داغ ترینها: ....

چهارمین خدمه فضانوردان عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند

چهارمین خدمه فضانوردان عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» چهارمین گروه از فضانوردان را فردا (یکشنبه) به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال می کند، مقرر است این فضانوردان برای مدت 6 ماه در این آزمایشگاه درحال چرخش اقامت کنند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این فضانوردان قصد دارند ۶ ماه را صرف انجام تحقیقاتی کنند که انتظار می رود به آمریکا کمک نماید تا برای مأموریت های فضایی حتی طولانی تر آماده شود.
چنین آزمایش هایی شامل مطالعات مختلف درباره سلامت فضانوردان در طول دوره های طولانی در فضا، رشد گیاهان بدون خاک در ریزگرانش و نمایش حسگرهایی است که می تواند به ربات های پرنده کمک نماید تا در سفینه های فضایی مانند آزمایشگاه درحال چرخش حرکت کنند.
شرکت فضایی اسپیس ایکس می خواهد چهارمین خدمه فضانورد خویش را با موشک فالکون ۹ و کپسول «کرو دراگون» در ساعت ۲ و ۲۱ دقیقه صبح یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی از مجموعه پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی به مدار زمین ارسال نماید.
کتی لودرز معاون سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: پیشبینی های آب وهوایی برای پرتاب مطلوب است.
این فضانوردان علاوه بر انجام آزمایش های علمی، قصد دارند در طول مأموریت خود چند پیاده روی فضایی برای ارتقای ایستگاه فضایی انجام دهند و از چند فضانورد خصوصی استقبال کنند.
توماس مارشبورن ۶۱ ساله فضانورد ناسا و خلبان مأموریت در یک کنفرانس مطبوعاتی اضافه کرد: یکی از نکات قوت این مأموریت مطمئناً فرصتی است که برای پیاده روی فضایی در اختیار داریم.
مارشبورن با فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله و متخصصان مأموریت به نامهای کایلا بارون ۳۴ ساله از ناسا و ماتیاس مورر ۵۱ ساله از سازمان فضایی اروپا به فضا می روند.
این نخستین پرواز فضایی بارون، چاری و مورر و سومین پرواز مارشبورن خواهد بود. مارشبورن پیش از این بعنوان عضوی از مأموریت شاتل فضایی STS-۱۲۷ در سال ۲۰۰۹ و اکسپدیشن ۳۴/۳۵ در داخل ایستگاه فضایی فعالیت داشت که این مأموریت در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید.
چاری پیش از فضانورد شدن بعنوان سرهنگ نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. او همینطور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.
گریس داگلاس محقق ارشد تحقیقات فناوری غذایی پیشرفته ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: در داخل این کپسول، غذاهای سالم خشک شده و فریز شده، مانند کلم پیچ و ماهی های روغنی قرار دارد که بخشی از یک مطالعه است که بررسی شود چگونه این خوراکی ها سبب افزایش آگاهی و سلامت کلی فضانوردان می شود. چالش این است که غذایی فراهم نماییم که بتواند ماه ها در فضا بدون فاسد شدن یا از دست دادن مواد مغذی دوام بیاورد.
بارون و چاری از اعضای خدمه مأموریت «آرتمیس» ناسا هستند که امکان دارد روزی از ماه دیدن کنند، ازاین رو زمان حضور آنها در این ایستگاه فضایی برای آموزش حیاتی می باشد.
برنامهٔ آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است.
این طرح به وسیله ناسا و شرکتهای خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا، سازمان فضایی ایتالیا، آژانس فضایی استرالیا، سازمان فضایی بریتانیا، سازمان فضایی امارات متحده عربی، سازمان فضایی ملی اوکراین و آژانس فضایی برزیل در حال اجرا می باشد.


1400/08/11
09:27:33
0.0 / 5
703
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین