داغ ترینها: ....

ریزش ۸۵ میلیارد دلاری سهام اپل بعد از حکم اپ استور

ریزش ۸۵ میلیارد دلاری سهام اپل بعد از حکم اپ استور

به گزارش کمیاب آنلاین ارزش سهام اپل روز جمعه به دنبال حکم یک قاضی فدرال درباره فروشگاه اپ استور، ریزش کم سابقه ای پیدا کرد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، ارزش سهام اپل روز جمعه ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرد که بزرگترین کاهش از چهارم ماه مه بود و حدود ۸۵ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت کاست.

یک قاضی فدرال در پرونده پیگیری شده از جانب شرکت بازی اپیک گیمز، اعلام نمود طراحان برنامه می توانند مصرف کنندگان را به خارج از سیستم پرداخت اپل برای اپلیکیشنهای موبایلی هدایت کنند. همینطور به این شرکت بازی دستور داد به علت نقض قرارداد به اپل خسارت پرداخت کند.

ریزش روز جمعه عملکرد سهام اپل را با اولین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته روبرو کرد. ارزش سهام اپل همچنان بیشتر از ۱۲ درصد رشد از آغاز سال ۲۰۲۱ تابحال نشان داده است. شاخص اس اند پی ۵۰۰ روز جمعه ۰.۸ درصد افت کرد. بزرگترین شرکت حاضر در این شاخص که اپل با ارزش بازار حدود ۲.۴ تریلیون دلار است، عامل یک چهارم از افت این شاخص بود.

ایوون گونزالس راجرز، قاضی منطقه ای آمریکا روز جمعه در حکمی اعلام نمود اپل باید به همه طراحان اجازه دهد حق کمیسیون این شرکت در خریدهای درون برنامه ای را دور بزنند، حق کمیسیونی که به ۳۰ درصد می رسد و اجازه دهد اپلیکیشنهای iOS از دکمه، لینکهای خارجی یا شیوه های دیگر برای هدایت مشتریان به سایر روشهای خرید به غیر از سیستم پرداخت اپل استفاده کنند.

این حکم که خواهان قابل توجه ترین تغییر در مدل تجاری فروشگاه اپ استور اپل از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۰۸ شده، امکان دارد به از دست دادن میلیاردها دلار درآمد سالانه برای اپل منتهی شود اما غولی مانند اپل احیانا می تواند این ضرر را هضم کند.

اپیک گیمز که طرف مقابل اپل در این پرونده بود، ادعا نمود قاضی طرف اپل را گرفته است. تیم سویینی، مدیرعامل اپیک گیمز در توییتر اظهار داشت: این یک پیروزی برای طراحان یا مصرف کنندگان نیست.

حق کمیسیون اپل از فروشگاه اپ استور سال قبل ۶.۳ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت در آمریکا به همراه آورد که عمده آن در ارتباط با خریدهای درون برنامه ای و اشتراک بود. این پولی است که اپل در صورت خارج شدن مصرف کنندگان از سیستم پرداخت اپل برای خرید بازیها و برنامه های دیگر از دست خواهد داد.

طبق برآورد شرکت حسگر تاور، اپل حدود ۳.۸ میلیارد دلار درآمد از بازی در سال ۲۰۲۰ داشت که عمده آن از خریدهای درون برنامه ای بوده است.

اما حتی اگر این حکم به قیمت چند میلیارد دلار درآمد سالانه برای اپل تمام شود تنها بخش کوچکی از مجموع درآمد این شرکت خواهد بود. اپل برای سال مالی ۲۰۲۱ برآورد کرده است که بیشتر از ۳۶۰ میلیارد دلار درآمد خواهد شد یعنی این تغییر هیچ خللی در عملکرد مالی این شرکت وارد نخواهد کرد. برخی از طراحان امکان دارد انتخاب کنند در سیستم پرداخت اپل بمانند و نخواهند که سیستم پرداخت وب منحصر خودشان را داشته باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قاضی همینطور اپل را مجبور نکرد هزینه هایش را تغییر دهد یا به اپلیکیشنهای فروشگاههای برنامه دیگر اجازه دهد در پلتفرمش اجرا شوند. چنین تغییری ضربه بسیار بزرگتری به درآمد اپل خواهد زد.
1400/06/21
10:07:35
0.0 / 5
897
تگهای خبر: اپل , اجرا , بازار , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین