داغ ترینها: ....

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

طراحی ابزار جدید برای تهیه نقشه فوری از سیل

به گزارش کمیاب آنلاین محققان موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل متحد، ابزار جدیدی ابداع نموده اند که در یک دقیقه نقشه های فوری و دقیق از سیل عرضه می دهد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، بر طبق این گزارش، این ابزار آنلاین که «ابزار نقشه برداری از سیل در جهان» نامیده می شود، جهت کمک به کشورها - بخصوص کشورهای جنوبی جهان، به منظور آمادگی و محافظت از آنها در مقابل بلایای طبیعی طراحی شده است.
«ولادیمیر اسماختین» مدیر موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل متحد در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام نمود: سیل در دهه گذشته زندگی بیشتر از نیم میلیارد نفر را عموما در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تحت تاثیر قرار داده است ​​و خسارت های نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار به دنبال داشته است.
اسماختین اظهار داشت: حالا باید خویش را برای سیل های شدیدتر و مکرر به علت تغییرات آب و هوایی آماده نماییم و امیدواریم این ابزار بخصوص به کشورهای درحال توسعه کمک نماید تا خطرات را به وضوح ببینند و کاهش دهند.
به گفته محققان دانشگاه سازمان ملل که یک شاخه دانشگاهی و تحقیقاتی این سازمان است، حدود ۱.۵ میلیارد نفر در سرتاسر جهان- یعنی تقریباً یک پنجم جمعیت جهان - در معرض خطر سیل شدید زندگی می کنند.
«حمید محمود» کارشناس «موسسه آب، محیط زیست و سلامت» دانشگاه سازمان ملل واقع در همیلتون در کانادا که ریاست محققان برای طراحی این ابزار را بر عهده داشت، اظهار داشت: اغلب مراکز پیشبینی در کشورهای مستعد سیل، فاقد توانایی اجرای مدلهای پیچیده سیل هستند.
سازمان ملل اعلام نمود این ابزار نقشه برداری از سیل که توسط محققان موسسه آب، محیط زیست و سلامت دانشگاه سازمان ملل ابداع شده است، به کاربران دولتی اجازه می دهد تا متغیرهای گوناگونی را جهت کمک به مکان یابی شکاف ها در واکنش نسبت به سیل در کشور خود تنظیم کنند.
این ابزار همینطور می تواند در برنامه ریزی های برای توسعه همه چیز در آینده بعنوان مثال ساخت یا ارتقای زیرساخت ها یا توسعه کشاورزی، بر مبنای خطرات ناشی از سیل مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته محققان سازمان ملل، این ابزار حالا موفق شده است از سیل های سراسر جهان از سال ۱۹۸۵ تا کنون نقشه های دقیقی تهیه نماید. این ابزار از راه اینترنت نقشه سیل ها را با وضوح ۳۰ متر - در سطح خیابان به خیابان - تهیه می کند و نسخه ای برای برنامه ریزی آتی در اختیار کاربران تجاری، مانند شرکتهای بیمه، قرار می دهد.
سازمان ملل اعلام نمود: این ابزار برای شناسایی نهادهای آبی دائم و موقت، از موتور جستجوی «گوگل ارث» همراه با داده های Landsat در ارتباط با سال ۱۹۸۵ استفاده می نماید. در مجموع، این داده ها نقشه مفصلی از طغیان سیل در دهه های اخیر، با هم پوشانی های موجود از جمعیت، ساختمان ها و کاربری زمین عرضه می دهد.
به گفته محققان دانشگاه سازمان ملل، این ابزار جدید همینطور سیل های جدید را بلافاصله بعد از وقوع ثبت می کند تا جدید ترین نقشه ها را برای ارزیابی آثار کلی سیل و برنامه ریزی های آتی عرضه نماید.
مطالعه ای که توسط محققان سازمان ملل انجام شد نشان داد نقشه هایی که با استفاده از این ابزار در کمتر از یک دقیقه تهیه شده اند، در مقایسه با وقوع سیل های ثبت شده در استرالیا، بنگلادش، کانادا، کامبوج، هند، موزامبیک، سریلانکا و تایلند، ۸۲ درصد دقت داشتند.
به گفته محمود، این ابزار می تواند به برآورد نرخ بیمه در ارتباط با حوادث، خسارات جانی و اقتصادی ناشی از سیل و اختلالات احتمالی زنجیره تأمین کمک نماید.

1400/07/16
14:05:30
0.0 / 5
668
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , ابزار , اجرا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین