داغ ترینها: ....

برنده نوبل شیمی ۲۰۲۱ تا ساعاتی دیگر

برنده نوبل شیمی ۲۰۲۱ تا ساعاتی دیگر

کمیاب آنلاین: برنده جایزه نوبل شیمی امروز چهارشنبه 6 اکتبر (چهاردهم مهر ماه) ساعت 11 و 45 دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (ساعت 13 و 15 دقیقه به وقت تهران) معرفی می شود.


به گزارش از پایگاه نوبل پرایز، از سال ۱۹۰۱ میلادی تاکنون، ۱۱۲جایزه نوبل به ۱۸۶ دانشمند در زمینه شیمی اهدا شده است. سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲، جایزه نوبل شیمی هیچ برنده ای نداشت؛ چونکه آلفرد نوبل در وصیت نامه خود اعلام نموده بود اگر هیچ یک از تحقیقات درحال انجام در طول سال، از اهمیت کافی برخوردار نبود، جایزه مالی تا سال بعد محفوظ بماند و اهدا نشود و اگر در سال بعد هم اهدای آن امکان پذیر نباشد، کل مبلغ، به وجوه مسدود شده بمنظور تامین منابع مالی بنیاد نوبل اضافه شود.
شیمی یکی از با اهمیت ترین حوزه های فعالیت آلفرد نوبل بود و توسعه اختراعات وی بر پایه علم شیمی قرار داشت. شیمی دومین حوزه ای است که در وصیت نامه نوبل اشاره شده است. جایگاه اول به فیزیک متعلق می باشد.
جایزه نوبل سال ۲۰۲۰ به "امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر ای دودنا" به سبب "توسعه روشی برای ویرایش ژنوم" اهدا شد و سهم هر دانشمند نیمی از جایزه نوبل است.
جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ میلادی بطور مشترک به «جان بی گودایناف» دانشمند آلمانی، «استنلی ویتنگهام» دانشمند انگلیسی و «آکیرا یوشینو» محقق ژاپنی به سبب ابداع باتری های لیتیوم یونی تعلق گرفت. این باتری سبک، قابل شارژ و قوی حالا در همه تجهیزات از تلفن های همراه گرفته تا انواع لپ تاپ و ابزارهای الکترونیکی استفاده می شوند.
دانستنی هایی درباه جایزه نوبل شیمی
- از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۲۰ میلادی، ۱۱۲ جایزه نوبل شیمی اهدا شده است.
- ۶۳ جایزه نوبل فقط یک برنده داشته است (به صورت مشترک نبوده است). ۲۴ جایزه به دو نفر تعلق گرفته و ۲۵ جایزه بین سه نفر مشترک بوده است.
- تا حالا هفت خانم موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شده اند.
- یک دانشمند انگلیسی به نام فردریک سانگر دوبار در سالهای ۱۹۵۸ و ۱۹۸۰ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.
- جوان ترین برنده جایزه نوبل شیمی، فردریک جولیت نام دارد. این دانشمند فرانسوی زمانی که در سال ۱۹۳۵ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد، تنها ۳۵ سال سن داشت.
- مسن ترین برنده جایزه نوبل شیمی بی گودنو نام دارد. این دانشمند آلمانی در زمان دریافت جایزه، در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۹۷ سال سن داشت.
علت اینکه جایزه نوبل در مواردی بطور مشترک به چند نفر اهدا شده، اساسنامه بنیاد نوبل است که در آن آمده: ممکنست مبلغ جایزه بین دو کار تحقیقاتی که هر کدام به تنهایی مستحق دریافت جایزه هستند، بطور مساوی تقسیم شود. اگر کار تحقیقاتی که جایزه را دریافت می کند، حاصل کار دو یا سه نفر باشد، جایزه باید بطور مساوی بین آنها تقسیم شود. تحت هیچ شرایطی جایزه نوبل بین گروهی که بیش از سه نفر باشند، تقسیم نخواهد شد.
در طول جنگ جهانی اول و دوم، تعداد جوایز نوبل اهدا شده کاهش یافت؛ چونکه در آن دوران، جهان درگیر جنگ و خونریزی بود و دقیقا بر خلاف مسیر صلح (که هدف غایی نوبل از اهدای جایزه بود) گام بر می داشت.
آلفرد نوبل در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۱۸۳۳ در شهر استکهلم کشور سوئد به دنیا آمد. خانواده او از نوادگان اولاف رودبک، یک‏ نابغه مشهور سوئدی بودند که در قرن هفدهم، دوران پرشکوه قدرت نمایی سوئد در اروپای شمالی، می زیستند. نوبل در ۱۷ سالگی به پنج زبان زنده دنیا کاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی بجای مانده است. وی همین طور به موضوعات اجتماعی و صلح علاقمند بود.
بنیاد نوبل نهادی است که در سال ۱۹۰۰ میلادی در پی تنظیم وصیت نامه آلفرد نوبل، شکل گرفت. نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت که با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه فیزیک‏، شیمی، علوم‏ پزشکی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح اهدا می شود.


منبع:

1400/07/17
11:24:03
0.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین