داغ ترینها: ....

انجام 930 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

انجام 930 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

مجموع تراکنش های مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) در هفت ماه نخست، از مرز ۹۳۰ میلیون تراکنش گذشته است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در چهاردهمین جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی مقرر شد تمامی دستگاههای اجرایی کشور، برای تبادل اطلاعات و استعلامات الکترونیکی از گذرگاه ملی خدمات دولت (GSB) استفاده کنند. این درگاه که در مرکز ملی تبادل اطلاعات وزارت ارتباطات ایجاد شده، سامانه ای است که بستری را فراهم می آورد تا دستگاههای اجرایی برای تبادل اطلاعات با یکدیگر و گرفتن استعلامات سطح کلان، به جای اقدام از راه سرویس الکترونیکی مجزا و شبکه ای، به این گذرگاه وصل شوند و با عنایت به استانداردها و امن بودن آن گذرگاه، خدمات الکترونیکی در ارتباط با دولت را تبادل یا دریافت نمایند.
این درگاه باهدف یکپارچه سازی خدمات دستگاههای دولتی و فراهم آوردن امکان دریافت استعلامات میان دستگاهی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، به راه افتاده است. سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان مجری این مرکز از راه سامانه گذرگاه ملی خدمات دولت، گزارش های دوره ای لازم از میزان بهره گیری از تراکنش های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و آمار آنها را به دستگاههای اجرایی ذی ربط و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال می کند.
آخرین وضعیت مرکز ملی تبادل اطلاعات تا آخر مهرماه ۱۴۰۰، در جدول زیر آمده است.


برترین دستگاه ها بر مبنای تعداد تراکنش
سازمان ثبت احوال کشور با عرضه ۷۵ میلیون و ۱۳۸ هزار استعلام که ۴۹ درصد از کل تراکنش ها را به خود اختصاص داده، در جایگاه نخست برترین دستگاههای سرویس دهنده قرار دارد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ۴۴ میلیون تراکنش ۲۹ درصد از تراکنش ها را به خود اختصاص داده و وزارت بهداشت با بیشتر از هفت میلیون تراکنش رتبه سوم را دارد.


همینطور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ۳۴ میلیون درخواست، در میان سرویس گیرنده ها رتبه اول را دارد. سامانه «دولت همراه» سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیشتر از ۱۷ میلیون درخواست رتبه دوم و بعد از آن وزارت بهداشت در رتبه بعدی قرار گرفته اند.
پردرخواست ترین دستگاه ها برای دریافت سرویس و استعلام، به ترتیب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بیمه سلامت، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی کشور و قوه قضاییه هستند که تعداد تراکنش های بین دستگاهی را به بیشتر از ۱۵۱ میلیون تراکنش رسانده اند.


مجموع درخواست های انجام شده در مرکز ملی تبادل اطلاعات در هفت ماه نخست سال جاری، از مرز ۹۳۰ میلیون تراکنش گذشته است. میزان درخواست ها در فروردین بیشتر از ۱۰۲ میلیون، در اردیبهشت بیشتر از ۱۳۳ میلیون، در خرداد بیشتر از ۱۵۴ میلیون، در تیر بیشتر از ۱۵۴ میلیون، در مرداد بیشتر از ۹۸ میلیون، در شهریور بیشتر از ۱۳۵ میلیون و در مهر بیشتر از ۱۵۱ میلیون درخواست در مرکز ملی تبادل اطلاعات به ثبت رسیده است.


اطلاعات جامع میزان بهره گیری از تراکنش های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و آمار آنها تا آخر مهرماه ۱۴۰۰، در این لینک قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1400/08/17
21:52:00
5.0 / 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین