزارت ارتباطات تبدیل به وزارت خانه کلیدی دولت شود و غیر از قطع شدن ارتباطات برای مردم، قطع شدن خدمات هم اهمیت پیدا کند نیازمند این است که سازوکارهای جدیدی تدبیر نماییم.
وزیر ارتباطات افزود: در این رابطه با رئیس جمهور صحبت کرده ام و هم اکنون با کمک دوستان درحال تدوین سازوکاری هستیم که همه انرژی های کشور در بخش حاکمیتی یکجا در حوزه فاوا تمرکز پیدا کند و یک همگرایی شکل بگیرد تا بتوانیم در حوزه فناوری اطلاعات هم تحول ایجاد نماییم.
زارع پور خاطرنشان کرد: با فرض این که این اتفاقات بیفتد یعنی ما بتوانیم نقشمان را در حاکمیت بعنوان پیشران حوزه فناوری اطلاعات تثبیت نماییم حتما باید تلاش مضاعفی هم بر افزایش کیفیت خدمات داشته باشیم.
وی تاکید کرد: ما بعنوان وزارت ارتباطات باید شرایطی را فراهم نماییم تا مردم در زندگی شان طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند. بخشی از این خواسته برقراری ارتباطات و عرضه خدمات با کیفیت است و بخش دوم هم این است که هر چیزی که مردم در این فضا نیاز دارند در اختیارشان قرار دهیم، از کسب و کار، انجام امور دولتی و حاکمیتی و بحث های فرهنگی که همه این ها باید در دایره شبکه ملی اطلاعات اتفاق بیفتد، یعنی ما بتوانیم در همه این ها زیرساخت های مبتنی بر دانش و تخصص خودمان را داشته باشیم که این هم شدنی است.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: من در مجلس هم عرض کردم که هر جا خواستیم به پشتوانه جوانانمان توانسته ایم و در این عرصه هم هیچ کار نشدنی وجود ندارد و امیدوارم روزی را شاهد باشیم که شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی ای در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم. طبیعتاً امکان دارد این مهم در یک برنامه کوتاه مدت یا میان مدت محقق نشود ولی باید سنگ بناها را بگذاریم و همه جهت گیری و آرایش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان میدان دار این فضا به سمتی باشد که فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی تحقق پیدا کند.
زارع پور اضافه کرد: بخش قابل توجه این برنامه به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که محور آنرا شبکه ملی اطلاعات می دانم؛ حالا این شبکه ملی اطلاعات چیست؟ فعلا تمرکز و نقشه راهمان همان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات است که شورایعالی فضای مجازی تصویب کرده است.
وی افزود: بر این اساس محور و آرایش جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره جدید تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه هاست. لایه هایی در اختیار خودمان است که باید سرعت و همگرایی را بیشتر نماییم. بنده خودم بعنوان وزیر فرمانده میدان خواهم بود و مسئولیت این کار را به عهده خواهم گرفت؛ اما همه بخش ها هم باید نقش خودشان را در تحقق شبکه ملی اطلاعات بازنگری کنند، از رگولاتوری گرفته که باید مشخص نماید چه سیاستگذاری در برابر بخش خصوصی و اپراتورها می خواهد داشته باشد تا زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات، پست و پست بانک و سایر مجموعه ها. در مجموع همه دستگاههای زیرمجموعه وزارت ارتباطات باید مشخص کنند که برای شبکه ملی اطلاعات چه کاری می کنند.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: البته امیدوارم روزی را شاهد باشیم که بخش خصوصی هم از کار برای شبکه ملی اطلاعات ارتزاق کند؛ یعنی باید برای این کار مدل اقتصادی وجود داشته باشد. شبکه ملی اطلاعات باید تبدیل به فعالیت اصلی بخش ICT شود. آن موقع می توانیم بگوییم که ما کارمان را انجام داده ایم. وگرنه این که فلان پلت فرم ملی را بالا بیاوریم و من هم بعنوان وزیر آنرا افتتاح کنم و فردا هم هیچ کسی از آن استفاده نکند و اصلاً زیست بوم و فعالیت اقتصادی شکل نگیرد فایده ای ندارد. این می شود کار نمایشی که بنده به هیچ عنوان اهل کار نمایشی نیستم.
در ادامه این جلسه ابتدا حسین حمیدی پور مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استانهای وزارت ارتباطات گزارشی از اقدامات و عملکرد این اداره کل عرضه کرد و سپس مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها به بیان نقطه نظرات و چالش های پیش روی خویش در استان پرداختند.
در انتها جلسه هم وزیر ارتباطات بعد از شنیدن نظرات مدیران استانی نکاتی را بیان کرد و خواهان جمع بندی نظرات مدیران کل استانی در این نشست برای پیگیری و رسیدگی شد.
وی سپس ضمن اشاره به لزوم تدوین دستورالعمل های جدید در مورد دفاتر پیشخوان دولت اظهار داشت: من سیاستی که در قوه قضاییه در برابر دفاتر خدمات قضایی داشتم همان را در وزارت ارتباطات دنبال می کنم آن هم این بود که به دوستان گفتم هرچقدر بتوانیم از ظرفیت شما بعنوان بخش خصوصی برای انجام کارهایی حاکمیتی استفاده می نماییم، چونکه بخش خصوصی چابک و چالاک است. اینجا هم هرچقدر بتوانیم، خدمات حاکمیتی را به دفاتر پیشخوان دولت واگذار می نماییم تا یک نوع کسب و کار جدید شکل بگیرد. ولی طبیعتاً نباید این انتظار وجود داشته باشد که مردم برای انجام کارهایی که خودشان به صورت آنلاین می توانند انجام دهند به دفاتر پیشخوان رجوع کنند ازاین رو باید یک مدیریتی شود تا هم این ظرفیت حفظ شود و هم از سوی دیگر مردم گرفتار نشوند.
زارع پور تاکید کرد: ازاین رو پیشنهاد می کنم دوستان در سازمان تنظیم مقررات کارگروهی را برای بازبینی درباره دفاتر پیشخوان تشکیل دهند.
وی سپس ضمن اشاره به ساختار اداره کل استان ها اظهار داشت: به اعتقاد من باید یک جراحی در ساختار استانی داشته باشیم. با ساختار فعلی هم توقع و انتظارات مردم و هم مسئولین استانی را نمی توان پاسخ داد و هم همکاران اذیت می شوند. وقتی اختیارات توزیع شده است مدیر برای پیشبرد امور با مشکلات جدی مواجه می باشد.
زارع پور اظهار داشت: بهرحال اختیارات اداره کل استان ها باید بازبینی شود و من پیشنهاد می کنم که کارگروهی هم جهت بررسی این مساله تشکیل گردد تا بتوانیم با بازبینی در ساختار و وظایف شاهد حداکثر سرعت برای پیشبرد برنامه ها باشیم.
وی افزود: وقتی اختیارات متناسب با ساختار و وظایف نباشد طبیعتاً انتظار از استان ها بعنوان بازوهای ما برای اجرای شبکه ملی اطلاعات بیهوده خواهد بود.
وی در خاتمه تاکید کرد که حتما توسعه ارتباطات روستایی ادامه پیدا خواهد نمود تا روستاهای باقی مانده هم به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت و پایدار متصل شوند.
منبع:

1400/06/14
21:35:54
0.0 / 5
719
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , اپراتور , اجرا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین