داغ ترینها: ....

استمرار فعالیت سامانه شاد و مجانی سازی آن تا آخر همه گیری کرونا

استمرار فعالیت سامانه شاد و مجانی سازی آن تا آخر همه گیری کرونا

وزارت آموزش و پرورش ملزم به اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد بعنوان بخشی از آموزش و پرورش مجازی در دوره همه گیری کرونا و سازمان برنامه و بودجه کشور ملزم به مجانی سازی دسترسی به سامانه شاد برای معلمان و دانش آموزان تا آخر همه گیری کرونا و تأمین هزینه ترافیک شاد شدند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سند الزامات سامانه های الکترونیکی آموزش و پرورش و شبکه آموزشی دانش آموز (شاد)، بعد از استحضار مقام معظم رهبری، برای اجرا به دستگاههای مربوطه ابلاغ گردید. این سند با هدف افزایش پایداری و تداوم خدمات رسانی شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) بعنوان بخشی از زیست بوم جدید تعلیم و تربیت رسمی عمومی کشور به تصویب شورایعالی فضای مجازی کشور رسیده است.
برپایه این سند اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد، تقویت واحد سازمانی مربوط برای اعمال حاکمیت و مدیریت سامانه، ارائه خدمات باکیفیت آموزشی و پژوهشی پایه رایگان، توسعه خصوصیت ها و امکانات در ارتباط با سیستم مدیریت یادگیری و سیستم های نظارت و ارزشیابی، دریافت تاییدیه امنیت سامانه شاد در زمینه احراز هویت، ذخیره سازی مستمر کلیه محتوای سامانه و فرهنگ سازی و ارتقای مستمر سواد مجازی معلمان و دانش آموزان تبیین شده و بر ارائه گزارش فصلی از عملکرد کمیته نظارت و راهبری شاد به شورایعالی فضای مجازی کشور تاکید گردیده است.
در این سند ذکر شده وزارت آموزش و پرورش باید نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد بعنوان بخشی از آموزش و پرورش مجازی در دوره همه گیری کرونا و پساکرونا در قالب محیط صیانت شده مجازی ذیل وزارت آموزش و پرورش؛ تقویت واحد سازمانی مربوط برای اعمال حاکمیت و مدیریت سامانه شاد و تعیین و معرفی رسمی نماینده تام الاختیار وزیر برای راهبری و اعمال حکمرانی در سامانه شاد ظرف مدت یک ماه؛ ارائه خدمات با کیفیت آموزشی و پژوهشی پایه مجانی (طبق برنامه رسمی مصوب) به جامعه هدف (دانش آموزان و فرهنگیان) و تنظیم گری و صدور مجوز ارائه خدمات ارزش افزوده آموزش و پرورش مجازی برای بخش دولتی و غیردولتی در برابر دریافت هزینه متعارف از کاربران با نظارت وزارت آموزش و پرورش ظرف مدت یک ماه؛ اقدام نماید.
توسعه خصوصیت ها و امکانات در ارتباط با سیستم مدیریت یادگیری (LMS) و سیستم های نظارت و ارزشیابی در سامانه شاد متناسب با نیازمندی های مقاطع مختلف تحصیلی از قبیل بهبود برنامه های پرورشی، بازی وارسازی، برنامه های تولید و ویرایش محتوا، برگزاری کلاس های مجازی همزمان دوسویه و چند نفره، تعریف دوره های آموزشی و تقویم آموزشی با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی ظرف مدت سه ماه؛ دریافت تاییدیه امنیت سامانه شاد در زمینه احراز هویت، آزمون های نفوذ و پایداری خدمت ظرف مدت دو ماه از مرکز مدیریت راهبردی افتا؛ ذخیره سازی مستمر کلیه محتوای سامانه شاد بعنوان بخشی از آرشیو دیجیتال نظام آموزش رسمی کشور؛ از دیگر اقداماتی است که باید توسط وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.
وزارت آموزش و پرورش همینطور باید نسبت به ارائه گزارش فصلی از عملکرد کمیته نظارت و راهبری شاد به شورایعالی فضای مجازی اقدام نماید. جلسات کمیته در مرکز ملی فضای مجازی و با حضور وزیر آموزش و پرورش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی و مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران تشکیل می شود. فرهنگ سازی و ارتقای مستمر سواد مجازی معلمان و دانش آموزان هم ار دیگر وظایف وزارت آموزش و پرورش است.
سازمان برنامه و بودجه کشور هم باید در مورد تعریف ردیف مشخص در قانون بودجه سنواتی کشور ذیل بودجه وزارت آموزش و پرورش به منظور توسعه کمی و کیفی آموزش و پرورش مجازی؛ اختصاص کمک مالی یا تسهیلات ارزانقیمت بانکی برای تأمین تجهیزات و ابزار دسترسی لازم برای معلمان و دانش آموزان کمتر برخوردار در قالب طرح های مورد تأیید مرکز ملی فضای مجازی و مجانی سازی دسترسی به سامانه شاد برای معلمان و دانش آموزان تا آخر همه گیری کرونا و تأمین هزینه ترافیک شاد اقدام نماید.
منبع:

1400/07/19
10:17:14
0.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین