داغ ترینها: ....

ضرورت پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی

ضرورت پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی

کمیاب آنلاین: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ضرورت یکپارچه سازی ارائه خدمات الکترونیک دستگاههای مختلف تاکید نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در مراسم رونمایی از پروژه های هوشمند سازی پلیس که قبل از ظهر امروز با حضور فرمانده ناجا در مقر نیروی انتظامی انجام شد اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات زندگی بشر را زیر رو کرده و درتمامی لایه های زندگی و در بین تمام اقشار تاثیر گذار بوده است بطوریکه دیگر کسی بدون این فناوری نمی تواند زندگی کند.
وی افزود: در همین شیوع ویروس کرونا شما تصور کنید که اگر این فناوری وجود نداشت شرایط مدارس و آموزش چگونه ادامه پیدا می کرد. با استفاده از این فنآوری و با زیر ساختهایی که به دست جوانان ما برقرار شد ما توانستیم از این وضعیت عبور نماییم.
وی با اشاره به اینکه این فضا کاملا سیال و رو به جلو است اظهار داشت: در چنین شرایطی نظم بخشیدن، ساماندهی و شفافیت برای پیگیری حقوق مردم اهمیت زیادی دارد و پلیس بعنوان بازوی مقتدر حاکمیت باید برای حفظ حقوق مردم در این فضا نیز حضور داشته باشند تا اگر خدای ناکرده فردی در این فضا گرفتار مشکل شد بتواند از حقوقش پیگیری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پلیس باید به روز و به دنبال فناوری باشد امروز صحبت از رمز ارزها و فناوری بلاکچین، اینترنت اشیاء و... است و طبیعی است که در این فضا حاکمیت حتما باید برای حفظ منافع مردم و دفاع از حقوق آنان خودرا به روز کرده و به تکنولوژیهای جدید مجهز شود. این یکی از ماموریت های اصلی پلیس است که البته کارهای خوبی نیز دراین زمینه انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه این حرکت باید تداوم پیدا کرده و دائما این فضا رصد و تحلیل شود اظهار داشت: سردار هادیانفر در پلیس فتا سنگ بنای خوبی را گذاشتند و این مسیر بعد از ایشان نیز به خوبی پیش رفته و باید ادامه پیدا کند.
زارع پور افزود: مساله دوم استفاده از فناوری در خود پلیس است. ما باید کاری نماییم که طعم شیرین ارائه و استفاده از خدمات الکترونیک دولت را به مردم بچشانیم. مردم انتظار دارند که خدماتی را که از بخش خصوصی می گیرند از بخش دولتی هم دریافت نمایند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پلیس را جزو نخستین سازمانهایی که معاونت فناوری اطلاعات در آن شکل گرفت توصیف کرد و اظهار داشت: از این فنآوری باید حداکثر استفاده گردد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ارائه خدمات یکپارچه از طرف تمامی دستگاهها در زمینه الکترونیک اصرار کرد و اظهار داشت: نباید به مردم بگوییم که اگر با پلیس کار دارید نرم افزار پلیس من را نصب کنید اگر با وزارت نیرو کار دارید نرم افزار نیروی من را نصب نماییم و به همین ترتیب پیش روید. باید این فضا را بشکنیم و تمام خدمات را یکپارچه نماییم حتی اگر لازم است باید قوانین هم را اصلاح نماییم.
وی به دوران حضورش در قوه قضاییه اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان دو نهاد بودند که هیچ تعامل اطلاعاتی نداشتند اما با پیگیری هایی که انجام دادیم این تعامل برقرار شد ما هم در وزارت ارتباطات تلاش می نماییم تا به سمت دولت الکترونیک حرکت کرده و تبادلات الکترونیک بین دستگاهها را تسهیل نماییم.
زارع پور افزود: طرح جدیدی را برای استقرار دولت هوشمند و دولت الکترونیک تدوین خواهیم کرد که در آن یک نفر و یک دستگاه در دولت پاسخگوی این مساله باشد. چونکه امروز این طور نیست و چندین متولی و پاسخگو برای آن وجود دارد.
زارع پور به بیان دو رتبه از کشور ایران در فاکتورهای کمیت و کیفیت خدمات الکترونکی یپرداخت و اظهار داشت: در شاخص کمیت از بین 190 کشور جهان در رتبه 89 هستیم و در شاخص کیفیت ارائه خدمات نیز رتبه 130 را داریم که این به هیچ عنوان شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست به ویزه آن که ما جوانان نخبه ای در کشور داریم و ظرفیت های خوبی نیز در کشورمان وجود دارد.
وی افزود: در همین راستا نیز طبق برنامه ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه کردند جایگاه جمهوری اسلامی حداقل باید 30 پله در دولت هوشمند ارتقاء پیدا کند تا انشاء الله رضایت مردم نیز ارتقاء پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه همه باید به درگاه یکپارچه خدمات دولتی متصل شوند گفلت: این مساله به یک عزم ملی نیاز دارد و اساسا باید بجای آن که به فکر منابع و منافع خودمان یا سازمان مان باشیم به فکر رضایتمندی و منابع کشور باشیم بطوریکه در نهایت این مووضع به نفع جمهوری اسلامی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ضرورت پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی در کشور نیز اصرار کرد و اظهار داشت: این مساله در دستور کار ما است و اتفاقا نیروهای نظامی در این عرصه پیش رو هستند.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم که پلتفرمهای داخلی تقویت شود، در این عرصه ظرفیت های بسیاری داریم ما پلتفرمهای بسیار خوبی در کشور داریم که به خصوص در وضعیت تحریم حرف برای گفتن دارند.
وی با اشاره به اینکه نیازمندیهای کشور مبتنی بر سرمایه های بومی است اظهار داشت: این مساله باید تقویت شود و ما بوسیله ظرفیت هایی که خودمان داریم خدماتمان را ارائه دهیم.
او در آخر اصرار کرد که باید پلتفرمهای داخلی بخصوص پیامرسان های داخلی جدی گرفته شوند و وزارت ارتباطات نیز برنامه های خوبی دراین زمینه دارند که به زودی اعلام می شود.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های هوشمندسازی پلیس که قبل از ظهر امروز در مقر ناجا انجام شد با حضور در جمع خبرنگاران درباره چرایی قطع شدن تعدادی از سامانه های دستگاه های دولتی در بعضی از ساعات اظهار نمود: برای ارائه خدمات الکترونیکی نیاز به فناوری پایه وجود دارد. یعنی هم لازم است زیرساخت مناسب از نظر شبکه ای وجود داشته باشد و هم سرویس آن پایدار باشد و دستگاه های مورد استفاده نیز دستگاه های پایداری باشند. به عبارتی دیگر لازم است که از ابتدا تا انتهای خط همه اجزا به طور یکپارچه فعالیت کنند.
وی با اعلان اینکه این خدمات باید پایش شود، اظهار داشت: ما در وزارت ارتباطات به دنبال فراهم کردن زیرساختی هستیم که تمامی خدمات ارائه شده توسط بخش های دولتی را پایش نماییم. بوسیله این سیستم میلیونها تراکنش و فعالیتی بین سازمانی که روزانه انجام می شود از طرف وزارت ارتباطات پایش شده و اگر سیستمی گرفتار مشکل شود در لحظه متوجه خواهیم شد. بدین سبب با بهره گیری از چنین سامانه ای این مشکل نیز حل خواهد شد.
وی ادامه داد: حالا آنچه که بیشتر برای مردم مهمست این است که وزارت ارتباطات ارتباط بین کاربران و سامانه ها را در حین استفاده از فناوری ها را پایدار نگهدارد.
وی همین طور از قصد وزارت ارتباطات برای یکپارچه سازی و ایجاد درگاهی واحد برای ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان آگاهی داد و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا تمام خدمات الکترونیکی که مردم جهت زندگی یومیه به آن احتیاج دارند بوسیله یک درگاه واحد ارائه شود. برای این منظور ما به همکاری تمامی دستگاه های اجرائی کشور احتیاج داریم.
وی درباره این که این طرح چه زمانی اجرا خواهد شد، اظهار داشت: شرط اجرای آن این است که همه دستگاهها پای کار بیایند. ما اجرای این برنامه را طی چهار سال آینده پیش بینی کردیم و طی یکسال آینده فاز نخست آنرا اجرا خواهیم کرد.
زارع پور در ادامه به خدمات ارائه شده از طرف پلیس نیز اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خدمات نوینی توسط نیروی انتظامی ارائه می شود و علاوه بر آن با توجه به این که زندگی مردم با فضای مجازی و ابزارهای فناوری اطلاعات گره خورده لازم است که پلیس نیز مقتدرانه در این فضا حضور داشته باشد. لازمه این حضور نیز استفاده از ابزارهای به روز و مجهز برای صیانت از منافع مردم است.
منبع:

1400/07/18
23:22:02
5.0 / 5
619
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین