داغ ترینها: ....

نمک زدایی سازگار با محیط زیست با استفاده از زغال

نمک زدایی سازگار با محیط زیست با استفاده از زغال

به گزارش کمیاب آنلاین محققان راهکاری جدید را توسعه دادند که در آن با استفاده از پودر فشرده زغال میتوان آب را در یک فرآیند سازگار با محیط زیست، نمک زدایی کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، در این فرآیند پودر فشرده زغال با فیبرهای طبیعی پنبه مخلوط شده و از آن بلوک هایی به ابعاد ۲۰ سانتی متر ایجاد می شود. سپس این بلوک ها در محفظه های حاوی آب دریا با ابعاد ۳۴ سانتی متر بگونه ای قرار می گیرند که سطح بالای بلوک بر سطح آب محفظه منطبق می شود.
با تابش نور خورشید بر سطح بالایی و سیاه رنگ بلوک، الیاف پنبه آب را از سطوح جانبی بلوک جذب می کنند. هنگامی که آب جذب شده به سطح بالایی بلوک می رسد، تبخیر شده و درون یک پوشش هرمی شفاف که در بالای محفظه قرار دارد، سرد می شود. بدین سان قطرات آب قابل آشامیدن درون هرم تشکیل شده و درون محفظه دیگری جمع آوری می شوند. در انتهای کار کافی است بلوک زغالی با مقداری آب شور دریا شست شو شود تا نمک باقی مانده از آن بیرون برود.
به گفته محققان میزان آب شیرین حاصل از این بلوک های زغالی نسبت به مواد اولیه مورد استفاده در این فرآیند بین دو تا سه برابر سایر روش های نمک زدایی آب با استفاده از انرژی خورشید بوده و هزینه نمک زدایی آب با استفاده از این سیستم در حدود یک سوم پیشرفته ترین روش های موجود است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Sustainable Systems انتشار یافته است.


منبع:

1400/08/21
13:14:56
1.7 / 5
1094
تگهای خبر: آموزش , سیستم , هزینه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین